کد خبر: 45456244
تاریخ انتشار: یکشنبه 09 خرداد 1395
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
علیرضا زنگویی

بازدیدی از نمایشگاه کتاب اردیبهشت ماه 1395 به قلم `علیرضا زنگویی`

به گزارش چی 24 به نقل از معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه های علمیه:

سال گذشته در بازدیدی که از نمایشگاه کتاب داشتم، وقتی نوشتم "نمایشگاه کباب" و از مکان نمایشگاه گله کردم و نگاشتم:

"آری! دل هر مسلمانی باید کباب شود وقتی ببیند اینجا خانه خداست و در خانه دوست عده‌ای هم‌نوا با شیطان قهقهه می‌زنند و نگاه گدایی می‌کنند.

دل انسان کباب می‌شود وقتی می‌بیند اینجا مکانی گُل‌مکانی است برای تقرب به خداوند متعال و توسل به اهل‌بیت –علیهم‌السلام- بوده است؛ ولی اکنون تبدیل به گِل‌مکانی برای صید شدن توسط شیطان، جایی برای تقرّب پسرها به دخترها و توسل فروشندگان برای فروش بیشتر به دخترکان هفتاد قلم آرایش شده.

و می‌دانم دل شما هم کباب می‌شود وقتی بدانید اینجا مصلّی است. زمانی درِ گشوده بهشت و پنجره پرواز به آسمان معارف اهل‌بیت -علیهم‌السلام- بوده و اکنون از آن دری به سوی جهنم با فروش «کتب ضاله» نیز گشوده شده است.

امسال با تغییر مکان نمایشگاه، خداوند را شکر کردم و راهی نمایشگاه شدم و فکر کردم توفیقی است که رفیق شده است.

اما با قدم در نمایشگاه امسال می‌نگارم «نمایشگاه جگر»

آری! جگر انسان خون می‌شود وقتی می‌بیند دخترکان بزک شده که همراه با فروش کتب، پشت گوش انداخته‌اند که: «چادر همان حجابی بود که پشت در خانه سوخت، اما از سر فاطمه –سلام الله علیها- نیفتاد.»

جگر آدم خون می‌شود وقتی می‌بیند نمایشگاه امسال هم، به نمایش گاه و بیگاه مد لباس بدل شده است.

جگر انسان خون می‌شود وقتی می‌بیند مردانی در کنار همسران هفتاد قلم ارایش کرده خود غیرت می‌بازند و به آن می‌نازند.

جگر انسان خون می‌شود که آمار کتب مسیحیت و تبلیغ آن گویا امسال رکورد زده است.

جگر انسان خون می‌شود وقتی از مسئولین می‌شنوی که می‌گویند: نمایشگاه کتاب یک «تفرجگاه فرهنگی» است و البته و صد البته حرفی است کاملاً دقیق و درست. ولی نمی‌دانم چرا مسئولین تمام تلاش خود را در «تفرجگاه» آن بذل کرده بودند و به «فرهنگی» آن چیزی نرسیده بود. زنان و دختران دوچرخه‌سوار گویای  سنگ‌تمام مسئولین بود در احیای «تفرجگاه» ولی غبار غربت بر «فرهنگی» این تفرجگاه نشسته بود.

ما معتقدیم فرهنگ مثل درخت نخل است، نخل تنها درختی است که اگر سرش را قطع کردی می‌میرد برخلاف همه درخت‌ها که سرشان را می‌زنی بار و برگشان بیشتر می‌شود؛ اما نخل، سرش را که قطع کردی می‌میرد و مهم نیست ریشه‌اش در خاک سالم باشد. نخل بی سر می‌میرد. مهم نیست ریشه اش هزاران سال در خاک تاریخ باشد، مهم این است که مسئولین ظواهر فرهنگی نمایشگاه برایشان مهم باشد  و سؤال من این است مگر نمی‌شود داشتن حجاب و حیا را برای فروشندگان هر غرفه تکلیف کرد؟ تا نمود نمایشگاه کتاب فرهنگی شود؟

امسال عاجزانه از مسئولین می‌خواهیم که برای جلوه و نمود نمایشگاه کتاب هم اقدامی انجام دهند و گرنه بدانند نخل بی سر می‌میرد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین