کد خبر: 3618850
تاریخ انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1392
خانه » سایت های خبری » شبکه ایران » شیوه خصوصی سازی نیروگاه ها در صورت تصویب مجلس اصلاح می شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

شبکه ایران / وزیر نیرو با بیان اینکه، وضعیت واگذاری نیروگاه ها در گذشته یک شیوه غلط و ناصحیح بوده است، گفت: با تصویب طرحی که به مجلس شورای اسلامی ارایه داده شده است، خصوصی سازی نیروگاه ها با شیوه صحیح و منطقی انجام خواهد شد.

به گزارش چی 24 به نقل از شبکه ایران:

به گزارش شبکه ایران ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، حمید چیت چیان در این باره افزود: در طرح ارایه شده، تمام نیروگاه ها باید به یک شرکت تبدیل شوند تا زمانی که این شرکت ها واگذار می شوند اگر نیروگاهی بدهی دارد، بدهی و اموال آن با هم واگذار شود.

وی با بیان این که، همچنین باید این امکان وجود داشته باشد تا بخشی از سهام نیروگاه ها برای کارکنان وزارت نیرو و نیروگاه ها نگه داری شود گفت: شرکت ها باید در بورس واگذار شوند تا قاعده مالکیت این تاسیسات حیاتی کشور وسیع شود.

وزیر نیرو تصریح کرد: تامین منابع مالی وزارت نیرو باید از حوزه بودجه عمومی کشور به بخش خصوصی بیاید و از فاینانس ها، اوراق مشارکت و سایر سازوکارهای تامین منابع مالی استفاده شود تا بخش خصوصی وارد فعالیت های صنعت آّب و برق شود.

وی شیوه مشارکت بخش دولتی و بخش خصوصی را یک شیوه مناسب دانست که می تواند محدودیت منابع مالی را پشت سر بگذارد.

وزیر نیرو افزود: اگر قرار است طرح ها با شیوه گذشته و با استفاده از منابع عمومی اجرا شود، 30 سال برای بهره برداری از آنها نیاز است، اما با این ساز و کار، اجرای طرح ها در کمتر از سه سال به بهره برداری می رسد.

وی اظهار داشت: در تمام هیات مدیره شرکت ها باید یک متخصص مالی حضور داشته باشد تا موضوع تجهیز منابع مالی شرکت ها را بر عهده بگیرد.

چیت چیان به بند 11 قانون بودجه اشاره کرد و گفت: امکان عقد قرارداد 10 میلیارد دلار برای بخش آب و 12 هزار میلیارد تومان برای بخش برق به شیوه BOO و BOT به وجود آمده است که باید تلاش شود تحقق یابد.

وی ادامه داد: یکی از وظایف اصلی ما در وزارت نیرو این است که در بحث مجتمع های آبرسانی بیشتر کار کنیم و ظرف دو تا سه سال این موضوع را حل کنیم، خوشبختانه در بودجه سال 93 مبلغ 800 میلیارد تومان برای مجتمع های آبرسانی دیده شده است.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب افزایش صادرات برق است، گفت: کار سنگین و دشواری بر دوش ما است، اما به لطف خدا و دستان توانمند صنعت گران این کار شدنی است.

چیت چیان تصریح کرد: در حال حاضر، اداره شرکت های برق مبتنی بر فعالیت های مدیران عامل است و ادامه این وضعیت به ضرر صنعت آب و برق است و باید قاعده مدیریت و سطح اتکای شرکت ها وسیع تر شود.

وی ادامه داد: اتکای صرف به مدیر عامل باید متکی به مدیرعامل و هیات مدیره شود و هیات مدیره ای موثر با شمار افراد بیشتر، یک اقتصاددان، یک کارشناس حقوقی و یک متخصص علوم انسانی در این هیات مدیره ها حضور یابند.

چیت چیان پیاده سازی و اجرای سند چشم انداز و برنامه های راهبردی وزارت نیرو را از دیگر برنامه های سال آینده این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: با مشارکت نزدیک به 400 نفر، راهبردهایی در پنج بخش آب، آب و فاضلاب، آموزش و پژوهش و پشتیبانی صنعت آب و برق تدوین شده است.

وی افزود: 253 راهبرد در بخش های مختلف تدوین و برای تک تک راهبردها شاخص هایی تدوین شده است تا بتوانیم آن را محک بزنیم.//33

 

 


 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین