کد خبر: 4429649
تاریخ انتشار: سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
خانه » بانوان » آی بانو » روز جهانی زمین 2014: شهرهای سبز
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

روز جهانی زمین هر ساله در تاریخ 22 آوریل در سراسر جهان برگزار می شود و تم انتخابی سال 2014 شهرهای سبز است !

به گزارش چی 24 به نقل از آی بانو:

روز جهانی زمین پاک هر ساله در تاریخ 22 آوریل در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود و امسال نیز این رویداد با موضوع جهانی «شهرهای سبز» برگزار خواهد شد.

هر سال در آستانه 22 آوریل بیش از یک میلیارد نفر در 190 کشور جهان در مراسم روز جهانی زمین شرکت می‌کنند. شهروندان تمام شهرهای جهان از پکن و بروکسل گرفته تا مسکو، دهلی‌نو و سان فرانسیسکو به مناسبت این روز اقدام به کاشت درخت و تمیز کردن شهرهای خود می‌کنند.

برنامه‌های روز جهانی زمین پاک در سال (2014) بر چالش‌های خاص زیست محیطی روز تمرکز می‌کنند. از آنجا که جمعیت‌ها در حال مهاجرت به سمت شهرها هستند و حقیقت چهره ناخوشایند تغییرات جوی بیش از پیش مشخص می‌شود لذا نیاز به ایجاد جوامع شهری پایدار بیش از گذشته اهمیت یافته است.

می توانید در وبسایت رسمی رویداد جهانی زمین ، رویدادهای روز جهانی زمین امسال با موضوع «شهرهای سبز» را دنبال کنید و در آنها مشارکت کنید .

با سرمایه‌گذاری هوشمندانه در فن‌آوری‌های جدید، سیاست‌های کلی آینده‌نگرانه و تربیت شهروندان فعال و تحصیلکرده می‌توان در شهرها تغییر شکل اساسی داده و به سوی آینده‌ای پایدار پیش رفت.

در همین رابطه این سایت  به عنوان سازمان‌دهنده این رویداد جهانی ابزار و منابع مورد نیاز برای شرکت در این رویداد را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

 

روز زمین چیست ؟

يك سناتور امريكايي- گيلورد نيلسون در سال 1969، پيشنهاد هويت دادن به پرچمي به نام پرچم زمين را به سازمان ملل متحد ارائه داد و از آن پس بيست و دوم آوريل (دوم ارديبهشت)، روز زمين نام گرفت .

کره زمین هرروز بیش از پیش به سوی نابودی پیش می رود و اینها تنها حاصل زیاده خواهی ما انسانهاست ، با اینکه نیم قرن از آغاز این حرکت می گذرد اماهر روز بیشتر شاهد تخریب جنگل ها ، رودخانه ها و دریاها هستیم و موجودات طبیعی بیشتر در خطر نابودی قرا رمی گیرند . در این مطلب می توانید جزئیات بیشتری دراین مورد بخوانید .

شاید از خود بپرسید که شما باید چه کاری انجام دهید، این روز فرصتی است برای یادآوری اهمیت این موضوع به اطرافیان و خودتان و به ویژه آموزش بچه ها ،جشن گرفتن این روز در کنار بچه ها باعث ایجاد یک تاثیر پایدار روی آنها می شود ، نجات زمین نیازمند تلاش تک تک ماست و اینگونه با تربیت نسل جدیدی که با زمین با محبت رفتار می کنند شاید بتوانیم این سیاره را نجات دهیم .

به بچه ها در مورد سیاره خود بیاموزید

بچه ها بسیار تاثیر پذیر هستند و هرروز چیزهای تازه یاد می گیرند . آنها قلب های مهربانی دارند و دوست دارند تا به دیگران کمک کنند. اپر به بچه ها از طریق بازی و سرگرمی در رابطه با اهمیت دادن به سیاره اموزش دهیم می توانیم به ادامه یافتن این چرخه در نسل های بعدی امیدوار باشیم .

سبک زندگی خود را تغییر دهید

شما نقش مهمی در خانواده و بچه ها و اطرافیان خود می توانید داشته باشید، در اینفوگرافی زیر می توانید ببینید که سبک زندگی ما تا چه حد به محیط زیست آسیب می رساند مثلا :

- اگر ما همه گوشی های موبایل ازکار افتاده در یک سال را بازیافت کنیم می توانیم انرژی کافی برای روشن کردن 18500 خانه در سال را تامین کنیم .

- هرساله در آمریکا  آنقدر فنجان های کاغذی وپلاستیکی و قاشق و چنگال دور ریخته می شود که با ان می توان 300 بار خط استوا را دور زد.

- اگر هر خانواده یک لامپ معمولی را با کم مصرف جایگزین کند 90 بیلیون پوند در مصرف گاز طبیعی صرفه جویی می شود .

earth-day-infographic-2

توصیه هایی برای دگرگونی :

کاهش مصرف 
به بچه ها در رابطه با صرفه جویی الکتریسیته ، آب و سوخت بیاموزید مثلا با خاموش کردن لامپ های خانه و وسایلی که مورد نیاز نیست، بستن شیر آب در زمان مسواک کردن ، عایق بندی خانه برای صرفه جویی در مصرف سوخت ، استفاده از دوچرخه یا پیاده روی به جای اتومبیل و ...

مصرف مجدد
به دنبال راه هایی برای استفاده مجدد از وسایل خانه و ییا ساختن کاردستی با وسایل کهنه باشید .لباس های دست دوم و وسایل را اگر می توانید بخرید یا قبول کنید، و وسایلی که از آنها استفاده نمیکنید به سازمان ها یا مدارس ببخشید .

بازیافت
سعی کنید زباله ها را تفکیک کنید و برای بازیافت با ماموران شهرداری همکاری کنید به بچه ها بیاموزید که زباله ها را جدا کنند و دیگران را هم به این کار تشویق کنید .

پاکسازی محیط زیست

یک برنامه پاکسازی ساحل دریا ، پارک و یا جنگل ترتیب دهید می توانید برای این روز یک گردش دسته جعی همراه با پاکسازی طبیعت داشته باشید ، حتی می توانید با برخی گروههای دوستدار طبیعت همکاری کنید .

earth-day-kids-2

مهمانی روز زمین
می توانید یک مهمانی با غذاهای ارگانیک و میوه ها ترتیب دهید و یک بطری روز زمین درست کنید، بطری روز زمین پر از راه هایی است که شما و خانواده تان می توانید از طریق آن به سیاره کمک کنید،یک بطری بردارید و روی کاغذهای کوچک هم راه هایی را که به ذهنتان می رسد را بنویسید و داخل بطری بریزید مثل:

کاشتن یک درخت

صحبت با دوستان و آشنایان و تشویق آنها به بازبافت زباله ها

ایجاد پروه های حامی محیط ریست

شرکت در برنامه های پاکسازی محط

earth-day-kids-1

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین