کد خبر: 40138526
تاریخ انتشار: چهارشنبه 15 ارديبهشت 1395
خانه » حواشی » معاونت فرهنگی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران » «آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی» تصریح کرد جهش خیرکننده حوزه های علمیه خواهران دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۲۰:۳۹
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از معاونت فرهنگی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران:

به گزارش پایگاه خبری- اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه کشور، معظم‌له، با اشاره به زمان تأسیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، گفت: هنگامی که این مرکز تأسیس شد، بنده هرگز باور نمی‌کردم در این مدت، چنین پیشرفت جهشی و فوق‌العاده پیدا کند.

استاد درس خارج حوزه علمیه، با اشاره به این که پیروزی انقلاب اسلامی، پاسخ اساسی به ایرادهایی بود که سالیان طولانی به اسلام وارد می‌آوردند، تصریح نمود: با پیروزی انقلاب مشخص شد که دین، افیون توده‌ها نیست و می‌تواند حکومت‌ها را اداره کند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برخی از افرادی که این سخنان را مطرح می‌کردند، اعتراف نمودند که درباره ناکارآمدی دین اشتباه قضاوت می‌کردند.  

معظم‌له افزود: انقلاب و رشد مدارس حوزه‌های علمیه خواهران، پاسخ عملی به شایعات و سخنان کسانی است که می‌گفتند اسلام به زنان توجه ندارد. انقلاب اسلامی ایران آثاری داشت که پیش از آن، هرگز نبود.

آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی، در بخش دیگری از سخنانش، دو مسیر را برای پیمودن راه خدا به تصویر کشید و در این باره اظهار داشت: انسان می‌تواند براساس تجربه و با استفاده از شیوه آزمون و خطا، این مسیر را در پیش بگیرد و افتان و خیزان طی طریق نماید. به جز این، می‌توان به بهره‌گیری از الگوهای درست، بدون نیاز به تجربه‌های شخصی، مسیری مستقیم پیمود و به سرمنزل مقصود رسید.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم، در ادامه، با بیان این که در قرآن، در سه مورد تعبیر به «اسوه» شده است، ابراز داشت: هنگامی که آتش جنگ احزاب شعله‌ور شد، مسلمانان به سه گروه تقسیم گشتند: 1. منافقانی که در لباس مسلمانی، به دیگران القا می‌کردند که نصرت الهی دروغ است و کفار و مشرکان در این جنگ پیروز می‌شوند و مسلمانان شکست می‌خورند؛ 2. عده‌ای که شک داشتند که وعده الهی درباره پیروزی اسلام محقق می‌گردد یا نه؛ 3. جمعی از مؤمنان راستین که ایمان داشتند  آنچه خدا و پیامبر(ص) وعده داده‌اند، بی‌شک، محقق خواهد شد.

معظم‌له افزود: پس از پایان جنگ احزاب، قرآن در آیه 21 سوره احزاب، تصریح کرد که پیامبر(ص) اسوه حسنه و سرمشق مسیر برنامه در زندگی مسلمانان است.

آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی گفت: حضرت ابراهیم(ع) نیز دو مرتبه (آیات 4 و 6 سوره ممتحنه) در آیات قرآن کریم، اسوه حسنه معرفی شد. 

مفسر برجسته قرآن کریم ادامه داد: قرآن به مسلمانان می‌فرماید که همان گونه که ابراهیم(ع) و مؤمنان اندکی که همراه ایشان بودند، در محیطی مملو از دشمن ایستادگی کردند، مسلمانان نیز باید در برابر دشمنان مقاومت کنند. امروز که دشمنان دست به دست یکدیگر قرار داده‌اند، باید مسلمانان ایستادگی نمایند و وعده الهی تحقق خواهد یافت.

استاد خارج فقه حوزه، با اشاره به این که قرآن تأکید می‌کند که زنان و مؤمنان، از «آسیه»، همسر فرعون، الگو بگیرند، ابراز داشت: انقلاب حضرت موسی(ع) مرهون تلاش همسر فرعون بود، زیرا وی اجازه نداد حضرت موسی(ع)، هنگامی که گهواره‌اش از نیل به دست فرعونیان افتاد، به دست آنان کشته شود و بعد نیز به ایشان ایمان آورد و در راه خداوند استقامت کرد.

معظم‌له، درباره سرنوشت آسیه تصریح کرد: فرعونیان پس از آگاهی از ایمان آوردن وی به موسی(ع)، تصمیم گرفتند که آسیه را شکنجه کنند؛ به همین دلیل، وی را به بیابان بردند و شکنجه دادند. آسیه، در حالی که زیر شکنجه شدید قرار داشت از خدا خواست که خانه‌ای در بهشت به او داده شود تا از قصر پر از فساد فرعون نجات یابد. خداوند هم به درخواست وی پاسخ و او را الگو قرار داد.

آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی تصریح کرد: همچنین قرآن کریم در آیه 12 سوره تحریم تأکید می‌کند که مردان و زنان باایمان از حضرت مریم(س) الگو بگیرند که چگونه دامان عفت خود را حفظ کرد و دارای مقام معنوی و روحانی شد. مریم(س) تنها کسی است که در قرآن، درباره‌اش گفته شده است که مائده بهشتی در کنار محراب عبادتش قرار داده شد. البته چنین جریانی برای حضرت فاطمه(س) نیز پیش آمد و پیامبر(ص) از آن ابراز خوشحالی کردند.

استاد خارج فقه و اصول حوزه، با بیان این که قرآن برای زنان احترام ویژه‌ای قائل شده است، ابراز داشت: زنان بعد از پیروزی انقلاب نیز جایگاه و شخصیت ممتازی به دست آوردند.

معظم‌له بر تلاش خواهران طلبه برای فراگیری علوم قرآن تأکید کرد و افزود: همچنین به فراگیری بحث‌های قرآنی نهج‌البلاغه اهتمام داشته باشید؛ حضور در برنامه‌های قرآنی، نعمت عظیمی است که چنین توفیقی شامل حال همه نمی‌شود. در نهج‌البلاغه، آن قدر مطلب در قرآن آمده است که می‌توان آن را به صورت کتابی پرمایه به چاپ رساند.  

آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی ادامه داد: هرگاه با قرآن ارتباط یافتیم، زندگی مادی و معنوی ما تغییر کرد.

معظم‌له، با بیان این که در گذشته، روش‌های دانشگاهی در حوزه وجود نداشت، ابراز نمود: امیدواریم، همواره، علم را برای علم بخواهیم و همه مسائل را برای خداوند انجام دهیم.  

مفسر قرآن کریم، در پایان، خاطرنشان کرد: حوزه‌های علمیه خواهران جهش فوق‌العاده‌ای داشته است و امیدواریم این جهش تداوم یابد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین