کد خبر: 40134576
تاریخ انتشار: پنجشنبه 16 ارديبهشت 1395
خانه » حواشی » معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران » آغاز پذیرش سراسری حوزه های علمیه خواهران از 25 بهمن
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران:

آغاز پذیرش سراسری حوزه‌های علمیه خواهران از 25 بهمن

معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران گفت: فراخوان پذیرش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران از 25 بهمن‌ماه از طریق پایگاه اینترنتی www.whc.ir آغاز می‌شود و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، در این نشست، آقای محمود خالقی آماری از فعالیت‌های آموزشی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران ارائه کرد و اظهار داشت: هم‌اکنون، 447 مدرسه علمیه خواهران در سراسر کشور فعال است. تاکنون، 37898 نفر از این حوزه‌ها دانش‌آموخته شده‌اند و در حال حاضر،  62476 نفر مشغول دانش‌‌اندوزی در حوزه‌های علمیه خواهران هستند.
آقای خالقی، درباره تعداد مدارس علمیه سطح 2، 3 و 4 خاطرنشان ساخت: از 447 مدرسه علمیه خواهران فعال در کشور، 382 مدرسه در سطح 2، 58 مدرسه در سطح 3 و هفت مدرسه در سطح 4 فعال‌اند. همچنین 54205 نفر در سطح 2، 8209 نفر در سطح 3 و 62 نفر در سطح 4 شاغل به تحصیل هستند.
معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، با اشاره به تعداد دانش‌آموختگان در سطوح مختلف تحصیلی حوزه‌های علمیه خواهران، گفت: هم‌اکنون، 37046 نفر در سطح 2 و 352 نفر در سطح 3 دانش‌آموخته شده‌اند. بدین ترتیب، مجموع دانش‌‌آموختگان و شاغلان به تحصیل در حوزه‌های علمیه خواهران، 99872 نفر است. باید توجه داشت که در آمار ارائه‌شده، شاغلان به تحصیل و دانش‌آموختگان طلاب خواهر استان‌ خراسان مرکزی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی و نیز موسسه جامعه‌الزهرا(س) در نظر گرفته نشده‌اند.
وی با اشاره به شیوه‌های تحصیل در سطوح مختلف ابراز کرد:

در سطح 2، شیوه‌های حضوری تمام‌وقت، نیمه‌حضوری و پاره‌وقت رایج است.

سطح 3 نیز به شیوه حضوری تمام‌وقت، نیمه‌حضوری و غیرحضوری ارائه می‌گردد.

سطح 4 هم به صورت حضوری تمام‌وقت تدریس می‌‌شود.
معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، با بیان این که پذیرش در سطح 4 فقط از دانش‌آموختگان سطح 3 حوزه‌های علمیه خواهران و پذیرش در سطح 3، از دانش‌‌آموختگان سطح 2 است، اظهار داشت: برای سطح 2، از دانش‌آموختگان سیکل و دیپلم پذیرش انجام می‌شود. بدین ترتیب، 266 واحد برای دارندگان مدرک سیکل و 190 واحد برای دارندگان مدرک دیپلم در نظر گرفته شده است. همچنین برای سطح 3، حدود صد واحد و برای سطح 4، هشتاد واحد شامل چهل واحد تخصصی، بیست واحد عمومی و بیست واحد رساله تدوین یافته است.
وی، درباره رشته‌هایی که در سطح 3 دایر گشته‌اند، بیان کرد: در این سطح، مجوز راه‌اندازی دوازده رشته دریافت شده و اکنون، ده رشته فعال است که به ترتیب فراوانی دانش‌پژوه، به شرح زیر است:
تفسیر و علوم قرآن، فقه و اصول، کلام اسلامی، تاریخ اسلام، اخلاق و تربیت اسلامی، مدرسی ادبیات عرب، فلسفه اسلامی، مطالعات اسلامی زنان، کلام با گرایش امامت، کلام با گرایش مهدویت.
آقای خالقی افزود: در نظر داریم رشته «کلام با گرایش مذاهب» و «تبلیغ با گرایش حج» را نیز را‌ه‌اندازی نماییم.
وی رشته‌های سطح 4 را «فقه خانواده» و «تفسیر تطبیقی»‌ برشمرد و تصریح نمود: از 25 بهمن، همزمان با ولادت حضرت زینب(س) برای سطح 2 و 3 ثبت نام آغاز می‌گردد. در سطح 2 آزمون ورودی نداریم و مصاحبه علمی برای پذیرش در این سطح، 20 تیرماه 1395 به مدت یک ماه انجام خواهد شد و نتایج آن در 30 مرداد‌ماه 1395 اعلام خواهد گشت.
معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران کشور، درباره شیوه پذیرش در سطح 3 نیز ابراز کرد: در 7 خردادماه 1395، آزمون ورودی این سطح برگزار و نتیجه نهایی آن در 11 شهریور اعلام خواهد شد. همچنین نزدیک به پنجاه مرکز آزمون در نظر گرفته‌ایم.
وی، با بیان این که هم‌اکنون، دوره سطح 4 در استان تهران، قم، اصفهان و یزد برگزار می‌شود، اظهار داشت: در نظر داریم برای سال آینده، این دوره در استان فارس و خوزستان نیز برگزار گردد.
آقای خالقی ابراز کرد: ظرفیت سطح 2 را برای سال 1394، 19400 نفر در نظر گرفته بودیم که برای سال 1395، با حدود سیصد نفر افزایش، به 19700 خواهد رسید. این آمار برای سطح 3 در سال 1394، 3083 نفر بود که به 3531 نفر در سال 1395 خواهد رسید. ظرفیت سطح 4 نیز در سال 94، هفتاد نفر بود و برای سال 95 هم همین رقم را در نظر گرفته‌ایم.
شایان ذکر است، در پایان این نشست، خبرنگاران حاضر در نشست پرسش‌هایشان را مطرح ساختند.
معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران کشور، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اهداف آموزشی سطوح مختلف تحصیلی حوزه‌های علمیه خواهران خاطرنشان ساخت: برای هر سطح اهدافی تعریف شده است؛ اهداف مشخص‌شده برای سطح 2 عبارت است از: 1. تربیت کارشناسان مسائل دینی، مشاوران مذهبی و مبلغان کارآمد؛ 2. تربیت مربیان و معلمان معارف اسلامی؛ 3. آماده‌سازی استعدادهای برتر برای تحصیل در مقاطع بالاتر.
وی ادامه داد: اهداف سطح 3 نیز بدین ترتیب مشخص گشته است: 1. تربیت مدرس و مربی برای دوره عمومی حوزه‌های علمیه خواهران و دوره‌های کارشناسی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی؛ 2. تربیت پژوهشگر در گرایش‌های مربوط؛ 3. تربیت مبلغان کارآمد و مدیران فرهنگی؛ 4. آماده‌سازی استعدادهای برتر به منظور ورود به مقاطع بالاتر.
آقای خالقی اهداف تعریف‌شده برای سطح 4 را این گونه بیان کرد: در این مقطع، طلاب وارد عرصه نظریه‌پردازی می‌شوند و هدف اصلی این مقطع، تربیت خواهران دین‌شناس و صاحب‌نظر در عرصه‌های گوناگون به منظور پاسخ‌گویی به نیازهای علمی- معرفتی جامعه است.
معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، در قسمت دیگری از سخنان خود با تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی و نیز میلاد پرنور حضرت زینب(س)، بیان کرد:‌ مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در سفر به قم، نظام جمهوری اسلامی را مولود حوزه‌‌های علمیه دانستند و ضمن تبیین ارتباط تنگاتنگ حوزه علمیه و نظام جمهوری اسلامی، حوزه علمیه خواهران را پدیده مبارک نامیدند.
وی ادامه داد: پیش از انقلاب، برخی خواهران به صورت غیرسازمانی درس می‌خواندند و به برکت انقلاب اسلامی، حوزه‌های علمیه رونق گرفت و شکوهمندی یافت.
آقای خالقی‌ گفت: در سال 1375، با هدایت مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و مراجع معظم تقلید، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران تأسیس شد.
آقای خالقی، با اشاره به انتظارات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) از حوزه‌های علمیه، خاطرنشان کرد: کوشیده‌ایم انتظارات معظم‌له را جامه عمل بپوشانیم و توانسته‌ایم در حد قابل قبولی به این اهداف دست یابیم.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین