کد خبر: 43759619
تاریخ انتشار: شنبه 01 خرداد 1395
خانه » حواشی » رسالت » چه رابطه ای بین امام حسین علیه السلام با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف وجود دارد؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:

از امام حسین علیه السلام نه تنها در مورد بشارت به ظهور بلکه روایاتی در مورد علائم ظهور هم آمده است. امام حسین علیه السلام می فرماید: «منا اثنی عشر مهدیا» دوازده مهدی داریم «اولهم علی بن ابی طالب، و آخرهم التاسع من ولدی...

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:

 

از امام حسین علیه‌السلام نه تنها در مورد بشارت به ظهور بلکه روایاتی در مورد علائم ظهور هم آمده است. امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: «منا اثنى عشر مهدیا» دوازده مهدی داریم «أولهم علی بن أبی طالب و آخرهم التاسع من ولدی و هو القائم بالحق‏»؛ نهمین نفر از فرزندان من می‌آید او امام قائم بر حق است. «یحیی الله تعالى به الأرض بعد موتها و یظهر به دین الحق على الدین كله و لو كره المشركون» این بشارتی از امام حسین علیه‌السلام در مورد امام زمان علیه‌السلام که در جلد یک «کمال الدین» شیخ صدوق که روایات را بر اساس معصومین آورده، نقل شده است.

ظهور منجی موعود یک اعتقاد عمومی در تمامی ادیان است. کتاب‌های مقدس آسمانی، چه آن‌ها که بخشی یا تمام آن‌ها وجود دارد و چه آن‌ها که منقولاتی از آنان در کتاب‌های دیگر آمده است، بشارت داده‌اند که جهان در سیطره ظلم و فساد نمی‌ماند، بلکه جماعت صالحان به امامت «رهبر موعود» عدل و داد را در گیتی حاکم خواهند کرد.

ریشه‌دار بودن اعتقاد به مهدی و منجی، موجب آماده بودن مردم اعصار گوناگون برای پذیرش و تبعیت وی شده و می‌شود. از همین رو، این مفهوم موجب سوء‌استفاده فریبکاران و شیّادانی شده است که در طول تاریخ با ادعاهای دروغین، خود را مهدی یا از یاران او معرفی کردند تا از رهگذر عقیده پاک مردم به نیات آلوده خویش دست یابند. اتفاقاً بسیاری از این مدعیان، در نقشه خود موفق شده و به مقصود خود رسیده‌اند؛ چه مدعیان کوچکی که اهداف مالی و رمّالی داشته‌اند و چه مدعیان بزرگی که توانستند با این ادعا حکومت‌های عریض و طویل یا مذاهب منحرف دیرپا و گسترده‌ای برای خویش دست و پا کنند.

هم‌چنین دشمنان اسلام و انسانیت که همواره در ترس از حاکمیت عدل و انسان کامل به سر می‌برند، از یک سو با ساخته و پرداخته کردن سؤالات و شبهات، تلاش دارند که یا اعتقاد به ظهور منجی را در دل آدمیان سست کنند و از سوی دیگر با تحمیق رسانه‌ای و ساختن فیلم‌های سینمایی، چهره‌ای هولناک از آن مرد الهی بیافرینند!

حجت‌الاسلام والمسلمین فؤادیان، پژوهشگر سرشناس حوزه مهدویت و فرجام‌شناسی پاسخ می‌گوید:

آیا می‌توان بین مباحث عاشورا و مباحث مهدویت ارتباطی برقرار کرد؟

بسم الله الرحمن الرحیم. در آیات، روایات، ادعیه، زیارات و تشرفات ارتباط تنگاتنگی بین امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف و امام حسین علیه‌السلام وجود دارد. در قرآن آیه‌ای داریم که امام حسین علیه‌السلام به امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف تأویل کرده است. در مورد آیه «وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها» امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: «شمس» وجود نازنین پیامبر صلی الله علیه و آله است. «والقمر إذا تلاها» بعد از خورشید، قمر است که حضرت علی علیه‌السلام است و مقصود از نهار در «وَ النَّهارِ إِذا جَلاَّها» روز ظهور امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف است و زمانی که امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف ظهور می‌کند جهان را از تیرگی و تاریکی‌ها نجات می‌دهد.

پس آیاتی در قرآن وجود دارد که امام حسین علیه‌السلام تأویل به امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف دارد. از طرف دیگر آیاتی داریم که امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف آن‌ها را درباره امام حسین علیه‌السلام تفسیر کرده است. از حضرت حجت عجل‌الله تعالی فرجه الشریف درباره آیه اول سوره مریم «كهیعص» سؤال کردند ایشان این آیه را در رابطه با امام حسین علیه‌السلام تعبیرکردند که به قضیه‌ی کربلا اشاره دارد.

از طرف دیگر آیات دیگری داریم که ائمه علیه‌السلام فرموده‌اند که منظور از این آیات، امام حسین علیه‌السلام و امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف است. مثل این آیه ای که در سوره اسراء آمده که «وَ مَنْ قُتِلَ مَظْلُوماً فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلِیهِ سُلْطاناً فَلا یسْرِفْ فِی الْقَتْلِ إِنَّهُ كانَ مَنْصُورا» امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف می‌فرماید «مظلوم» امام حسین علیه‌السلام است که به شهادت رسیده است. «فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلِیهِ سُلْطاناً» و خداوند نمی‌گذارد خون ایشان هدر رود و منتقمی خواهد آمد. «مظلوم» در آیه امام حسین علیه‌السلام و «منصور» امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف است.

روایاتی داریم که امام حسین علیه‌السلام درباره امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف بیان کرده است و احادیثی که امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف برای امام حسین علیه‌السلام بیان فرموده است. پس در احادیث هم دلدادگی عجیبی بین این دو امام می‌بینیم. 300 روایت داریم که امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف از نسل، ذریه و صلب و تبار سید الشهداء است.

در ادعیه و زیارات هر دعایی که برای امامی وجود دارد ذکر امامی دیگر شکوفا می‌شود. برای نمونه روز سوم شعبان روز تولد امام حسین علیه‌السلام است، صحبت از امام مهدی علیه‌السلام می‌شود و در مفاتیح است که زمانی که به همدیگر تبریک می‌گوییم، امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف را یاد کنیم. اعمال شب نیمه شعبان از اعمال شب‌های قدر هم بیشتر است. ولی با فضیلت‌ترین این اعمال، زیارت سیدالشهداء علیه‌السلام است. در زیارت عاشورا دو جا از امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف یاد شده است است. یاد هر امامی در هر زیارتی می‌آید یاد امام دیگر شکوفا می‌شود. پس معلوم می‌شود ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. در عبارات دعای ندبه «این الحسن و این الحسین»، «این الطالب بدم المقتول بکربلا» صحبت از امام حسین علیه‌السلام است. در تشرفات هم زیاد داریم که عنایت امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف به مجالس سید الشهدا علیه‌السلام وجود دارد. علامه امینی در کتاب الغدیر جلد هفت صفحه 14 می‌گوید: «مشهور میان ما شیعیان این است که در هر مجلس و محفلی قصیده "ابن عرندس" خوانده شود امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف به آن مجلس توجه دارد.» قصیده ابن عرندس قصیده‌ای است که در رثای اباعبدالله علیه‌السلام است و نمونه‌هایی از تشرفات در این باره نقل شده است.

در مورد رابطه بین امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف و امام حسین علیه‌السلام فقط ما سخن نگفته‌ایم، بلکه دشمنان ما هم در این مورد اظهار نظر کرده‌اند. چهارصد نفر از دانشمندان صهیونیست در "تل آویو" جمع شدند تا ببیند هویت شیعه و انقلاب اسلامی چیست و مجموعه مقالات آن‌ها به عنوان "انقلاب تشیع و مقاومت" چاپ شده است. آن‌ها می‌گویند: «شیعیان با یاد امام حسین علیه‌السلام قیام می‌کنند و با یاد امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف قیامشان را حفظ می‌کنند.» یعنی مهم‌ترین دشمنان ما معتقدند: «هویت شیعه امام حسین علیه‌السلام است و آرمانشان امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف است و دو نگاه سرخ و نگاه سبز دارند.» امام خمینی(ره) فرموده‌اند: «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.» مردم را یاد عاشورا به خیابان‌ها کشاند و پیروز شدند و دیگر نمی‌شود آن‌ها را شکست داد. به خاطر این‌که انقلاب اسلامی مقیاس کوچکی از جامعه جهانی امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف است و ما باید پرچم را به دست صاحب اصلی انقلاب بسپاریم و ما زمینه‌ساز حکومتی دیگر هستیم. این شیعه در هر کجای جهان باشد (مثل سید حسن نصرالله و آیت‌الله سیستانی) با ظلم نمی‌سازد. هر شیعه‌ای که در هر جای جهان باشد با یاد امام حسین علیه‌السلام زیر بار ظلم نمی‌رود. شیعه قیام می‌کند و از طرف دیگر مانند برخی از انقلاب‌ها خود فروخته نشده و به انحراف کشیده نمی‌شود. چون یک آرمان بزرگی برای شیعه وجود دارد و آن ظهور حضرت بقیه الله عجل‌الله تعالی فرجه الشریف است این حرف دشمنان ماست. «چه خوش آید که سر دلبران، گفته آید در حدیث دیگران» دشمنان ما اقرار و اعتراف به پیوند قضیه عاشورا و انتظار دارند.

آیا در مورد بحث مهدویت و عاشورا کتاب یا کتاب‌هایی نوشته شده است؟

در این زمینه حدود سی کتاب نوشته شده است. مثل کتاب "از فرات تا فرات" از طرف جمعی از نویسندگان، چون امام حسین علیه‌السلام از مکه خروج کرد تا به سمت کوفه برود ولی در کربلا ماند. امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف از مکه قیام می‌کند و سفر نیمه تمام سیدالشهداء علیه‌السلام را تمام می‌کند و پایتخت حکومت جهانی امام عصر عجل‌الله تعالی فرجه الشریف مسجد کوفه خواهد بود. هم‌چنین آثاری مانند "تأملی نو در نینوا و انتظار"، "از ظهر تا ظهور"، "از حسین تا مهدی" و کتاب‌هایی که در رابطه با شرح زیارت "ناحیه مقدسه" نوشته شده است. این کتاب‌ها را مرکز تخصصی مهدویت در حوزه علمیه قم چاپ کرده است.

محققانی که در این زمینه کار کرده‌اند چه کسانی هستند؟

آیت‌الله کریمی جهرمی اولین کسی است که در این موضوع کتاب مستقل و مفصلی تألیف کرد و در آن به بررسی مقایسه‌ای و تطبیقی بین حضرت مهدی علیه‌السلام و امام حسین علیه‌السلام پرداخت. البته قبل از ایشان آیت‌الله صابری همدانی کتابی به نام "المهدی علی لسان الحسین" تألیف کرده‌اند که احادیثی که امام حسین علیه‌السلام در مورد امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف گفته بودند را جمع آوری نموده است.

الحمدلله اکنون آثار خوبی در این رابطه شکل گرفته است. در این موضوع همایشی نیز به نام «راه سرخ و راه سبز» برگزار شد و مجموعه مقالات خوبی به دبیرخانه این همایش واصل شد. در کل کارهای فاخر و خوبی در این رابطه زیاد است.

آیا از امام حسین علیه‌السلام روایت یا روایاتی در مورد بشارت به ظهور امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف در جوامع روایی ما وجود دارد یا نه؟

از امام حسین علیه‌السلام نه تنها در مورد بشارت به ظهور بلکه روایاتی در مورد علائم ظهور هم آمده است. امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: «منا اثنى عشر مهدیا» دوازده مهدی داریم «أولهم علی بن أبی طالب، و آخرهم التاسع من ولدی و هو القائم بالحق‏» نهمین نفر از فرزندان من می‌آید او امام قائم بر حق است، «یحیی الله تعالى به الأرض بعد موتها و یظهر به دین الحق على الدین كله و لو كره المشركون» این بشارتی از امام حسین علیه‌السلام در مورد امام زمان علیه‌السلام، که در کمال الدین شیخ صدوق، جلد یک که روایات را بر اساس معصومین آورده، نقل شده است. یا در حدیثی دیگر امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: «لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد لطول الله ذلک الیوم حتی یخرج رجلا من ولدی فیملأ الله الارض عدلا و قسطا کما ملئت جورا و ظلما، کذلک سمعت رسول الله» امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: من از زبان جدم پیامبر صلی الله علیه و آله شنیدم که اگر از دنیا یک روز باقی بماند، فردی از صُلب تو می‌آید و جهان را پر از عدل و داد می‌کند. این روایت از امام حسین علیه‌السلام اشاره به ظهور امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف دارد. روایتی داریم که امام حسین علیه‌السلام در شب عاشورا در جمع یاران خود می‌فرماید: «من از پیامبر صلی الله علیه و آله شنیدم که تو در سرزمین طف کشته می‌شوی. خوشا به حال کسانی که تو را یاری می‌کنند. این‌ها افرادی هستند که بعد از زمان ظهور، رجعت می‌کنند و فرزند تو را هم یاری می‌کنند

در شب بسیار سرنوشت‌ساز عاشورا امام حسین علیه‌السلام به ظهور امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف بشارت می‌دهد. یعنی کاری که امام حسین علیه‌السلام انجام داده است ادامه پیدا می‌کند و دستاورد کار امام حسین علیه‌السلام در عصر ظهور آشکار می‌شود. در روایات آمده است که شعار یاران امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف "یالثارارت الحسین علیه‌السلام" است. خطی که سیدالشهداء علیه‌السلام در عالم ترسیم کرده است تا روز ظهور ادامه پیدا می‌کند. به عبارت دیگر پشتوانه مباحث فرهنگی همین مباحثی است که برای عاشورا مطرح می‌کنیم. عاشورا در ظهور ریشه دارد و ریشه ظهور، عاشورای امام حسین علیه‌السلام است و عاشورای امام حسین علیه‌السلام آرمان، هدف و غایت دارد و آن ظهور امام مهدی علیه‌السلام است. منتظران امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف عاشورایی هستند. حسینیه‌ها باید مهدیه باشد و مهدیه‌ها باید حسینیه باشد. ما که به عشق امام حسین علیه‌السلام به سر و سینه می‌زنیم باید با دست دیگر تمنای فرج داشته باشیم. با یک چشم در رثای سیدالشهداء علیه‌السلام گریه می‌کنیم و با چشم دیگر ندبه‌خوان امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف هستیم.

در روایات آمده است که امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف خوانخواه خون امام حسین علیه‌السلام است. انتقام گرفتن امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف چگونه خواهد بود؟

یعنی امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف منتقم همه خون‌هایی است که به ناحق ریخته شده و منتقم تمام ظلم‌های است که در عالم صورت گرفته شده است؛ حتی اگر ظلمی توسط قابیل به هابیل شده باشد. امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف پاسخ دهنده تمام ظلم‌هایی است که به بشریت شده است. یعنی وقتی که حق نمایان شود و امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف سراسر هستی را به قرب خدا بکشاند در این صورت پاسخ دندان‌شکنی به تمام ظلم‌های انباشته در طول تاریخ داده است. اهل باطل دست به دست هم داده‌اند تا حق نمایان نشود ولی امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف حق و حقیقت را به تمام هستی ارزانی خواهد داشت.

آیا خونخواهی امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف به معنی زنده کردن مردگان اهل باطل و انتفام گرفتن از آن‌هاست؟

ما بحثی به نام رجعت داریم. رجعت هم در قرآن هم در روایات و هم در ادعیه آمده است. در قرآن نمونه‌هایی داریم که مرده بودند و زنده شدند. مثل "عزیر پیامبر" که صد سال مرد سپس زنده شد.

در ادعیه و زیارت‌هایی که در مورد امام حسین علیه‌السلام است می‌گوییم: «بایابکم موقن» ما به بازگشت شما ایمان داریم. در زیارت نامه قمر بنی‌هاشم شهدا و شهدای کربلا داریم که «برجعتکم مقر» به بازگشت شما اقرار داریم. در کتاب "الإیقاظ من الهجعة بالبرهان على الرجعة" شیخ حر عاملی، عبارات فراوانی درباره رجعت امام حسین علیه‌السلام که آن حضرت در عصر ظهور برخواهد گشت. امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: «رجعت عمومی نیست بلکه دو گروه؛ سران خیر و سران کفر برخواهند گشت»، یزید، شمر، عمر بن سعد و غیره برمی‌گردند در مقابل امام حسین علیه‌السلام و یارانش هم بر می‌گردند. درباره دعای عهد روایتی از امام صادق علیه‌السلام وجود دارد که هر کس چهل صباح این دعا را بخواند در عصر ظهور رجعت خواهد کرد. ظالمان و مؤمنان برجسته طول تاریخ رجعت می‌کنند. کسانی که به اهل‌بیت علیهم‌السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها ظلم کرده‌اند باز خواهند گشت. ما در زیارت جامعه کبیره می‌خوانیم ما به بازگشت همه شما یقین داریم. اهل‌بیت علیهم‌السلام که برمیگردند دشمنان و مخالفین و این‌ها برمی‌گردند سران کفر هم برمی‌گردند. اما روایتی که در بحارالانوار و کمال الدین آمده که امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف خلفا را از قبر درمی‌آورد و آتش می‌زند در سند این روایت "مفضل بن عمر" وجود دارد که از غالیان است و به لحاظ سند این روایت ضعیف است.

حال امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف برمی‌گردد آیا لازمه‌اش این است که حتماً یکی یکی ظالمان مثل نمرودها و فرعون‌ها را از قبرها بیرون بکشد؟ "هروی" به امام رضا علیه‌السلام عرض می‌کند: «از امام صادق علیه‌السلام روایتی وجود دارد که هرگاه قائم قیام کند بازماندگان قاتلان سیدالشهداء علیه‌السلام را به کیفر پدرانشان می‌کشد. در حالی که در قرآن می‌خوانیم: «لا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى»؛ به عبارت دیگر هیچ‌كس بار گناه دیگرى را به دوش نمى‏‌كشد. کسی در قم خطایی کرده در شیراز گردن یک نفر دیگر را نمی‌زنند! یک عده امام حسین علیه‌السلام را مظلومانه به شهادت رساندند در عصر ظهور که فاصله زمانی زیاد است امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف فرزندان آن‌ها را بکشد؟ این طبیعی نیست. چرا گناه پدران را گردن آن‌ها می‌اندازید؟ امام رضا علیه‌السلام فرمود: «آن‌چه که بیان کردی از قرآن و روایات اجداد ما کاملاً صحیح است. ولی در عصر ظهور افرادی وجود دارند که راضی به فعل آباء و اجدادشان هستند و امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف با آن‌ها نبرد خواهد کرد.» امروزه گروه داعش مصداق این حدیث است. داعشی‌ها در سوریه می‌گویند: «غایت آرزوی ما این است که مجسمه معاویه را در میادین سوریه درست کنیم در حالی که سر بریده اباعبدالله علیه‌السلام در دست اوست و از سر اباعبدالله علیه‌السلام خون می‌چکد.» الآن هم افرادی هستند که راضی به فعل یزید هستند. آیا داعشی‌ها راضی به فعل آباء و اجداد خودشان یعنی بنی‌امیه نیستند؟ اگر هستند امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف در عصر ظهور با آن‌ها برخورد می‌کند. در نتیجه این دو معنی را می‌توانیم برای این روایات بیان کنیم که دشمنان اهل‌بیت علیهم‌السلام رجعت می‌کنند، رجعت حق است و ما از اصل خود دست نمی‌کشیم و با توجه به روایت امام رضا علیه‌السلام که در علل‌الشرایع و عیون اخبار الرضا آمده است، افرادی که به افعال یزید و شمر راضی بودند امام با آن‌ها برخورد خواهد کرد.

در جهانی که اکثریت آن در راه حق نیستند، چه لزومی دارد ما بگوییم که عده‌ای رجعت می‌کنند و امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف با آن‌ها جنگ خواهد کرد! آیا نبرد با اهل باطل که در سراسر گیتی هستند از اولویت‌های امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف نیست؟

درگیری را برای امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف قائل نیستیم، امروزه جنگ نرم، فضای سایبری و پدافند غیر عامل مطرح است. مگر چقدر مسلمان داریم که با این مسلمانان امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف با جهان کفر مبارزه کند. مد نظر ما باید باشد که جنگ در حکومت مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف به صورت بسیار کم و اقل است. امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف امام شرق و غرب عالم است و امام جغرافیای خاص نیست. وقتی حضرت عیسی پشت سر امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف نماز بخواند و به مسیحیان عالم بگوید: «شما که منتظر آمدن من بودید امام من، این آقا است» همه به این سمت خواهند آمد. در غیبت نعمانی روایت داریم که «عبدة الشمس و القمر» یعنی خورشیدپرست‌ها و ماه‌پرست‌ها از یاران امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف خواهند شد. یعنی تشنگان عدالت به طرف حضرت حجت عجل‌الله تعالی فرجه الشریف خواهند آمد. به عبارت دیگر؛ ظلم و ستم آن‌قدر بر بشریت فشار می‌آورد که وقتی حضرت ندای عدالت سر می‌دهد مردم جهان چون تشنه عدالت هستند فارغ از مذهب، ملیت و دینشان به سوی امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف می‌آیند. پس امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف برای شیعه و برای اسلام نمی‌آید برای همه بشریت و همه هستی می‌آید و او امام همه موجودات است. هدف خلفت چیست؟ «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیعْبُدُون» امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف هدف خلقت را محقق می‌کند. نباید بگوییم که امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف با افرادی که اقلیتی باشند و خط فکری خاص داشته باشند مبارزه می‌کنند. حضرت برای همه هستی و برای همه مخلوقات می‌آید.

وقتی روایات را می‌خوانید متوجه می‌شوید که تمام روایات عصر ظهور در خاورمیانه مطرح می‌شود. به خاطر این‌که این منطقه حساسیت دارد و از لحاظ ژئوپولوتیک مهم است. ما معتقدیم امام مهدی علیه‌السلام می‌آید و با همه انسان‌ها کار دارد. امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف نمی‌آید که به اختلافات شیعه و سنی دامن بزند. او می‌آید که «لِیظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ كُلِّه». امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید در سه جای قرآن این آیه آمده است و او می‌آید که دین اسلام بر جهان و بر همه ادیان غلبه کند.

وظیفه محبین و شیعیان اهل‌بیت در ماه محرم و نسبت به امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف چیست؟

مرحوم موسوی اصفهانی در کتاب "مکیال المکارم" 80 وظیفه برای منتظران امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف بیان کرده است. ما وظایف فراوانی نسبت به امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف داریم اما در ماه محرم و عاشورا این‌که، ما عاشورا را مقید و محدود به دهه شصت و یک هجری نکنیم و باید ادامه دهیم. عزاداری‌های ما جریان آینده‌ساز باشد. این حسینیه‌ها است که منتظران را پرورش می‌دهند. این بحث ظهور در عاشورا ریشه دوانده است. من که مسئول هیئت هستم، عزاداری می‌کنم و خیمه اباعبدالله علیه‌السلام برپا می‌کنم اکتفا نکنم به قضیه عاشورا و بگویم که امام حسینی بود و دشمن آن شمر و یزید بودند و این قضیه را به یک تاریخ خاص محدود نکنم. امام حسین علیه‌السلام دشمن داشت و با ظلم نساخت. امروزه عصاره و خلاصه تمام جریان‌های حق امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف است. باید دشمن را بشناسیم و بصیرت داشته باشیم. من باید در هیئت خود بگویم که صهیونیست‌ها بزرگ‌ترین دشمنان امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف هستند. دشمن زمان را باید شناخت. انسان اگر عاشورا را مقید و محدود بکند نمی‌تواند یک منتظر واقعی باشد. امام حسین علیه‌السلام می‌خواهد که ما درس عاشورا را برای امروز و فردای خود فرا بگیریم تا با ظلم نسازیم، دشمنانمان را بشناسیم و اماممان را بشناسیم. اگر جایگاه حجت خدا را نشناسیم مثل این است که شمری که امام را می‌شناخت می‌آید و روی سینه حضرت قرار می‌گیرد. باید از این مجالس و از این فرصت‌ها تمام افراد خصوصاً مسئولین هیئت‌ها برای معرفی امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف بهره‌برداری کنند و دشمن اصلی اهل‌بیت علیهم‌السلام که امروزه صهیونیت‌ها هستند را بشناسند.

به چه دلیل در زیارت عاشورا نام امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف در دو جا یاد شده است؟

زیارت عاشورا حدیث قدسی است. در روز عید غدیر زمانی که پیامبر صلی الله علیه و آله، امام علی علیه‌السلام را معرفی می‌کند 19 فراز آن، درباره مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف است. این‌ها حلقه‌های متصل به هم هستند. شیعه امام دارد. آرمان و اهداف سید الشهداء علیه‌السلام که در زیارت عاشورا منعکس شده با بحث ظهور پیوند خورده است. ما اهداف امام حسین علیه‌السلام را آن‌قدر ادامه‌دار می‌بینیم که می‌گوییم «ان یرزقنی طلب ثارک مع امام منصور». یعنی خطاب به امام حسین علیه‌السلام عرض می‌کنیم: کسی با اهداف شما می‌آید و انتقام خون به ناحق ریخته شما را می‌گیرد، پاسخگوی دعوت شماست و ما دوست داریم تا در این صحنه باشیم. امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف خطاب به امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: «لَئِن اَخَّرتَنِی اَلدُّهُورُ وَ عاقَنی عَن نَصرِکَ المَقدُور لَاَبکِینَّکَ صَباحَاً وَ مَساءَ» ای جد غریبم؛ اگر زمانه مرا به تأخیر انداخت و در رکاب شما نبودم، هر صبح و شام در رثای شما خون گریه می‌کنم. پس ما باید این فرهنگ را از امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف یاد بگیریم. صبح و شام امام زمان علیه‌السلام، امام حسین علیه‌السلام است. ما اگر محرم و صفر به یاد امام حسین علیه‌السلام می‌افتیم امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف کسی است که صبح و غروب تمام طول سال ایشان، امام حسین علیه‌السلام است.

این‌که گفته می‌شود امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف زمانی که ظهور می‌کند پنج ندا می‌دهد «الا یا اهل العالم انا الامام الغائب، الا یا اهل العالم انا الصمصام المنتم ...» آیا این روایت صحیح است؟

این روایت در کتاب "الزام الناصب" مرحوم شیخ علی یزدی حائری آمده است. ایشان از معاصران است و الزام الناصب متعلق به دویست سال پیش است. این روایت در متون اولیه و پنج قرن نخست یعنی تا زمان کتاب‌های شیخ مفید و غیره موجود نیست.

شیخ علی یزدی حائری می‌گوید: زمانی که امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف ظهور می‌کند بین رکن و مقام می‌ایستد و پنج ندا می‌دهد و می‌فرماید: «الا یا اهل العالم انا الامام الغائب، الا یا اهل العالم انا الصمصام المنتم، الا یا اهل العالم ان جدی الحسین قتلوه عطشانا، الا یا اهل العالم ان جدی الحسین طرحوه عریانا، الا یا اهل العالم ان جدی الحسین سحقوه عدوانا

روایات دیگر اولین سخنرانی امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف در کنار کعبه را آورده‌اند و این فرازها در این روایات نیست.

روایات معروف و معتبری داریم که امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف زمانی که ظهور می‌کند، می‌فرماید: «هرکس می‌خواهد در آدم نگاه کند من فرزند آدم هستم، هرکس می‌خواهد در نوح نگاه کند، من فرزند نوح هستم. من بقیة‌الله فی ارضه هستم.» روایاتی که در متون قدیمی وجود دارد معتبرتر است.

آخرین سؤال در مورد رجعت امام حسین علیه‌السلام است در این باره توضیح دهید.

در روایات آمده است که اولین امامی که رجعت خواهد کرد امام حسین علیه‌السلام است و زمانی که امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف شهید شد مراسم غسل، کفن و دفن امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف توسط ایشان انجام می‌گیرد. امام حسین علیه‌السلام و ائمه علیهم‌السلام رجعت کرده و راه قیام و انقلاب امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف را ادامه می‌دهند و همان دستاوردها تا زمان قیامت وجود دارد. خداوند هدف و غرضی در خلقت دارد که در عصر ظهور محقق می‌شود. مقدمه نباید از ذی المقدمه طولانی باشد. از اول عالم تا امروز بشر چنین هدفی را ندیده است. حالا که به چنین هدفی رسیده، قیامت بر پا شود؟! لذا زمانی که امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف ظهور کند بعد از ایشان، ائمه معصومین علیه‌السلام ادامه دهنده همان حکومت هستند و ما معتقدیم از زمان ظهور تا قیامت فاصله بسیار طولانی خواهد شد. چون تازه عمر زمین شروع شده، حیات واقعی با ظهور مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف محقق شده است و بشر تازه طعم زندگی را می‌چشد. به همین خاطر فاصله قیامت تا ظهور طولانی خواهد بود. در روایات آمده است که امام حسین علیه‌السلام 300 سال حکومت می‌کند. این حکومت ادامه پیدا می‌کند، همه هستی بهره‌مند می‌شوند تا به قرب خدا برسند و زمانی که خدا اراده کند قیامت برپا خواهد شد و عالم به مرحله بعد می‌رود.

منبع: fa.abna24.com

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین