کد خبر: 41514941
تاریخ انتشار: چهارشنبه 22 ارديبهشت 1395
خانه » حواشی » حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی » مرجع عالیقدر: بانک ها با ایجاد تبصره و عوض کردن اسم به عمل زشت رباخواری مشغول هستند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

حضرت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی مدظله العالی در دیدار رئیس شورای هماهنگی بانکهای کشور با بیان اینکه ربا مخرب و نابود کننده جامعه است، گفتند: دریافت دیرکرد در ادای دین یک عمل حرام است و جایز نیست.

به گزارش چی 24 به نقل از حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:

ایشان افزودند: در قرآن دو گناه از همه گناهان بالاتر است یکی در جنبه سیاسی سلطه پذیری است و انسان نباید زیر سلطه استکبار برود و دومین گناه ربا است که اکبر گناهان است چرا که ربا مخرب جامعه است و اگر ربا در هر مجموعه باشد باعث سقوط و انحطاط آن جامعه می شود.

مرجع عالیقدر اظهار داشتند: کسی که دارای ثروت و سرمایه است باید این پول را در اختیار جامعه قرار دهد تا این پول در اجتماع مردم در گردش باشد مانند گردش خون در بدن انسان تا احیاگر جامعه باشد. حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی خاطر نشان کردند: پول موجود در بانک ها باید به صورت جعاله، مضاربه و مشارکت در بین مردم جامعه قرار گیرد نه به صورت ربا که در اسلام حرام و مخرب یک جامعه است.

معظم له ادامه دادند: یکی از چیزهایی که بانک ها باید از آن به شدت اجتناب کنند مسأله ربا است که امروز بانک ها به این مسأله دقت لازم را ندارند و با عوض کردن اسم و ایجاد تبصره ها این عمل زشت و حرام را انجام می دهند. حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی عنوان کردند: اسلام سود را در کار کردن صحیح می داند که باعث اشتغال و کار در جامعه شود که اگر این روند نباشد جامعه رو به نابودی می رود.

ایشان اضافه کردند: یکی از گرفتاری های جامعه فقر است که اگر قوانین اسلام به خوبی در جامعه رعایت شود این مشکلات به راحتی حل می شود بیکاری از بین می رود و مملکت آباد می شود در حالی که ربا یکی از مهم ترین عوامل فقر در یک جامعه است. مرجع عالیقدر شیعیان جهان گفتند: در دین مقدس اسلام دیرکرد ادای دین یک نوع ربا، حرام و جایز نیست چرا که این دیرکرد ها و ربا روز به روز مردم فقیر را فقیر تر و مردم ثروتمند را داراتر می کند و بانک نقش واسطه را بین مردم پول دار و فقرا بازی می کند و اگر این عمل بدون ربا باشد خدمت بزرگی به مردم است.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی تاکید کردند : اگر برای پول براساس زمان، نرخی معین شود این عمل ربا،حرام و غیرجایز است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین