کد خبر: 40133164
تاریخ انتشار: پنجشنبه 16 ارديبهشت 1395
خانه » سایت های خبری » پیک خبر » هشدار؛ ۵۱ درصد دانش آموزان تهرانی قلیان و ۳۱ درصد سیگار می کشند/دانش آموزان کجا و چگونه معتاد می شوند؛ در مدرسه یا خارج از مدرسه؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

اعلام یک آمار جدید درباره مصرف قلیان و سیگار در میان دانش آموزان تهرانی، این بار از زبان یک مقام وزارت بهداشت. حالا چندسالی می شود که از مسئولان ستاد مبارزه با موادمخدر تا سازمان بهزیستی و کارشناسان اجتماعی درباره مصرف روزافزون موادمخدر و دخانیات درمیان دانش آموزان هشدار می دهند؛ هشدار درباره موضوعی که البته مسئولان وزارت آموزش وپرورش قبولش ندارند و می گویند موضوعی به نام «دانش آموز معتاد» وجود ندارد و این افراد در بیرون مدرسه معتاد و بعد وارد مدرسه می شوند.

به گزارش چی 24 به نقل از پیک خبر:
پایگاه خبری پیک خبر:

دیروز اما این معاون بهداشت وزارت بهداشت بود که آمار جدیدی را درباره مصرف قلیان و سیگار میان دانش‌آموزان تهرانی اعلام کرد؛ «علی‌اکبر سیاری» در نشست معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت که ۵١,٢‌درصد دانش‌آموزان تهرانی قلیان و ٣١‌درصد آنها سیگار می‌کشند.

او با بیان این‌که این موضوع، یک آسیب جدی است، گفت: «براساس بررسی جدید وزارت بهداشت درباره مصرف سیگار و قلیان درمیان دانش‌آموزان تهرانی، مشخص شده ٩٠‌درصد کسانی که معتاد به سیگار هستند، مصرف آن را از سنین کمتر از ١٨‌سال شروع کرده‌اند.»

سیاری درباره همکاری وزارت بهداشت و اماکن و اصناف برای پیگیری صادرنشدن مجوز قلیان هم گفت: «ما با مراکزی که بدون مجوز قلیان عرضه می‌کنند، برخورد خواهیم کرد. همچنین برنامه‌هایی درباره اطلاع‌رسانی به مردم و دانش‌آموزان طراحی شده است. در بعضی مراکز عرضه قلیان مواد روان‌گردان در قلیان‌ها دیده شده که ما گزارش آن را به قوه‌قضائیه داده‌ایم و منتظر پیگیری آن هستیم.»

دیروز اما فقط معاون بهداشت وزارت بهداشت نبود که درباره مصرف قلیان و آلوده‌بودن توتون آنها صحبت کرد. «شهرام رفیعی‌فر»، مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت هم گفت، توتون قلیان‌هایی که به بازار عرضه می‌شود، به‌دلیل افزایش مراجعه مصرف‌کنندگان به موادمخدر آلوده‌اند: «براساس آمارهای ارایه‌شده هر‌سال ١٠‌هزار‌میلیارد تومان دخانیات درکشور مصرف می‌شود و وزارت بهداشت سالی ٣٠‌هزار‌میلیارد تومان هزینه صرف می‌کند تا بیماران مبتلا به عوارض دخانیات را درمان کند. درحال حاضر ۴درصد مردم ایران قلیان مصرف می‌کنند و توتون این قلیان‌ها به دلیل افزایش مراجعه افراد برای مصرف دوباره همگی آلوده به موادمخدر هستند.»

رفیعی‌فر گفت: «وزارت بهداشت با برنامه‌ریزی‌های متعدد به دنبال ارتقای سلامت مردم است اما مردم هم باید به سلامت خود اهمیت دهند و سالم زندگی‌کردن را در اولویت زندگی خود قرار دهند.»

مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت خطاب به مادران ادامه داد: «مادران به‌عنوان خط مقدم مبارزه با دخانیات و کاهش مصرف نمک و شکر نقش بسزایی در پیشگیری از بیماری‌ها دارند، لذا از آنها انتظار داریم که الگوهای ارتقای سلامت را درخانواده نهادینه کنند و در راستای ارتقای سلامت هرچه بیشتر خانواده گام بردارند. وزارت بهداشت به‌دنبال آن است که در هر خانواده یک سفیر سلامت داشته باشد، سفیرانی که با مدیریت تغذیه و اصول خود مراقبتی به زندگی رنگ عشق و محبت بزنند.»

رفیعی‌فر حرف‌های دیگری هم داشته است: «متاسفانه سرانه مصرف نمک هر ایرانی دوبرابر استانداردهای جهانی است؛ به طوری که ٢۵‌درصد سکته‌های قلبی در ایران به‌دلیل پرفشاری خون ناشی از مصرف بی‌رویه نمک به وقوع می‌پیوندد. همچنین از هر دونفر ایرانی یک نفر مبتلا به چاقی یا اضافه وزن است که این آمار عامل ابتلا به دیابت را افزایش داده است.»

مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درباره افزایش آمار سرطان هم گفت: «وزارت بهداشت سالانه ٨٠‌هزار‌میلیارد تومان صرف جلوگیری از سرطان و هزینه‌های درمان سرطان می‌کند درحالی ‌که ۴٠‌درصد این سرطان‌ها با توانمندسازی مردم درحوزه سلامت قابل پیشگیری است.»

منبع: شهروند

کدخبر : 46758

۱۳۹۴/۱۱/۲۶ ۱۱:۴۵

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین