کد خبر: 38235995
تاریخ انتشار: شنبه 04 ارديبهشت 1395
خانه » حواشی » رسالت » وفات حضرت زینب سلام الله علیها تسلیت باد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:

صبر را معنا و مفهومی به نام زینب است، احترام عشق هم از احترام زینب است؛ داوری بنگر که در بیدادگاه شهر شام، با حسین همدست گشتن اتهام زینب است؛ مشت را کرده گره با هیبت و احساس گفت، این حسین فرمانده عالم، امام زینب است.

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:

در مورد محل دفن حضرت زينب سلام الله علیها سه قول وجود دارد:

1) حضرت زينب سلام الله علیها به مدينه آمد و پس از ورود به مدينه پيوسته عزادار و گريان بود تا اين كه پس از يك سال و نيم در همان مدينه از دنيا رفت و در همان جا دفن شد. اكنون از قبر آن بانوي محترمه، اثري در دست نيست. اين قول را علامه سيد محسن امين اختيار كرده و از اقوال ديگر معتبرتر مي‌داند.

2) حضرت زينب سلام الله علیها پس از ورود به مدينه، در مجالس و محافل سخن مي‌گفت و مظالم و جنايات يزيديان را بازگو مي‌كرد. فرماندار مدينه ماجرا را به يزيد نوشت و او دستور داد زينب را مخير سازند تا هر شهري كه مي‌خواهد (غير از مكه و مدينه) برود. حضرت زينب به شام رفت و در آن جا اقامت كرد و پس از چندي در همان جا از دنيا رفت. البته برخي احتمال داده‌اند قبري كه در شام است، قبر زينب صغري (ام كلثوم) است، نه قبر زينب كبري.

3) زينب سلام الله علیها به علت افشاگري عليه دستگاه بني اميه، مجبور شد كه مدينه را ترك كند. از اين رو مصر را انتخاب كرد و در آن جا رحل اقامت افكند و همان جا از دنيا رفت. سيده زينب در شهر قاهره هم اكنون زيارتگاه مجلل و با شكوهي است و...(منبع: زندگاني حضرت فاطمه سلام الله علیها و دختر آن حضرت؛ سيد هاشم رسولي محلاتي)

بنابراين نمى‏‌توان به صورت يقينى گفت كه قبر حضرت زينب سلام الله علیها در شام است و اگر مسلّم باشد كه آنان در شام دفن شده‌‏اند در اين صورت مى‌‏توان پرسيد كه آيا آنان دوباره به شام برگشته‌‏اند؟ در اين مورد برخى از مورّخان نوشته‌‏اند كه حضرت زينب كبرى سلام الله علیها در اثر قحطى در مدينه و يا واقعه‏ى «حرّه» به همراه شوهرش عبداللّه‏ به شام آمد و در آن‌‏جا وفات يافت و واقعه «حرّه» اين است كه در سال 62 هجرى قمرى مردم مدينه يزيد را از حكومت خلع و حاكم اموى مدينه را عزل كردند. اين خبر به يزيد رسيد. يزيد، مسلم بن عقبه را با 12 هزار نفر به سوى مدينه فرستاد. نيروهاى مسلم بن عقبه در شرق مدينه در مكانى به نام حرّه مستقر شدند و از آن‌جا به شهر حمله و شهر را قتل و غارت كردند (منبع: تاريخ و اماكن سياحتى و زيارتى سوريه، ص 63 و منتخب‏التواريخ، ص 66)

آن‌چه بايد در اين‌گونه موارد مورد توجه واقع شود اين است كه دشمن همواره تلاش مى‏‌كرد تا اقليت شيعه را كه پيرو امامان معصوم بودند، از بين ببرد و براى همين در كربلا همه را كشتند و در واقعه «حرّه» بسيارى از علويان را كشتند و به اين كشتار در طول تاريخ ادامه دادند. با وجود اين گونه دشمنان چطور مى‏‌توان در باب ولادت، وفات، محل دفن و تاريخ زندگى اين شخصيّت‏‌ها سخن قاطعانه گفت؟!

نکته ديگري که توجه به آن خوب است اين است که آن‌چه مهم است انجام زيارت و ارتباط معنوي با اولياي خدا است، لذا ما در هر سه مورد حضرت زينت سلام الله عليها را زيارت مي‌کنيم و هيچ گونه مشکلي ندارد و در هر صورت اين بارگاه‌ها مرکز عبادت و توسل به حضرات معصومين و زينب کبري سلام‌الله علیها است و دشمن شکن هم هست.

منبع: پرسمان دانشجويي

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین