کد خبر: 45979280
تاریخ انتشار: سه شنبه 11 خرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » صنعتی کردن غرب و مناطق کردنشین کشور ادامه می یابد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

t9MfnPFX9TLA 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که در ادامه سفر دو روزه‌ خود به آذربایجان غربی برای دیدار عمومی با مردم مهاباد صبح امروز به این شهرستان سفر کرده است در جمع مردم مهاباد اظهار داشت: ما نباید اجازه دهیم دشمنان از تفرقه، جدایی و شکاف به نفع خود و علیه منافع ایران عزیز ما سوءاستفاده کنند. مردم مسلمان، مبارز و هوشیار و آگاه آذربایجان غربی اعم از ترک، کرد و فارس از نگینی به نام مهاباد در سرزمین ایران زندگی می‌کنند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران یعنی نظام برگزیده همه اقوام و همه بخش‌های ایران نه تنها به فکر منافع مردم خود و سرزمینش است بلکه حتی به فکر حمایت و کمک‌رسانی نسبت به مردم مظلوم این منطقه است.

رئیس‌جمهور گفت: همانطور که بغداد و دمشق در خطر سقوط بوسیله گروهک‌های تروریستی، داعش و جبه‌النصره و امثال آن قرار گرفتند این ایران بود که به ندای مظلومیت مردم منطقه جواب مثبت داد. ما باید امنیت همسایمان را با خود مقایسه کنیم. من سوال می‌کنم آیا امنیت مردم کرد در ایران بیشتر است یا مردم کرد در عراق، یا مردم کرد در سوریه و یا در ترکیه. زنده‌باد جمهوری اسلامی ایران و زنده‌باد ایران عزیز ما که بالندگی و سرزندگی را در سرزمین ایران بدون در نظر گرفتن مذهب و قومیت به وجود آورده است.

روحانی بیان کرد: به صراحت اعلام می‌کنم به عنوان رئیس‌جمهور و رئیس شورای امنیت ملی در ایران هیچکس حق ندارد بین مسلمانان و مذهبی با مذهب دیگر امتیاز قائل شود. همه مردم مسلمان چه شیعه و چه سنی در حقوق شهروندی ایران عین هم و مساوی هستند و ما نباید تبعیضی بین مذاهب یا اقوام قائل شویم.

وی اظهار داشت: در مسئولیت شایستگی اصل است. هر کس در ایران و در هر نقطه‌ای دارای شایستگی است برای کار و مسئولیت مناسب باشد زمینه فعالیت و بالندگی باید برایش مهیا شود.

رئیس‌جمهور گفت: ما همه ایرانی هستیم و بدان افتخار می‌کنیم و قبل از تعلق به هر قومیتی مسلمانیم  و بدان افتخار می‌کنیم. ایران، اسلام و سپس احترام به هر قومیت اولویت ماست.

روحانی اظهار داشت: قومیت‌های مختلف مثل گل‌های رنگارنگ باید در یک باغ بزرگ تجلی پیدا کنند و ما اول باید گلستان را حفظ کنیم همچنان که استان آذربایجان غربی یک هم‌زیستی مسالمت‌آمیز را دارد بین شیعه و سنی، ترک، کرد و فارس و مسیحی هم‌زیستی مسالمت‌آمیزی در این سرزمین وجود دارد چون آرزوی همه آنها آبادانی ایران اسلامی عزیزمان است.

وی افزود: آنانی که امروز در منطقه ما و در عراق، سوریه و سایر مناطق فتنه‌انگیزی می‌کنند و تروریسم و کشتار را ترویج می‌کنند و همه مردم را از دم تیغ می‌گذرانند و به ناروا دم از جهاد و مسلمانی می‌زنند هیچ نسبتی نه تنها با اسلام و قرآن بلکه با انسانیت ندارند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما تابع قرآنی هستیم که کرامت انسانی را ترویج می‌کند. قرآن انسانها را دارای جایگاه بلند می‌داند و خون هیچ انسان بی‌گناهی نباید در زمین ریخته شود چون همه ما مخلوق خداییم و مهمتر از آن همه ما مسلمانان با هم برادر هستیم.

روحانی افزود: قرآن کریم در آیات متعدد پیوسته ما را به وحدت دعوت می‌کند و امروز به درگاه خداوند شاکر هستیم که محبت، الفت و برادری را در میان ما مستقر کرده است چون در این کشور یک قانون اساسی حاکم است و یک دولت حکمرانی می‌کند و یک رهبری بزرگ پرچمدار نهضت و انقلاب اسلامی ایران است.

وی اظهار داشت: همه در سایه وحدت و اتحاد می‌توانیم پیشرفت کنیم. ما باید با کشورهای همسایه رقابت سالم و ارتباط دوستانه و صمیمانه و در عین حال بسیار سازنده داشته باشیم.

رئیس‌جمهور افزود: آذربایجان غربی با 3کشور مهم منطقه دیوار به دیوار و همسایه است. با عراق عزیز، با ترکیه عزیز و با جمهوری آذربایجان و این یک فرصت بزرگ برای مردم این منطقه است.

روحانی افزود: دولت وظیفه خود می‌داند رابطه کشور را با تمام کشورهایی که با ما تخاصم ندارند، دوستانه و سازنده کند و به کمک مردم و رأی آنها در سال 92 کاری کردیم تا امروز دیوارهای تحریم که بین ملت ایران و ملت‌های دیگر فاصله انداخته بود این دیوار منحوس را تخریب کردیم.

وی گفت: ما در این دولت به فکر آن بودیم که در دنیای امروز هیچ کشوری به پیشرفت و توسعه نخواهد رسید مگر آنکه با دنیا و به ویژه با همسایگان خود ارتباط دوستانه و سازنده داشته باشد.

رئیس‌جمهور بیان کرد: اگر بتوانیم رابطه سازنده با عراق، ترکیه، آذربایجان و دیگر کشورهای منطقه داشته باشیم آن وقت در شهرستانی مثل مهاباد نسبت به ایجاد اشتغال برای تحصیل‌کردگان دانشگاهی نگرانی نخواهیم داشت.

روحانی تصریح کرد: دولت وظیفه‌اش آماده‌سازی شرایط برای ایجاد اشتغال است و خوشحالم که امروز بزرگترین واحد صنعتی تاریخ این منطقه در مهاباد افتتاح می‌شود.

وی گفت: برای اولین بار یک واحد عظیم پتروشیمی با 300 هزار تن محصول سالانه سبب رشد و عظمت منطقه، بستر و دروازه‌ای برای صنعتی شدن این خطه از کشور است.

رئیس‌جمهور گفت: این پتروشیمی با زحمات و تلاش‌های فراوان احداث شده که از آن جمله 1690 کیلومتر لوله گاز کشیده شده تا در شهرهایی همچون کرمانشاه، سنندج، میاندواب، مهاباد و ارومیه از گاز و محصولات پتروشیمی استفاده شود که این کار بسیار با عظمت بوده و این خط لوله با این طول کم‌نظیر و چه بسا بی‌نظیر است.

روحانی گفت: کسانی که مدتها به دروغ می‌گفتند که دولت در مناطق کردنشین فقط می‌خواهد کشاورزی وجود داشته باشد با افتتاح پتروشیمی مهاباد دروغ‌شان باطل شد و این منطقه وارد فاز صنعتی شدن شده است.

وی گفت: دولت یازدهم با تمام توان به صنعتی کردن غرب کشور و مناطق کردنشین ادامه خواهد داد و این پتروشیمی تازه قدم اول ماست.

روحانی افزود: اگر در منطقه یک پروژه عظیم صنعتی ایجاد شود با شرایط مساوی باید از مردم بومی آن منطقه استفاده کنیم اما در عین حال برای ایجاد یک صنعت پیچیده در زمان ساخت و تجهیز به طور طبیعی از متخصصین سراسر کشور استفاده می‌شود. وجود افراد متخصص و کارآمد در چنین پروژه‌هایی باعث رفت و آمد بیشتر در آن منطقه شده و امنیت آنجا را بالا می‌برد.

وی اظهار داشت: آذربایجان غربی و مهاباد باید به مرکز بزرگ گردشگری تبدیل شود تا نه تنها مردم ایران بلکه مردم جهان به آنجا رفت‌وآمد داشته باشند چرا که گردشگری اشتغال به وجود می‌آورد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از مسئولان و استاندار می‌خواهم تا زمینه‌های لازم را برای ایجاد صنعت گردشگری در مهاباد و آذربایجان غربی فراهم کنند. امروز ما به همه مردم منطقه اعلام میکنیم اگر این منطقه امنیت، توسعه و آرامش می‌خواهد راهی جز مسیری اعتدال و میانه‌روی وجود ندارد. شما بدانید افراطی‌گری مذهبی، قومی،جنایی و خشونت جز ویرانی منفعت دیگری برای مردم نخواهد داشت. امروز سراسر عراق، سوریه، یمن، لیبی و افغانستان در وضع آشفته‌ای زندگی می‌کنند. ما درسایه وحدت و اعتدال و دوری از افراط و خشونت می‌توانیم نه تنها امنیت بلکه توسعه را برای خود و فرزندانمان ایجاد کنیم.

روحانی اظهار داشت: به همه نیروهای مسلح و امنیتی در ضمن قدردانی اعلام می‌دارم که باید امنیت و نظم را برای نخبگان جامعه فراهم کنند. آنوقت است که امنیت جامعه را نخبگان به وجود خواهند آورد. امنیت واقعی ما در سایه دوستی، محبت و توسعه به وجود می‌آید. بیکاری ناامنی به دنبال خواهد داشت. اگر فرهنگ توسعه پیدا نکند نیز ناامنی به وجود می‌آید. ما بایدبه فکر توسعه مناطق، صادرات غیرنفتی و رونق تجاری از جمله در مهاباد که مرکز تجارت نیز است باشیم. ما در سایه توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می‌توانیم امنیت واقعی را در سراسر ایران و منطقه بوجود آوریم.

رئیس‌جمهور به دو نکته تأکید کرد و گفت:‌ من تبعیض قومیتی را محکوم می‌کنم و نمی‌پسندم. به استاندار، فرمانداران، مسئولان و مدیران کل اعلام می‌کنم اصل در استخدام و جذب باید علم و دانش، تعهد و شایستگی باشد. مسئله قومیت کوچکترین اثری نباید در این زمینه برجای گذارد. مسئله دوم نیز احترام به تنوع قومی و زبان مادری اقوام مختلف است. من در این مورد هم در مرکزی و هم در کردستان در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل و چند منطقه دیگر دستور تأسیس و آموزش زبان مادری را داده‌ام. ما همه به اصل 15 قانون اساسی معتقدیم و وزارت آموزش و پروش در حال مذاکره و تدوین اجرای اصل 15 قانون اساسی است.

روحانی بیان کرد: من می‌خواهم از مردم دلاور و عزیز مهاباد به خاطر استقبال گرمشان سپاسگزاری کنم چرا که این مهمان‌نوازی مردم مهاباد در حافظه تاریخی من ثبت خواهد شد. هر کاری که این دولت برای مردم عزیز ایران از جمله مهاباد بتواند انجام می‌دهد، هیچ منتی به دنبال نخواهد داشت. شکر خدا شرایط امسال بهتر از سال گذشته خواهد بود. بعد از برجام و تحریم رونق اقتصادی بهتری برای آذربایجان غربی فراهم خواهد شد و روز به روز شاهد پیشرفت خواهیم بود و نمایندگان و مجلس دهم زمینه لازم را برای همکاری بیشتر بین دولت و مجلس بوجود آورند تا ثمره آن توسعه و آبادانی باشد.

انتهای پیام/تسنیم

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین