کد خبر: 40138540
تاریخ انتشار: چهارشنبه 15 ارديبهشت 1395
خانه » حواشی » معاونت فرهنگی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران » آیت الله العظمی نوری همدانی؛ تحول، نیاز امروز حوزه های علمیه است جمعه ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۹:۵۴
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از معاونت فرهنگی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران:

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، معظم له پیش از ظهر امروز در بیستمین سالگرد مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث اظهار داشتند: برخی از کتاب های مجموعه دارالحدیث را مطالعه نمودم که از غنای خوبی برخوردار بوده و محتوای مناسبی داشته است.

ایشان با اشاره به این که این فعالیت ها گامی بزرگ برای نشر مفاهیم اسلام است، ابراز داشتند: آیت الله ری شهری در رأس این مجموعه توانسته این شجره طیبه را غرس کرده و با قدرت استنباط، قدرت قلم، ذوق سرشار و ... خدمات بسیاری داشته و تألیفات ایشان همانند خورشید در جامعه می درخشد.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: علمای اسلام مواریث ائمه اطهار(ع) را جمع و حفظ کرده و سفره بسیار گسترده و با برکتی در نتیجه اقدامات بزرگ آنان شکل گرفته است؛ البته تمام مباحث قرآنی و روایی در علومی همچون فقه نیامده است.

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینکه برخی از مباحث قرآنی و روایی همچون برخی از انواع جهاد در کتب فقهی نیامده است، تصریح کردند: «جهاد برای تأسیس حکومت اسلامی»، «جهاد در برابر ظلم ظالمان»، «جهاد برای نجات مستضعفان»، «جهاد برای برقراری عدالت»، «جهاد برای مقابله با فتنه و فساد»، «جهاد برای به دست آوری حق» و «جهاد برای مقابله با دشمنان» انواع جهادی است که در کتب فقهی سخنی از آنان به میان نیامده است.

این مرجع تقلید بیان داشتند: فقهی که در حوزه های علمیه تدریس می شود،  با قرآن کریم و أخبار اهل بیت(ع) تفاوت دارد و آنچه باید می آمد، نیامد و آنچه که آمده، به مردم گفته نشده است؛ همچون امر به معروف و نهی از منکر که مبحثی بسیار مهم و گسترده است.

معظم له اظهار داشتند: روایات بسیاری درباره امر به معروف و نهی از منکر آمده است که حق آن أدا نشده است.

ایشان در بخش دیگر از سخنان خود با تأکید بر اسلامی سازی علوم انسانی، ابراز داشتند: رهبر معظم انقلاب بارها بر اسلامی سازی علوم انسانی تذکر داده و فرمودند که تلاش کنید علوم انسانی بر اساس مفاهیم قرآنی و روایات اهل بیت(ع) به وجود آید؛ اما متأسفانه هنوز محقق نشده است.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: باید در راستای تحقق این مباحث فعالیت کرد تا بتوان علوم اسلامی به جامعه عرضه کرد.

حضرت آیت الله نوری همدانی تصریح کردند: مباحث بسیاری در قرآن و روایات وجود دارد که با مباحث امروزی جامعه تطابق داشته و متأسفانه هنوز احصا نشده است.

این استاد برجسته بیان داشتند: مباحث سیاست، فرهنگ، اقتصاد و ... در قرآن کریم و روایات وجود دارد که باید جمع آوری و عرضه شود.

معظم له با تأکید بر اینکه باید به دنبال تحول در حوزه های علمیه بود، اظهار داشتند: تألیف، تدوین، تحقیق، پژوهش و قلم زنی در حوزه وجود دارد؛ اما باید همراه با مردم جامعه قدم برداشت و همگام با آنان حرکت کرد تا بتوان به نیازهای روز جامعه پاسخ داد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین