کد خبر: 40130659
تاریخ انتشار: چهارشنبه 15 ارديبهشت 1395
خانه » حواشی » حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی » آیت الله العظمی نوری همدانی: علما حاضرند برای از بین بردن ربا با مسئولان بانک ها گفت و گو کنند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

حضرت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی مدظله العالی گفتند: در گذشته هرچه درباره ربا گفتیم، اثر نکرد و برای ما ننگ است که در جمهور اسلامی بانک ها به این سمت حرکت کنند.

به گزارش چی 24 به نقل از حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:

معظم له در دیدار با آقایان میر محمدی، رجایی و حجت اسلام بحرینی نمایندگان مردم گلپایگان و مشهد در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشتند: اول باید نظریه های اسلامی را اخذ کنیم، بعد برای آن فکری کرد، نه این که اول نظریه را مطرح نموده، بعد به دنبال اسلامی بودن آن برویم.

مرجع عالیقدر افزودند: وقتی قانون بانک های ما از فرهنگ اروپا آمده باشد، باید فرهنگ سازی نموده و چون نوعا مردم با بانک ها سرو کار دارند، ‌باید بررسی نمود که اسلام در خصوص بانک و بانکداری چه مبانی دارد .

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی بیان داشتند: علت اینکه باید از روش های بانکداری غربی فاصله بگیریم،‌این امر هست که بانک های اروپایی از طریق قرض دادن به مردم و نظام سرمایه داری اداره می شوند و مسائل شرعی و دینی و اخلاقی را نمی دانند، چه رسد به اینکه بخواهند به حرام و حلال آن هم فکر کنند.

ایشان ادامه دادند: اگر وام در ضمن عقد شرط شود، ربا نیست، اما از این سوء استفاده کردند و برای آن زمان درست کردند، این مسئله ربا را تقویت می کند و حرام است، الان تاخیر در ادای دین حرام به همین دلیل است. چون ربا از مباحث بسیار فساد انگیز است،‌لذا باید اقدامی کرد و راه کاری ارائه داد تا ربا پیش نیاید.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی اضافه کردند : ما در گذشته هرچه درباره ربا گفتیم اثر نکرد و برای ما ننگ است که در جمهوری اسلامی بانک ها به این سمت حرکت کنند. ایشان افزودند: راه کار اول و دوم رهن، مانند طلا و جواهرات و بعد ضامن است، بنابراین با این روش می توان مشکل را برطرف کرد.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی اظهار داشتند: اگر پول های که در بانک است در راه اقتصاد، صنعت و زراعت کشور هزینه شود، خیلی از مشکلات برطرف می شود.علما حاضرند برای رفع این مشکل وارد میدان شده و با بانک ها صحبت کنند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین