کد خبر: 44349981
تاریخ انتشار: سه شنبه 04 خرداد 1395
خانه » حواشی » رسالت » 10 نکته مهم در تبلیغ دین
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:

اگر دوستان مبلغ و خطیب بخواهند واقعاً مبلغ دین و قرآن باشند، باید به اهل بیت علیهم السلام بیشتر توجه کنند و مردم را به ایشان وصل کنند. این راز خطبه و خطابه است.

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:
 
 
 

امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم»؛ تا می‌‌توانید مردم را به غیر از زبان دعوت کنید. یعنی با اخلاق، رفتار و اعمال. اگر دوستان مبلغ و خطیب بخواهند واقعاً مبلغ دین و قرآن باشند، باید به اهل بیت علیهم‌السلام بیشتر توجه کنند و مردم را به ایشان وصل کنند. هر چقدر خطیب بتواند مردم را به انوار الهی متصل کند، موفق تر است. این راز خطبه و خطابه است.

1) ابتدا خطیبان و مبلغان باید تشخیص دهند تبلیغ یعنی چه؟ تبلیغ یعنی به بلوغ رساندن و پروراندن. اگر ما بخواهیم مبلغ جامعه باشیم؛ اول باید تبلیغ را از خود آغاز کنیم. چون گفتار ما با واقعیت دل ما هماهنگی کامل دارد. اگر گوینده به گفتار خود اعتقاد داشته باشد و عمل کند این گفتار نورانی است، موج مثبت است و در شنونده اثر می کند.

2) خطیبان و سخنرانان باید جایگاه تبلیغ را خوب تشخیص دهند. ما در جایگاه پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و امام معصوم می نشینیم. اول باید بفهمیم که چه می‌ خواهیم بگوییم. مردم با زبان امروز مطلب دین را می‌ خواهند بفهمند. اگر یک سخنران بخواهد مبلغ واقعی باشد باید روی احادیث و آیات قرآنی خیلی تلاش کند تا بتواند از واقعیت ‌های آنان به زبان روز برای مردم ترجمه کند.

3) اخلاص عامل موفقیت در تبلیغ است و هر چه در گفتارمان خالص تر باشیم جلسه محبوب تر و دوست ‌داشتنی تر می ‌شود.

4) هر سخنرانی باید سخنانش را قبل از گفتار به مردم تست و آزمایش کند. اول این ‌ها را بنویسد. بعد روی نوشته‌ ها دقت کند و بعد، آن دقت شده ها را بالای منبر یا در جلسه بیان کند.

5) باید فن خطابه را یاد بگیریم. این گونه نیست که هرکس بالای منبر یا پشت تریبون قرار گرفت، بشود خطیب! خطیب باید ورود و خروج جلسه را در حدود ۲۰ دقیقه در اختیار داشته باشد. باید برای حدیث و آیه ‌ای که بیان می ‌کند مقدمه ‌ای بسازد. بعد، آن مقدمه را به ذی المقدمه و توضیح برساند و بعد در آخر جلسه خلاصه کند.

۶) باید تلاش کنیم گفتار اهل بیت (ع) را سرلوحه تبلیغ قرار دهیم. اگر بخواهیم به آیات قرآن وارد شویم باید با کلید آن وارد شویم و کلید قرآن سخنان اهل بیت (ع) است. اگر کلید نداشته باشیم در قرآن به روی ما بسته است. امیرالمومنین (ع) فرمودند: «إستنطقوه ولن ینطق ولکنی اخبرکم» قرآن را به حرف در بیاورید؛ ولی اصلاً با شما حرف نمی زند. اما من می‌ توانم قرآن را به حرف در بیاورم. اهل بیت (ع) کلید دار قرآن هستند. یک سخنور باید با کلید دار قرآن حرف بزند.

۷) نباید فرمول های علم امروز را اصل منبر و سخنرانی قرار داد. چون اصالت منبر ما آیات و روایات است. فرمول های علمی هم که امروز گام به گام با گفتار اهل بیت (ع) حرکت می‌ کنند باید باعث شود که ما به اهل بیت (ع) بپردازیم. دنیای علم امروز می‌ گوید اولین پایه خلقت عالم، اتم هاست. بعد می ‌گوید اتم ها از الکترون های آزاد تشکیل شده ‌اند. حال امروزه کشف کرده ‌اند که اشعه و ذرات نور، الکترون ها را تشکیل داده ‌اند و از آن ها اتم ها شکل گرفته اند. اما امیرالمومنین (ع) در مسجد کوفه فرمود: اولین پایه خلقت هستی نور است. ببینید علم ۱۴۰۰ سال از این کلام فاصله دارد و تازه کشف می ‌کند ولی امام ما و پیشوای ما ۱۴۰۰ سال قبل از این فرمود: پایه اصل خلقت عالم نور است.

۸) ما باید تلاش کنیم گفتار، بیان و سخنان خودمان را مطلوب امام زمان(عج) تحویل مردم بدهیم. چون قبل از این که مردم گوش کنند خدا و حجت الهی می‌ شنود.

۹) دنبال نتیجه کار نباشیم. زیرا نتیجه دست ما نیست. ما باید مطلبی را که به مردم می‌ گوییم در رفتار و گفتارمان هم نشان دهیم. چون یک سخنران ضبط صوت نیست؛ اگر گفتارش در اخلاقش به مردم نشان داده نشود؛ اثرش از بین می رود.

۱۰) باید در طول دوران تبلیغ از کسانی که در این رشته استادترند بیشتر استفاده کنیم. سال ۵۹ با آیت الله فلسفی (ره) مدتی جلسه‌ فن خطابه داشتیم. ایشان می ‌فرمود: اگر شما حتی ۵ دقیقه برای سخنرانی دعوت شدید رد نکنید. هم خطبه باشد، هم حدیث و هم روضه و در ۵ دقیقه هم سخنرانی را به پایان برسانید. یک سخنران باید چنان مطلب را در دست خود داشته باشد که بتواند در ۵ دقیقه مطلب کامل و شسته و رُفته را به مردم تحویل دهد.

حجت الاسلام و المسلمین سید حمید فتاحی

منبع: بلاغ

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین