کد خبر: 40138588
تاریخ انتشار: چهارشنبه 15 ارديبهشت 1395
خانه » حواشی » معاونت فرهنگی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران » اعلام عزای عمومی در جهان اسلام برای کشتار شیعیان در نیجریه چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۲:۰۲
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از معاونت فرهنگی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران:

به گزارش «شیعه نیوز»، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به اینکه مخاطبین آیات قرآن اولوالألباب و ذوی العقول و صاحبان فکر و اندیشه‌اند اظهارداشت: روایات بسیاری نیز درباره عقل داریم پایه دیانت از نظر پیامبر اسلام عقل است.

مرجع تقلید شیعیان با تأکید براینکه انسان عاقل دنیا و آخرت را با هم دارد افزود: نزدیک بودن به مکتب اهل بیت (علیهم السلام) این است که انسان به واقعیات می‌رسد.
 
استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه انسان عاقل سراغ گناه و خطا مثل اعتیاد و پول حرام نمی‌رود، تصریح کرد: امروز در دنیا عقلا حکومت نمی‌کنند سردمداران حکومت‌های غربی و بسیاری کشورهای دیگر عقلا نیستند اگر عقلا بودند برای جنگ و ثروت بیشتر در دنیا آتش‌افروزی نمی‌کردند.
 
وی با اشاره به خیل پرونده‌های دستگاه قضا تصریح کرد: اگر عقلی حاکم باشد و افراد به حق خود قانع باشد این همه مشکلات و پرونده هم ایجاد نخواهد شد، عقل راه‌های زیادی دارد.
 
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه استفاده از تجربه‌های خود و دیگران یکی از راه‌های عقلانیت است، عنوان کرد: دقت در عالم آفرینش و نظم حاکم در عالم عقل را زیاد می‌کند، استفاده از محضر عقلا و اساتید دنیا نیز از دیگر اسباب اصول عقل است.
 
مرجع تقلید شیعیان با تأکید براینکه عقل مقداری ذاتی است اما قسمت عمده آن اکتسابی است خاطرنشان کرد: مطالعه در عواقب امور نیز عقل را زیاد می‌کند کارهایی که می‌خواهیم انجام دهیم را ببینیم عاقبت آن به کجا می‌رسد همین سبب زیاد شدن عقل می‌شود.
 
وی با اشاره به مسائل مربوط به نیجریه و کشتار بی‌دلیل دانست و گفت: در گذشته حوادث بدی حاصل شد که از همه بدتر حادثه نیجریه بود که ارتش نیجریه با تمام قوت اسلحه به روی مردمی کشید که نه سلاحی داشتند و نه به کسی حمله کرده بودند و گناه آن‌ها این بود که در روز اربعین چندین میلیون نفر از علاقه‌مندان به اهل بیت (علیهم السلام) در راهپیمایی سوگواری سالار شهیدان امام حسین (علیه السلام) با آرامش تمام شرکت کرده بودند.
 
آیت الله مکام شیرازی با بیان اینکه آیا عمل به این برنامه مذهبی می‌شود به روی 500 نفر مردم بیگناه به خاک و خون بکشند و رهبر شیعیان نیجریه را مجروح و زندانی کنند و گفت: برخی از بستگان ایشان را نیز در این حادثه زخمی کردند در حالی که سال گذشته هم 3 پسرش را به شهادت رساندند.
 
مرجع تقلید شیعیان با تأکید براینکه باید در جهان اسلام برای اعلام عزای عمومی شود اظهارداشت: کنفرانس جهان اسلام باید تشکیل شود و کشورهای اسلامی باید در چنین حادثه‌ای مهمی ورود کند، از دولت نیجریه توضیح بخواهد و رهبر شیعیان نیجریه هر چه زودتر آزاد شود، عوامل آن حادثه شناسایی و در دادگاه بین‌المللی محاکمه شوند.
 
استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه مجامع جهانی که برای حادثه پاریس همه عکس‌العمل نشان دادند، در برابر این جنایت که گسترده‌تر از پاریس بوده چه عکس‌العملی نشان می‌دهند، خاطرنشان کرد: آیا نباید ثابت شود که خون اروپایی‌ها رنگین‌تر از مسلمانان نیست؟ همه این جنایات محکوم است چه در پاریس چه در نیجریه.
 
وی با اشاره به اینکه دشمن اصلی ملت نیجریه بوکوحرام است که مسلح به انواع سلاح‌ها هستند نه شیعیان آرام و علاقه‌مند به کشورشان، افزود: ما یقین داریم خون این بی‌گناهان دامن جنایتکاران در صحنه و پشت صحنه این جنایت را خواهد گرفت.


انتهای پیام/654

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین