کد خبر: 3618815
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1392
خانه » سایت های خبری » شبکه ایران » تنبیه نامعلوم یا افتادن آب از آسیاب؟!
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
معانی مختلف «تا اطلاع ثانوی» در ادبیات فدراسیون والیبال

شبکه ایران/ رقابت های لیگ برتر والیبال به پایان رسید اما هنوز درباره رویه ای که از سوی فدراسیون در قبال تخلفات این فصل از رقابت ها پیش گرفته شد، ابهام هایی مطرح است؛ ابهام هایی که در هفته های پایانی لیگ بیشتر شد و حالا که رقابت ها به پایان رسیده، بد نیست که بعضی از رفتارهای ضد و نقیض کمیته انضباطی فدراسیون مرور شود....

به گزارش چی 24 به نقل از شبکه ایران:

محسن آجرلو: پس از گذشت مدتی از لیگ برتر والیبال که خالی از حواشی هم نبود، کمیته انضباطی فدراسیون در تاریخ 18 آذر 92 اطلاعیه‌ای صادر کرد که در آن به باشگاه‌ها هشدار می‌داد در صورت فحاشی و توهین تماشاگران، بازی باید به سرعت متوقف شود و برای تیم خاطی، باخت فنی محاسبه شود. بعد از این مصوبه یا اطلاعیه اینطور تصور شد که جلوی بعضی برخوردهای ناشایست گرفته می‌شود اما این تصمیم هیچگاه اجرا نشد. همچنان در سالن‌ها، الفاظ زشت شنیده و رفتارهای بد دیده شدند اما هیچ دیداری متوقف نشد. اینطور که به نظر می‌رسید اطلاعیه‌ای نانوشته اجرا می‌شد که در آن با فونت بزرگ نوشته شده بود: «بازی به هر ترتیب باید برگزار شود و به پایان برسد.»

پس از دیدارهای موفق تیم ملی در لیگ جهانی، کاپیتان تیم ملی که خودش هم یکی از بزرگترین بازیگران صحنه حواشی لیگ برتر است، از وزیر وقت ورزش خواست که جرایم ملی پوشان والیبال ایران در لیگ گذشته به سبب تلاش‌های‌شان در تیم ملی بخشیده شود. مدتی بعد هم محمد رضا داورزنی با استناد به همین مساله، جرایم انضباطی بازیکنان ملی‌پوش را بخشید یا معلق کرد. بازیکن ملی پوش هم که دید یک فصل تمام هرکاری خواسته انجام داده و حالا با چند ماه تمرین برای تیم ملی و کسب چند نتیجه ارزشمند، همه چیز پاک شده و تنها باید چند میلیون از قرارداد چندصد میلیونی‌اش را بدهد؛ راه خود را برای انجام رفتارهای نادرست ادامه داد.

‌ سالن مملو از تماشاگر و دو تیمی که بازی حساسی را پیش رو دارند، است. کاپیتان یکی از تیم‌ها، سابقه حضور در تیم مقابل را دارد و با این حال، ارتباط خیلی خوبی با تماشاگران تیم مقابل ندارد. ماجرا با خوردن یک توپ به صورت این بازیکن آغاز و بین بازیکنان بحث و تشنج ایجاد می‌شود. تماشاگران هم وارد معرکه می‌شوند و حرف‌هایی را می‌زنند که نباید بر زبان بیاید. کاپیتان تیم مقابل هم حرکت بسیار زشتی را انجام می‌دهد؛ آن هم برابر چشمان هزاران نفر و داور و ناظر بازی اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد. نه کسی محروم می‌شود و نه تیمی، جریمه!

همه دیدند که بازیکن ملی پوش در سالن فحاشی کرد. هر کسی کمترین شناختی از زبان ترکی داشت متوجه شد اما طبق همان آیین نامه نانوشته آب از آب تکان نخورد. در همین صفحه نوشتیم که فحاشی شده و پاسخ بسیار جالبی گرفتیم! فحاشی به زبان ترکی بوده و کسی متوجه آن نشده! ما هم کاملا قانع شدیم اما نقطه کاملا متضاد این متن، قسمت بعدی است!

سالن خالی است و حتی یک نفر هم در آن دیده نمی‌شود. بهترین مدافع حال حاضر آسیا می‌خواهد به طور انفرادی در سالن فدراسیون تمرین کند. برق سالن را خاموش می‌کنند و از او می‌خواهند که سالن را ترک کند. بحث می‌کند، داد می‌زند و حتی بر اساس اظهارات رییس سازمان لیگ توهین می‌کند. نتیجه چه می‌شود؟ او را تا اطلاع ثانوی محروم می‌کنند!

بررسی مفهوم واژه «تا اطلاع ثانوی» بماند برای بعد اما سوال اینجاست. بازیکنی برابر هزاران چشم و گوش بدترین حرکات و الفاظ را به کار می‌برد اما هیچ برخوردی با او نمی‌شود اما وقتی بازیکنی در یک سالن خالی با یک نفر جر و بحث می‌کند تا اطلاع ثانوی محروم می‌شود؟ برخورد سفت و سخت با بازیکنان بی‌اخلاق و خاطی چیزی است که خودمان بارها خواسته‌ایم اما احکام باید متوازن باشد و از یک الگو و روند خاص پیروی کند؛ نه اینکه احکامی صادر شود که نتوان هیچ اصولی را برایش تعریف کرد! تصمیمات کمیته انضباطی و فدراسیون والیبال بیش از اینکه بوی قانون و آیین نامه بدهد، بوی احساس و قدرتنمایی می‌دهد. حالا هم می‌رسیم به واژه پرکاربرد این روزهای فدراسیون والیبال یعنی «تا اطلاع ثانوی»! واژه‌ای که امسال در احکام این فدراسیون به وفور دیده می‌شود. «تا اطلاع ثانوی» می‌تواند در ادبیات فدراسیون والیبال معانی زیادی داشته باشد. مثلا برای داوری که یک سال محروم شده بود و حکمش پس از اعتراض به «تا اطلاع ثانوی» تغییر یافت، یک معنی دارد و برای بازیکنی مانند سید محمد موسوی یک معنی دیگر! برای برخی نشان از قدرتنمایی و تهدید و بازی رسانه‌ای است و برای برخی نشان از الفت و رحمت. برای برخی این مفهوم را دارد که اگر رفتارت مناسب باشد بخشیده می‌شوی و برای یکی دیگر این مفهوم را دارد که «‌آرام باش تا آب‌ها از آسیاب بیفتد.» این رفتارها و احکام ضد و نقیض، باعث می‌شود تا پس از هر حکم، موجی از تعجب و حیرت در اهالی والیبال راه بیفتد و به نظر می‌رسد علت تمام این رفتارها، نبود یک قاعده ثابت است و رفتاری که بر اساس قانون و آیین‌نامه نیست و احساس و عوامل انسانی تاثیر بیشتری در آنها دارد.//25

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین