کد خبر: 46094200
تاریخ انتشار: چهارشنبه 12 خرداد 1395
خانه » حواشی » رسالت » آخرین جمعه ماه شعبان را از دست ندهید
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
آیت الله علوی گرگانی توصیه کرد:

در اقوال و مستندات متقن تاریخ اسلام، هر وقت روزهای ماه شعبان المعظم به انتها نزدیک می شد، حضرت ثامن الحجج علیه السلام اهل خانه، همه نزدیکان و خدمتگزاران خویش را گرد هم می آوردند و به آن ها می فرمودند از لحظه های باقی مانده ماه شعبان بهره برداری کنید.

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:
 
 
 

آن امام مهربانی به همه توصیه می ‌فرمودند، شعبان پلی برای ورود به باغ بی انتها و پر برکت رمضان المبارک است و تأکید داشتند، همه ما باید آمادگی‌ های روحی و معنوی خود را برای ورود به میهمانی خدا از لحظه‌ های عبادی و سرشار از نیایش ماه شعبان کسب کنیم.

این روزها ما هم آخرین بارقه ‌های فرصت‌ های عبادی این ماه با برکت را پشت سر می‌ گذاریم تا از درآویختگان به طوبی بهشتی باشیم و به رمضان، ماه پر برکت خدا با دست پر و دلی روشن وارد شویم.

آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی یکی از مراجع عظام شیعه و استاد اخلاق و عرفان، این توصیه زیبای امام رضا علیه السلام را مورد بررسی و مداقه قرار داده که در ادامه می‌خوانیم:

چه ویژگی ‌هایی در ماه شعبان است که باید تا آخرین ثانیه‌ ها، آن را قدر بدانیم؟

شعبان، ماه استغفار است؛ ماهی است که به رسول خدا حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) اختصاص دارد و این پیامبر رحمت به همه ما برای عبادت و نیایش در این ماه توصیه مؤکد فرموده‌ اند. ایشان در روایتی گویا و روشن فرموده ‌اند: «أَلَا إِنَّ شَعْبَانَ شَهْرِي فَرَحِمَ اللَّهُ مَنْ أَعَانَنِي عَلَى شَهْرِي»‏؛ ماه، ماه من است؛ خداوند کسی را که در این ماه به من کمک کند، رحمت کند! اما این عبارت و روایت چه معنایی دارد؟ معنای این روایت باز هم به وجود مقدس پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) برمی‌گردد که ایشان رحمت عالمیان هستند و از این رو توصیه حضرت به عبادت ‌ها در ماه شعبان، رسیدن به قرب الهی و رستگاری ماست.

آخرین نبی خدا (صلی الله علیه و آله) در اعمال عبادی ماه شعبان، ما را به استغفار و توبه توصیه کرده ‌اند و البته در کنار آن نیز به روزه داری تاکید داشته اند تا به واسطه استغفار، توبه و روزه داری، دل ‌های ما از زنگار گناه پاک شود و برای ورود به شرایط نورانی‌ تری آماده شویم.

مراد از این شرایط نورانی ورود به ماه مبارک رمضان است؟

بله، همین طور است، همه ما می ‌دانیم که برای هر کاری مقدماتی وجود دارد، چنان که مقدمات کار یک دانش آموز پوشیدن لباس فرم مدرسه، آماده کردن برنامه درسی و خواندن درس پیش از امتحان است؛ ما نیز برای ورود به ماه خدا باید مقدماتی را طی کنیم تا شرایط روحانی و معنوی ما برای این میهمانی بزرگ فراهم شود.

مقدمه ورود به ماه رمضان چگونه در ماه شعبان مهیا می‌ شود؟

پرسش خوبی است و جالب این که امام رضا علیه السلام به این پرسش بخوبی و روشنی پاسخ داده‌ اند؛ ایشان در حدیثی می‌ فرمایند: «در ماه شعبان بسیار طلب مغفرت، دعا و استغفار کنید.» اما مراد و مقصود حضرت از این توصیه چیست؟

روشن است که ایشان با توصیه به طلب مغفرت از درگاه خدا و تأکید بر استغفار می ‌خواهند همه ما در نهر جاری ماه شعبان شست‌‌وشو پیدا کنیم و در نهایت تطهیر و پاکی به ماه خدا وارد شویم. نکته دیگر این که استغفار و توبه صرفاً به گفتن کلامی محقق نمی‌ شود، بلکه اگر توبه می‌ کنیم، باید همراه با ترک گناه باشد. اگر استغفار می‌ کنیم باید همراه با حلالیت طلبی از بندگان خدا و جبران کردن حق الناس باشد. اگر چنین شرایطی در روح و باطن ما محقق شود، بی‌ تردید به فرموده امام هشتم (علیه السلام) برای سفر عارفانه رمضان آماده خواهیم شد.

حضرت برای درک بهتر فیوضات ماه شعبان چه توصیه ‌هایی دارند؟

 امام رضا (علیه السلام) توصیه‌ های فراوانی برای حفظ حرمت ماه شعبان دارند، اما تأکید فرموده ‌اند، آخرین جمعه این ماه را بیش از همه روزها قدر بدانیم و از این روز بهترین بهره عبادی را ببریم. نقل است که اباصلت هروی آخرین جمعه شعبان خدمت حضرت رسید و ایشان فرمودند: «اى اباصلت! ماه شعبان بیشترش گذشت و این جمعه آخر آن است، پس آنچه از اعمال خیر که در این ماه در انجام آن کوتاهى کرده‏ اى، در این چند روزى که باقى مانده، تدارک کن و بر تو باد به انجام آن چه به حال تو مفید است و ترک آن چه براى تو فایده ‏اى ندارد و دعا و استغفار و تلاوت قرآن را افزون کن و از گناهان و نافرمانی‌ هایت به ‏سوى خدا بازگرد و توبه کن تا این ماه خدا به تو رو کرده باشد، در حالى که تو با خدایت- عزوجل- اخلاص ورزیده باشى و امانتى بر گردن خود باقى مگذار، مگر آن که آن را ادا کنى و نیز در دلت کینه هیچ مؤمنى نباشد، مگر این که آن را از دل بیرون کنى و هیچ گناهى را که مرتکب بوده ‏اى وامگذار، مگر آن که آن را رها کرده و از آن دورى گزینى و از خداوند پروا داشته باش و در امور نهان و آشکارت بر او توکل و اعتماد کن و هر کس بر خدا توکل کند، همانا خداوند او را کافى است.»

در این روایت ارزشمند به روشنی مشهود است که امام هشتم (علیه السلام) همه ما را در ماه شعبان به این نکات رهنمون شده اند که در کنار استغفار و استغاثه به درگاه خدا باید دل ‌هایمان را از کینه و کدورت دیگران خالی کنیم، از گناه در آشکار و پنهان دور باشیم و حق مردم را رعایت کنیم. بی ‌تردید رعایت همه این توصیه ‌ها ما را برای ورود به ماه رمضان مهیا می کند.

در نهایت این که ما چگونه می توانیم این آداب الهی ثامن الحجج (علیه السلام) را برای ورود به ماه رمضان در زندگی خودمان پیاده کنیم؟

 اگر اهل حق و معرفت هستیم، پیروی و تبعیت از ولی خدا، ما را به سرمنزل مقصود می ‌رساند، اگر می ‌خواهیم با دست پر به ماه رمضان وارد شویم، به توصیه امام رضا (علیه السلام) باید خودمان را برای خدا خالص کنیم و این مسأله نیز مستلزم دعا و نیایش در این روزهای باقی مانده از ماه شعبان است. هر چقدر ارتباطمان با خدا و ائمه هدی (علیهم السلام) محکم تر شود، قطعاً مسیر اخلاص هم برای ما هموارتر خواهد شد که خدای متعال برای ماه رمضان میهمان خالص می‌ خواهد.

منبع: قدس آن‌لاین

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین