کد خبر: 43759619
تاریخ انتشار: شنبه 01 خرداد 1395
خانه » حواشی » رسالت » چه رابطه ای بین امام حسین علیه السلام با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف وجود دارد؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:

از امام حسین علیه السلام نه تنها در مورد بشارت به ظهور بلکه روایاتی در مورد علائم ظهور هم آمده است. امام حسین علیه السلام می فرماید: «منا اثنی عشر مهدیا» دوازده مهدی داریم «اولهم علی بن ابی طالب، و آخرهم التاسع من ولدی...

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:

 

از امام حسین علیه‌السلام نه تنها در مورد بشارت به ظهور بلکه روایاتی در مورد علائم ظهور هم آمده است. امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: «منا اثنى عشر مهدیا» دوازده مهدی داریم «أولهم علی بن أبی طالب و آخرهم التاسع من ولدی و هو القائم بالحق‏»؛ نهمین نفر از فرزندان من می‌آید او امام قائم بر حق است. «یحیی الله تعالى به الأرض بعد موتها و یظهر به دین الحق على الدین كله و لو كره المشركون» این بشارتی از امام حسین علیه‌السلام در مورد امام زمان علیه‌السلام که در جلد یک «کمال الدین» شیخ صدوق که روایات را بر اساس معصومین آورده، نقل شده است.

ظهور منجی موعود یک اعتقاد عمومی در تمامی ادیان است. کتاب‌های مقدس آسمانی، چه آن‌ها که بخشی یا تمام آن‌ها وجود دارد و چه آن‌ها که منقولاتی از آنان در کتاب‌های دیگر آمده است، بشارت داده‌اند که جهان در سیطره ظلم و فساد نمی‌ماند، بلکه جماعت صالحان به امامت «رهبر موعود» عدل و داد را در گیتی حاکم خواهند کرد.

ریشه‌دار بودن اعتقاد به مهدی و منجی، موجب آماده بودن مردم اعصار گوناگون برای پذیرش و تبعیت وی شده و می‌شود. از همین رو، این مفهوم موجب سوء‌استفاده فریبکاران و شیّادانی شده است که در طول تاریخ با ادعاهای دروغین، خود را مهدی یا از یاران او معرفی کردند تا از رهگذر عقیده پاک مردم به نیات آلوده خویش دست یابند. اتفاقاً بسیاری از این مدعیان، در نقشه خود موفق شده و به مقصود خود رسیده‌اند؛ چه مدعیان کوچکی که اهداف مالی و رمّالی داشته‌اند و چه مدعیان بزرگی که توانستند با این ادعا حکومت‌های عریض و طویل یا مذاهب منحرف دیرپا و گسترده‌ای برای خویش دست و پا کنند.

هم‌چنین دشمنان اسلام و انسانیت که همواره در ترس از حاکمیت عدل و انسان کامل به سر می‌برند، از یک سو با ساخته و پرداخته کردن سؤالات و شبهات، تلاش دارند که یا اعتقاد به ظهور منجی را در دل آدمیان سست کنند و از سوی دیگر با تحمیق رسانه‌ای و ساختن فیلم‌های سینمایی، چهره‌ای هولناک از آن مرد الهی بیافرینند!

حجت‌الاسلام والمسلمین فؤادیان، پژوهشگر سرشناس حوزه مهدویت و فرجام‌شناسی پاسخ می‌گوید:

آیا می‌توان بین مباحث عاشورا و مباحث مهدویت ارتباطی برقرار کرد؟

بسم الله الرحمن الرحیم. در آیات، روایات، ادعیه، زیارات و تشرفات ارتباط تنگاتنگی بین امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف و امام حسین علیه‌السلام وجود دارد. در قرآن آیه‌ای داریم که امام حسین علیه‌السلام به امام مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف تأویل کرده است. در مورد آیه «وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها» امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید: «شمس» وجود نازنین پیامبر صلی الله علیه و آله است. «والقمر إذا تلاها» بعد از خورشید، قمر