کد خبر: 40133710
تاریخ انتشار: پنجشنبه 16 ارديبهشت 1395
خانه » فناوری » وبلاگينا » نگاهی به رویداد جهانی Startup Istanbul ترکیه
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از وبلاگينا:

رویداد استارتاپ استانبول که از طرف شتابدهنده Etohum در کشور ترکیه برگزار می‌شود، امسال میزبان استارتاپ‌های مختلفی از سراسر دنیا بود. این رویداد در یک بازه سه روزه، فرایند انتخاب استارتاپ‌های برگزیده را از بین حدود ۱۰۰ تیم، به کمک داوران بین‌المللی انجام می‌دهد و در نهایت ۱۵ استارتاپ نهایی در روز فینال، به ارائه نهایی محصول خود در مقابل داوران، سرمایه‌گذاران و شرکت کنندگان می‌پردازند تا از بین آن‌ها، سه منتخب برگزیده شود. این گزارش، بخش‌هایی از روز نهایی استارتاپ استانبول را پوشش می‌دهد.

Startup Istanbul

تیم وبلاگینا ساعت ۹ به مکان برگزاری استارتاپ استانبول رسید. ساختمان عظیم و مدرن مرکز همایش و نمایشگاه «لطفی کردار» به این رویداد اختصاص داده شده بود. از ساعت ۸ پذیرش شرکت‌کنندگان شروع شده بود و تا ساعت ۱۰ که شروع برنامه و سخنرانی‌ها بود، زمان برای پذیرایی و شبکه‌سازی بین بیش از هزار شرکت‌کننده این رویداد بود. حدود ۱۰۰ استارتاپ در این رویداد شرکت کرده بودند و تمام آن‌ها یک میز و تابلو داشتند و امکان این را داشتیم که با آن‌ها حرف بزنیم و با کارشان بیشتر آشنا شویم. ما به سراغ چند استارتاپی رفتیم که همان روز نامشان در لیست پانزده فینالیست اعلام شده بود. استارتاپ‌هایی که غیر از ترکیه، از مصر، هند، امارات، آمریکا و بلژیک بودند. از همه جالب‌تر زرین‌پال بود؛ تنها استارتاپی که از ایران در این رقابت‌ شرکت کرده بود و به مرحله نهایی هم رسیده بود.

Startup Istanbul

با نگاهی به لیست سخنرانان و مدعوین، اینکه این رویداد چرا به عنوان مهم‌ترین رویداد استارتاپی در منطقه اروپا و آسیا معرفی می‌شود بیشتر قابل درک بود. از مدیران ارشد شرکت‌های بزرگی مثل Y Combinator، مایکروسافت و آی‌بی‌ام، تا استارتاپ‌های موفقی مثل Event Brite و رسانه‌هایی مانند The Next Web و همچنین برخی اساتید دانشگاه و نمایندگانی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری مطرح و سرمایه‌گذارانی از منطقه در این رویداد شرکت داشتند.

برنامه رویداد با خوش‌آمد گوییBurak Buyukdemir از شرکت Etohum به‌عنوان برگزار کننده استارتاپ استانبول شروع شد. اولین سخنرانی به پروفسور Erhan Erkut مربوط بود. این استاد دانشگاه به توصیف و تحلیل وضعیت ترکیه پرداخت، دلایل پیشرفت اکوسیستم ترکیه را بررسی کرد و البته به ضعف‌های موجود اشاره کرد. او اصطلاح برده شرکت‌های بزرگ (Corporate slave) را برای توصیف افرادی که دست به کارآفرینی نمی‌زنند بکار برد و کارآفرینی را راه تعالی فردی و پیشرفت کشور دانست. بعد از این، دکتر ارکوت به این سوال که آیا ترکیه در حال حاضر شکوفاترین اکوسیستم منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) برای کارآفرینی است پاسخ منفی داد و نشان داد که چطور در جایی مانند اسرائیل، کشوری که یک دهم ترکیه جمعیت دارد، تعداد استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران چند برابر ترکیه است و با مقایسه  شرکت‌های ترک و با این کشور، نشان داد که ارزش بزرگ‌ترین شرکت‌های ترک از چند صد میلیون دلار فراتر نمی‌رود در حالی که این رقم در مورد شرکت‌های کشور مورد مقایسه ده‌ها میلیارد دلار است.

Startup Istanbul

سخنران شاخص بعدی، Rahul Sood از مایکروسافت ونچرز بود که در مورد جهانی شدن و اکوسیستم‌های بزرگی خارج از سیلیکون‌ولی مثل چین و انگلیس صحبت کرد و آمارهای جالبی ارائه کرد. او زمانی که بر ضرورت حضور و فعالیت زنان در این عرصه تاکید کرد با تشویق ناگهانی حضار مواجه شد.

Startup Istanbul

Dave McClure که یک سرمایه گذار ریسک‌پذیر و یکی از موسسان 500 Startups است، با صراحت زیادی با افراد حاضر صحبت کرد و از درصد پایین موفقیت استارتاپ‌ها (حدود ۱۰ درصد) و ضرورت خوشبینی و پشتکار برای ایجاد روحیه سیلیکون‌ولی گفت. او همچنین حرف بسیاری از افراد مبنی بر مناسب نبودن شرایط را «مزخرف» دانست و گفت:

راه‌اندازی یک استارتاپ در هرجای دنیا در حال حاضر بسیار راحت‌‌تر است از آن چیزی که ۱۵ سال پیش در سیلیکون‌ولی بود.

او بار اصلی یک اکوسیستم موفق را بر دوش کارآفرینان می‌دانست و افراد را به سرمایه‌گذاری در این منطقه تشویق کرد.

Startup Istanbul

Deborah Magid، اولین زنی بود که در استارتاپ استانبول سخنرانی داشت و خودش نیز در آغاز سخنرانی به این موضوع اشاره کرد. او با توصیف نیاز رو به افزایش به تکنولوژی‌های هوشمندتر، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر IBM را معرفی کرد.

Startup Istanbul

تنها زن دیگری که در این بخش از رویداد سخنرانی داشت، Marion Gamel از شرکت Event Brite بود که با استفاده از مثال‌هایی از شرکتش، نشان داد که یک استارتاپ چطور باید از بازار کشور خودش به بازارهای دیگر برود و رقابت کند.

Startup Istanbul

سخنران برجسته دیگری که صحبت‌هایش با استقبال شرکت‌کنندگان مواجه شد Michael Seibel بود که کارآفرینان تمام کشورها را تشویق کرد تا برای شرکت در شتاب‌دهنده Y Combinator اقدام کنند.  او بایدها و نبایدهای یک استارتاپ را توضیح داد. اینکه یک استارتاپ چطور باید با کم شروع کند، سریع باشد، حداقل محصول قابل ارائه (MVP) چه ویژگی‌هایی دارد و چطور باید به دنبال سرمایه‌گذار رفت.

Startup Istanbul

Boris Veldhuijzen بنیان‌گذار و مدیر وبسایت The Next Web نیز در بخش اول این برنامه سخنرانی داشت و تجربه خود را از ایجاد Twitter Counter گفت و اینکه باید به دنبال ایده‌ای رفت که جالب باشد و تنها، عملی کردن سریع ایده است که اهمیت دارد. او گفت من یک برنامه‌نویس ضعیف بودم با یک ایده «باحال» که در هنگام راه‌اندازی این سرویس هیچ فکری درباره نحوه درآمدزایی آن نکردم و تنها چند ماه بعد از راه‌اندازی این سرویس بود که فردی درخواست کرد اکانت توییترش در آن تبلیغ شود. او گفت یک ایده خوب مدل کسب و کار خود را ایجاد می‌کند.

Startup Istanbul

بعد از زمان ناهار و شبکه سازی دوباره، برنامه استارتاپ استانبول به طور موازی در سه سالن پیش می‌رفت. در یکی از این سالن‌ها که به معرفی اکوسیستم‌های کارآفرینی کشورهایی مثل یونان، ژاپن، مصر و ایران اختصاص داشت، محسن ملایری از شتابدهنده آواتک به معرفی فضای رو به رشد کارآفرینی در ایران پرداخت. او نشان داد که در دو سال گذشته ایران توانسته از طریق رویدادها، همایش‌ها و شتاب‌دهنده‌ها، فضای استارتاپی را تقویت کند.

Startup Istanbul

همزمان در سالن دیگری استارتاپ‌های باقی مانده در حال ارائه کوتاه محصولشان در حضور مخاطبان بودند. در سالن اصلی هم پنلی درباره فرصت‌های این منطقه برای سرمایه‌گذاران در جریان بود.

اما برنامه پایانی سالن اصلی به ارائه کوتاه استارتاپ‌ها و داوری شدن ۱۵ تیم فینالیست اختصاص داشت. سه داور در زمان پرسش و پاسخ نکات ضعف ارائه و استارتاپ را گوشزد می‌کردند و نشان می‌دادند که برای سرمایه‌گذاران بالقوه چه نکاتی حائز اهمیت خواهد بود. از ایده قلمی که به‌عنوان پرینتر سه بعدی عمل می‌کرد تا سرویسی که امکان چت خصوصی و امن را برای کاربرانش فراهم می‌کرد در میان این ۱۵ تیم حضور داشتند. نکته مهم درباره اکثر تیم‌های انتخاب شده، داشتن محصول نهایی، به درآمد زایی رسیدن و داشتن کاربران واقعی بود.

Startup Istanbul

آخرین ارائه تیم‌های فنیالیست به سرویس زرین‌پال از ایران اختصاص داشت. بخاطر موفقیت کنونی این استارتاپ و آماری که از سوددهی و کاربرانشان ارائه شد (حدود ۱۵۰.۰۰۰ کاربر و ۱۵.۰۰۰ درگاه)، داوران به وجد آمدند و از موسسان این استارتاپ تقدیر کردند. زرین‌پال همچنین از معدود استارتاپ‌هایی بود که به دنبال سرمایه‌گذار نبود بلکه هدفش را از شرکت در این رویداد پیدا کردن شریک خارجی برای ورود به شبکه بانکی جهان عنوان کرد.

پس از ارائه آخر، نوبت به انتخاب تیم‌های برنده استارتاپ استانبول رسید. برندگان این رویداد به انتخاب داوران به ترتیب Connected2.me از ترکیه، Lix Pen از بلژیک و Silkroad Images از اردن بودند. شرکت سرمایه‌گذاری ۵۰۰ استارتاپ، مستقیماً خواهان سرمایه گذاری بر استارتاپ اول شد و تا دو هفته دیگر این استارتاپ وارد سیلیکون‌ولی خواهد شد. سرویس زرین‌پال نیز به عنوان برنده افتخاری این رقابت از طرف داوران انتخاب شد.

در ادامه می‌توانید تصاویر منتخب دیگری از رویداد استارتاپ استانبول را مشاهده کنید.

Startup Istanbul Startup Istanbul Startup Istanbul Startup Istanbul Startup Istanbul

Startup Istanbul

Startup Istanbul Startup Istanbul Startup Istanbul

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین