کد خبر: 3618820
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1392
خانه » سایت های خبری » شبکه ایران » سفرنامه آرمین وامبری، جهانگرد و سیاح مجاری از ایران از زبان خسرو سینایی/ایران، واقعی ترین تصویر زندگی شرق
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

شبکه ایران/در تمام مشرق زمین فقط در ایران زمینه های ذهنی لازم برای رسیدن به فرهنگی متعالی وجود دارد: همان زمینه هایی که در اروپا، مردم از روستایی گرفته تا نجیب زاده شهرنشین را به طور یکسان به خود مشغول داشته است.

به گزارش چی 24 به نقل از شبکه ایران:

20 سال پیش کپی نسخه یی از سفرنامه آرمین وامبری از کتابخانه دانشگاه هایدلبرگ به من داده شد، که وقتی آن را خواندم، مرا بر آن داشت که گوشه هایی از تاریخ و فرهنگ ایران زمین را از زبان یک جهانگرد اروپایی به فارسی ترجمه کنم. ذکر این نکته بایسته است که پیشتر از این جهانگرد توسط بنگاه نشر و ترجمه، کتابی تحت عنوان «سیاحت درویشی دروغین در خانات آسیای میانه» که بیشتر مربوط به سفر وی به ترکمنستان است، منتشر شده بود. آرمین وامبری متولد 1832 میلادی در منطقه یی از امپراتوری اتریش – مجارستان که امروز در خاک اسلواکی قرار دارد- در خانواده یی یهودی است. یک ساله بود که پدرش مرد. خانواده اش بسیار فقیر بود و به دلیل یک بیماری که از زمان تولد داشت، ناگزیر بود همه عمر با چوب زیر بغل یا با عصا راه برود. استعداد او در یادگیری زبان های مختلف بی نظیر بود. از مجارستانی، انگلیسی، لاتین، فرانسه، آلمانی، اسکاندیناوی و روسی گرفته تا ترکی، عربی و فارسی. وامبری در 1863 هنگام برتخت نشستن مظفرالدین میرزا (مظفرالدین شاه) به عنوان ولیعهد در تبریز در آنجا حضور یافت و از آنجا راهی تهران شد. علاقه وامبری به ایران آنچنان بود که نام فرزندش را «رستم» گذاشت. وامبری مجموعه سفرهای چند ماهه اش به ایران را در کتابی زیر عنوان «سیاحت و ماجراهای من در ایران» نوشت.
کتاب شامل یادداشت هایی است درباره شهرها و مردم ایران در آن دوران: یادداشت هایی که برای پرهیز از ایجاد سوءظن، پنهانی و به دور از نگاه دیگران نوشته می شد و آن طور که وامبری می گوید خاطرات سفری است که به زبانی ساده و آشنا شرح داده است. وامبری در مقام یک مولف و ناشر، از مدافعان جدی سیاست های دولت انگلیس در شرق در مقابل روسیه بود. اسنادی که آرشیو ملی انگلستان در سال 2005 منتشر کرد، نشان می دهد که او در استخدام – اداره امور خارجی- انگلستان بوده و اطلاعاتش را، برای مقابله با نفوذ دولت روسیه در منطقه آسیای میانه و شبه قاره هند در اختیار آن اداره قرار می داده است. او یکی از شرق شناسان یهودی است که با لباس مبدل [درویشی] و نام جعلی برای مطالعه در مورد جوامع مسلمان به شرق سفر کرد. وامبری بعد از سفرش به ایران در 1867، در بوداپست با دو تن از شاهان ایران نیز ملاقات کرد. نخستین ملاقاتش در سال 1889 با ناصرالدین شاه قاجار بود که سال ها پیش از آن در ایران به حضورش شرفیاب شده بود. در سال 1900 نیز مظفرالدین میرزا را در مجارستان می بیند که پیشتر او را در ایران ملاقات کرده بود. آنچه می خوانید بخشی از سفرنامه وامبری در بازدید از برخی آثار باستانی ایران و دیدار از آرامگاه شاعران ایرانی است: حافظ و سعدی تا فردوسی و عطار و خیام.
برای من ایران سرزمینی است که با همه اشکالات و کجروی های تمدن شرقی، برای مسافر اروپایی بسیار جالب و جذاب است. گرچه طی قرن ها، حکومت های جبار باعث شده اند که مردم به چاپلوسی و دورویی عادت کنند و این صفات باعث می شود که آداب ظریف و تیزهوشی مردم ایران کمتر مورد توجه مان قرار گیرد، اما در تمام مشرق زمین فقط در ایران زمینه های ذهنی لازم برای رسیدن به فرهنگی متعالی وجود دارد.

به سوی تهران: ناصرالدین شاه جوان
در خیالم نسبت به ایران زیباترین تصاویر را مجسم می کردم. افکارم را رها می کردم تا از ایران به سوی غرب دوردست پرواز کنند و به یاد می آوردم وقتی هنوز در کشورم بودم در مورد مشرق زمین و به خصوص در مورد ایران باستانی چه تصوراتی داشتم. آری، آن تصورات بسیار شاعرانه تر و متفاوت از واقعیتی بود که در مقابلم قرار داشت، اما با این وصف وقتی که تعدادی از افراد روستایی را دیدم که چهره هایشان دقیقا مشابه چهره مادهای باستانی بود، نتوانستم از غلیان احساساتم جلوگیری کنم. خطوط چهره آنها تصاویر نقش برجسته های آشوری و ماد و همچنین نقاشی های لایارد و رالینسون و دیگر سیاحان را به یاد می آورد و از اینکه به جای آن تصاویر خود مدل های اصلی را می دیدم قلبم به تپش افتاده بود... آری، برای من ایران سرزمینی است که با همه اشکالات و کجروی های تمدن شرقی، برای مسافر اروپایی بسیار جالب و جذاب است. گرچه طی قرن ها، حکومت های جبار باعث شده اند که مردم به چاپلوسی و دورویی عادت کنند و این صفات که از نظر ما مذموم است، باعث می شود که آداب ظریف و تیزهوشی مردم ایران کمتر مورد توجه مان قرار گیرد، اما در تمام مشرق زمین فقط در ایران زمینه های ذهنی لازم برای رسیدن به فرهنگی متعالی وجود دارد: همان زمینه هایی که در اروپا، مردم از روستایی گرفته تا نجیب زاده شهرنشین را به طور یکسان به خود مشغول داشته است.
می خواهم در اینجا ماجرای بامزه یی را که در تهران افتاد، برایتان شرح دهم. چنانکه همه می دانند،پادشاه [ناصرالدین شاه] که تیرانداز ماهری هم است، به شکار دلبستگی فراوان دارد و تقریبا دو/ سوم ایام سال را در شکارگاه ها می گذراند و او معمولادر بازگشت از شکارگاه ها به سفرای اروپایی قسمتی از آنچه را که شکار کرده است، هدیه می دهد و این کار را نشانه حسن نیت و مهربانی او می دانند، اما سفرای ما باید برای آنچه که اعلیحضرت شکار کرده است، مثل کبک و دیگر جانوران وحشی، انعام چرب و نرمی به آورنده بدهند. سفرا اوایل این کار ناخوشایند را تحمل می کردند و به روی خود نمی آوردند، اما از آنجا که آوردن هدایای شاهانه مدام تکرار می شد، کم کم مطمئن شدند که نوکران شاه از طرف او فرستاده نمی شوند، بلکه به خاطر گرفتن انعام، جانوران شکارشده را از بازار می خرند و به عنوان هدیه پادشاه با خود می آورند. به این دلیل از وزیر خارجه درخواست کردند که از آن پس برای اطمینان چند خطی هم در تایید هدایای سخاوتمندانه پادشاه نوشته شود. برای مدتی این کار موثر واقع شد، اما چندی بعد دوباره مکرر هدایا باب شد. پس از آنکه تحقیق کردند معلوم شد که عالیجناب وزیر هم دستش در دست نوکران پادشاه است. شکارها را از بازار می خرند و او نامه رسمی تایید را می نویسد و سود حاصل از انعام ها را با آنها تقسیم می کند. آنها این کار را شوخی بامزه یی می دانند که با آن سر فرنگی ها را کلاه می گذارند و حتی خود شاه هم وقتی که از ماجرا باخبر شد از ته دل خندید.
اصفهان، نصف جهان
اگر لاهور نباشد، یعنی اصفهان پس از لاهور بزرگ ترین شهر جهان است. برای مطرح کردن عظمت آن می گویند که یک سوارکار سرحال دو روز وقت لازم دارد تا یک بار دور شهر بگردد. اظهارنظری که همچون اظهارنظرهای دیگر ایرانی ها در مورد عظمت شعر خصلت شرقی دارد: یعنی اغراق آمیز است. با قشر روشنفکر و ادبیات اصفهان ارتباط معنوی بیشتر برقرار کردم. آنها از برتری ایران نسبت به عثمانی ها و از علاقه به شعر ایران که در همه مشرق زمین شناخته شده است برایم گفتند.
شیراز، پایتخت باستانی ایران
بی شک نخستین چیزی که در این جلگه غریب نگاه مسافران را به خود جلب می کند آرامگاهی است که ایرانی ها به آن مقبره مادر سلیمان می گویند ولی باستان شناسان ما در مورد اینکه این مقبره کوروش یا یک شخصیت معروف دیگر ایران باستان است اختلاف دارند... شب هنگام از سر نوعی جاه طلبی و خودبزرگ بینی، قابلمه ام را با مقدار نانی که به همراه داشتم، با خود بالابردم و به داخل فضای مقبره رفتم. این فکر که می توانم شامم را در یک بنای باستانی هزارساله بخورم، آنقدر مرا به شوق می آورد که حاضر نبودم، جایم را با مجلل ترین هتل های یک پایتخت اروپایی عوض کنم.
جالب ترین بخش سفرم ویرانه های معروف به تخت جمشید است. دلم می خواست که به تنهایی به آنجا بروم: چون راه هم مطمئن بود. از چند نفر از همسفرانم خواهش کردم که نزدیک ترین مسیر را برای رسیدن به ویرانه ها برایم توضیح بدهند و تصمیم گرفتم که بدون همراه از این آثار باستانی جالب توجه که حکم کنجکاوی ام برای دیدن شان بیشتر و بیشتر تحریک می شد، بازدید کنم. هیجان من برای یافتن ویرانه های معروف تخت جمشید این بقایای آثار هنری دوران باستان بود. جالب بود یا لااقل به نظر من چنین بود که این صخره ها از چنان عظمت و ابعادی برخوردار بودند که بدون آنکه چیز خاصی را دیده باشی، پیشاپیش احساس می کردی که با صحنه یی خارق العاده مواجه خواهی شد. وقتی که با هیجانی توصیف نشدنی به پایین آن پلکان عظیم رسیدم، باید چند دقیقه یی می ایستادم تا به خودم جرات پیشتر رفتن بدهم. با احساسی غیرقابل بیان از احترام و بزرگداشتی بی حد از پله ها بالارفتم و به سردری عظیم رسیدم که در مقابل فضایی پر از ستون قرار داشت. تاثیر این پدیده خارق العاده بر من آنچنان منکوب کننده بود که من درحالی که روی پایه ستونی نشسته بودم و در حیرت و سکوت، ستون ها و ویرانه های اطراف را می نگریستم، در حدود یک ربع در همان جا میخکوب شدم: چنانکه گویی آن نقش های غریب خود من را هم به ستونی تبدیل کرده بود. مسافرانی که از جنوب یا از شمال می آیند و در ساعات روز تخت جمشید را برای نخستین بار می بینند نیز کمتر از من تحت تاثیر شکوه و عظمت این آثار باستانی قرار نمی گیرند. حالاتصور کنید که کسی مانند من تا آن حد هیجان زده باشد و پس از تاریکی شب در نور جادویی سحرگاه ناگهان این همه شکوه و عظمت را در مقابل خود بیابد. همان طور که در جایم نشسته بودم و خیره به آن ستون های بلند نگاه می کردم واقعا به نظر می رسید که آنها موجودات غول آسایی هستند که از قرن های چهارهزارساله برخاسته اند تا برای مسافران مغرب زمینی عجایب شرق را در سکوت، اما به بیانی گویا تعریف کنند. باید اعتراف کنم که به سختی می توانم به یاد بیاورم که چه مدتی در آن سکوت حیرت زده غرق شده بودم. شاید خواننده عزیز، در دل به این همه حیرت زدگی و شیفتگی من بخندد، آری ولی به سختی می توانم از این حال خودم عذر بخواهم، اما به سختی هم می توانم حتی ذره یی از تاثیری را که این سنگ های سرد مرمرین بر انسان
می گذارند، شرح دهم. شرح لازم نیست که طبیعتی شاعرانه داشته باشی یا خیلی زود احساساتی شوی، تا در مقابل تخت جمشید به ناچار به هیجان بیایی. من شرقی های بسیار ساده یی دیده ام که از تاریخ کاملا بی خبر بوده اند، اما در مقابل این ویرانه ها کمتر از من حیرت زده نبودند. آری تخت جمشید عظیم است.
دیدار از آرامگاه حافظ و سعدی
واقعا من شهر دیگری را در ایران سراغ ندارم که مردمش چون مردم پایتخت منطقه فارس دل زنده و خوشگذران باشند. چندین قرن از زمانی که حافظ این شاعر عشق و شراب غزلیاتش را می سرود گذشته است، اما کافی است که چندین روز در شیراز بمانی تا بدانی که آن آداب و سنن چندان تغییری نکرده است. در ایران بلکه در تمام آسیا شیراز یکی از پرشوروشرترین شهرها است. مثل همه جنوبی ها، شیرازی ها هم به صدای خوششان می نازند و گرچه موسیقی شان برایم چندان خوشایند نبود، اما از شنیدن غزلیات حافظ که در موطن خود او توسط هموطنانش خوانده می شد، لذت زیادی می بردم.
در انتهای باغ تخت، پنهان در تنگه یی در دامنه کوه، مقبره شاعر و اخلاق گرای معروف سعدی قرار دارد. این مقبره بنایی است که در باغ کوچکی توسط کریم خان زند ساخته شده است. پس از گذشتن از چند پله و یک در کوتاه، به چندین حجره کوچک وارد می شویم و از آنجا به تالار اصلی می رسیم که در وسط آن قبری از سنگ مرمر با نوشته هایی به زبان عربی با خطی ممتاز دیده می شود. می گویند در استخر این باغ سابقا ماهی هایی بوده اند که دور گردن شان توسط شیفتگان سعدی حلقه هایی از طلانصب می شده و آزار آن ماهی ها به منزله بدترین گناه به شمار می آمده است. امروز در نزدیکی این مقبره، دهکده فقیری که آن را سعدی می نامند، همچنین یکی از دروازه های شهر که در این منطقه قرار دارد دروازه سعدی خوانده می شود و پلی وجود دارد که پل سعدی نامیده می شود. می توان گفت که این شاعر و دانشمند اخلاق گرا نه فقط نزد ایرانیان، بلکه نزد همه آسیایی های مسلمان مورد احترام است. آری، آنچه در دیباچه گلستان سعدی می آید به پیشگویی پیامبرگونه یی می ماند: «به چه کار آیدت ز گل طبقی/ از گلستان من ببر ورقی/ گل همین پنج روز و شش باشد/ وین گلستان همیشه خوش باشد». آری گلستان که به معنای گل سرخ است و نام کتاب سعدی است، امروز هم در میان اقشار مردم با تحسین خوانده می شود: ازغربی ترین نقاط آفریقا گرفته تا قلب کشور چین: در همه جاهایی که بچه های مسلمان به مدرسه می روند این کتاب به عنوان زیربنای تعلیم و تربیت مورد استفاده قرار می گیرد. دانشمندان اروپایی ما هم از مدت ها پیش تحسین و اعجاب خود را در مورد این کتاب ابراز کرده اند و واقعا اینها همه برای شناخت شفافیت، تعادل و طراوت ابدی کلام سعدی کافی نیست. در یکی از حجره های آرامگاه سعدی، پیرمردی را دیدم که رفتاری بسیار محترمانه داشت و لباس و چهره آرام او به شدت در تضاد با کلاه درویشی بود که بر سر داشت و معرف مصنف او بود. به گمانم که شخصیت من هم جلب توجه او را کرد، چون با مهربانی خاصی به من نزدیک شد و طی مکالمه کوتاهی متوجه شدم که او اصلاهندی بود، اما با وصف مقام بالایی که در وطنش داشت، به دلیل احترام به سعدی به اینجا آمده بود تا روزهای آخر عمرش را در کنار قبر آن مرد عجیب بگذراند. چنان که معروف است سعدی یک درویش بود ولی نه از آن درویش هایی که چنان که در مشرق زمین متداول است، زیر خرقه درویشی شان نیازهای مادی و دنیوی شان را می پوشانند. سعدی 30 سال تمام به همه قسمت های مشرق زمین آن زمان سفر کرد. طی سفرهایش باید ماجراهای فراوانی را از سر گذرانده باشد: در جایی نوکری می کرد و در جایی دیگر او را به بردگی بردند و باز در جایی دیگر در مقام مردی محترم و دانشمند مورد تحسین حضور داشت: و برای آنکه بتواند در هر موردی اطلاعات کافی کسب کند، حتی از اینکه برای مدتی پیرو دین ویشنوپرستان شود رویگردان نبود. در دوران زندگی پرماجرایش در مورد انسان ها و خصلت هایشان و همچنین بازی های روزگار، تجربیات فراوانی کسب کرده بود، با بی اعتنایی به ثروت و مقام دنیوی، بالاترین سعادت را در آن می دید که به قول شرقی ها با الماس معرفت، جواهرات تجربه اش را صیقل بدهد: آنها را بر نخی از قدرت کلام ردیف کند و چون گردنبندی برای حفاظت از چشم زخم آن را به گردن آیندگان بیاویزد.
در نزدیکی مقبره سعدی، در یک قبرستان نسبتا بزرگ، قبر حافظ دیده می شود. این قبر را به خرج کریم خان زند از مرمر سفید ساخته اند و نوشته روی آن از دیوان خود وی گرفته شده است. من غالبا به دیدار قبر حافظ می رفتم و گاه حیرت زده میگساران سرحال را می دیدم که گرد قبر او جمع شده بودند و گاه زایران مومن و توبه کار را. بعضی در او رندی دلبسته به خوشی های زندگی می بینند و بعضی دیگر او را فردی مقدس می شمرند و از او می خواهند که برای گناهان شان طلب بخشایش کند. آری، گرچه در دیوان حافظ با کلماتی تحسین آمیز در بزرگداشت عشق و شراب سروده می شود، اما از نظر بسیاری از مردم، همین کتاب مومنانه ترین کتاب دینی است. (درحالی که عده یی اشعار حافظ را در مجالس میگساری می خوانند، عده یی دیگر آن را کتاب مقدس می شمرند که می تواند اسرار آینده را به آنها بنمایاند. برای گروه دوم پس از قرآن: دیوان حافظ مهم ترین کتاب است و درحالی که با کتاب او تفال می زنند، ابیات زیر را می خوانند: ای حافظ شیرازی، بر من نظر اندازی/ من طالب یک فالم، تو کاشف هر رازی. آنها می خواهند از صفحات شعری که در مقابل شان گشوده شده، به وقایع خوب و بد پی ببرند.) عشق و شراب از نظر آنها فقط نمادهای این جهانی شیفتگی حافظ به خداوند است. همان خلسه سرمستی که در اثر ستایش ذات پروردگار به او دست می دهد... به جرات می توان گفت که بعد از حافظ در مشرق زمین شاعر دیگری را نمی توان یافت که آن چنان پرسوز و درخشان درباره شعر و شراب سروده باشد.
خراسان بزرگ و دیدار از آرامگاه فردوسی، خیام و عطار
احساساتی که هنگام نزدیک شدن به مشهد بر من غلبه کرده بود به آدم کشتی شکسته یی شبیه بود که چندین روز در دریای توفانی برای غرق نشدن به قطعه چوبی چسبیده باشد و بالاخره قایقی او را نجات بدهد. مشهد جایی بود که می توانستم از شر نقاب هویت قلابی مزاحم، همراه با لباس های مندرسم، ظاهر فقیرانه آزاردهنده و همه رنج های ماجراجویی خطرناک چندماهه ام خلاص شوم. قبل از آنکه شهر مقدس را ترک کنم، برای بازدید مقبره بزرگ ترین شاعر باستانی ایران، فردوسی رفتم که به من گفتند در ویرانه های شهر است، که در شمال مشهد قرار دارد. آنجا مقبره یی بسیار محقر است که زیر آن یکی از بزرگ ترین شاعران ملی جهان به خاک سپرده شده: شاعری که تاریخ ملتش را در 60هزار بیت سرود، بی آنکه در همه اشعارش بیش از دوبار از کلمات خارجی – عربی- استفاده کند و این در حالی است که ایرانی های آن زمان و زمان حاضر از هر ده کلمه یی که به کار می برند، لااقل چهار کلمه آن عربی است. او می خواست یک ایرانی اصیل باشد و مایه شرمندگی می دانست که زبان سرکوب کنندگان ملتش را به کار ببرد. شخصیت فردی فردوسی هم در کشورهای آسیایی از نوادر است. سلطان محمود غزنوی به جای صله فراوانی که به او قول داده بود فقط سی درهم برایش فرستاد. شاعر در آن ساعت در حمام بود، احساس کرد که مورد توهین قرار گرفته است و همه آن پول را در میان خدمتکارانش تقسیم کرد. می گویند بعدها پادشاه از عملش پشیمان شد و کاروانی را با هدایای قیمتی برایش فرستاد، اما کاروان وقتی رسید که جسد شاعر را از شهر خارج می کردند، حتی دختر شاعر هم به هدایای سلطان بی اعتنا ماند و آنها را برگرداند. شاعر در اوج احترام چشم از جهان فروبست، اما رسوایی و توهین تا ابد همراه نام سلطان خواهد بود و مردم تا زمان های دراز جملات اینچنینی را تکرار خواهند کرد: «آه، سلطان محمود، اگر از هیچ کس نمی ترسی، از خدا بترس!» چه تفاوت غم انگیزی است میان آن شاعر بزرگ و ایرانیان امروزی.
سومین روز سفرم به خراسان بزرگ، از منطقه یی می گذرد که تپه هایی کوچک دارد و به دشت نیشابور می رسد که نه تنها در ایران بلکه در تمام آسیا شهرت دارد. زیبایی و ثروت جلگه نیشابور از نظر ایرانیان بی رقیب است. برای آنها هوای آنجا صاف تر و معطرتر از هرجای دیگری است، آب آن گواراترین آب جهان است، محصولاتش بی نظیرترین محصولات عالم خلقتند و وقتی مغرورانه از معادن فیروزه که در شمال شرقی قرار گرفته اند و دیگر معادن فلزات قیمتی آن منطقه صحبت می کنند، پیدا است که چشمان شان از فرط شوق برق می زند... قبل از آنکه نیشابور را ترک کنیم، باید ذکری از دو شاعر بسیار معروف ایرانی به میان آورد، که مقابرشان در اینجاست و مایه افتخار فراوان این شهر قدیمی است. یکی از آنها فریدالدین عطار فیلسوف و صوفی بزرگ است که اثر جالبی به نام «منطق الطیر» نوشته است. در این کتاب همه انواع پرندگان جهان وجود دارد که با کنجکاوی فراوان، مشتاقانه خواستار چشمه حقیقت و دلیل موجودیت خود هستند، عقاب، لاشخور، شاهین، کلاغ، کبوتر، بلبل و... همگی می خواهند که جواب این سوال مهم را بدانند. هدهد، پرنده جادویی حضرت سلیمان را که از همه رازها باخبر است، به عنوان معلم می آورند و طی بحث هایی بسیار جالب و غریب سوال شان را از او می پرسند. او با فروتنی نصایحی خردمندانه می کند و آنها را به راهی می برد که با ماوای سیمرغ، که ققنوس شرقی ها و تمثیل حد اعلای نور و دانایی است، منتهی می شود. به آسانی می توان فهمید که پرندگان تمثیلی بر جامعه بشری، هدهد تمثیلی بر پیامبران و سیمرغ تمثیلی بر خداوند متعال است. این کتاب به دلیل صحنه های بسیار پرشکوه شرقی و دقایق بسیار زیبایی که در آن وجود دارد، اثری بسیار مهم و جالب توجه است.
دومین شاعری که مقبره اش در نیشابور وجود دارد، خیام است، که درست در نقطه مقابل عطار قرار می گیرد. او از نگاه افراد مومن یک کافر است که به پیامبران و ادیان بی حرمتی می کند. بالاترین و محترم ترین اعتقادات را لگدمال می کند و نسبت به مقدس ترین قوانین با طعنه و ریشخند برخورد می کند. با همه این اوصاف، اشعار خیام کمتر از عطار خوانده نمی شود. در آسیا، ایران سرزمینی است که با اغراق در هر جهت، مختصات شرقی خود را با وضوح هرچه بیشتر نشان می دهد. یک کافر و یک مومن، که عبودیت سراسر وجودش را فراگرفته، در کنار هم قرار می گیرند و تضاد میان آنها مشکل چندانی به وجود نمی آورد. آری، ایران واقعی ترین تصویر زندگی شرقی را به نمایش می گذارد.
منبع: روزنامه اعتماد
//14

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین