کد خبر: 46185104
تاریخ انتشار: چهارشنبه 12 خرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » مسئولان شرایط اخذ وام را برای یک جوان متوسط در نظر بگیرند/از منتقدان ادغام سازمان ورزش و جوانان هستم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
گفتگو با جوان برتر استان

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

هانیه عیدنژاد جوان برتر استان آذربایجان غربی است که فعالیت خود را از ده سال قبل در زمینه مهندسی کشاورزی آغاز کرده و تاکنون توانسته برای 200 نفر ایجاد شغل کند مصاحبه ای که پیش روی شماست گفتگویی دوستانه با این جوان کار آفرین است.

فاطر24: در ابتدا خودتان را معرفی کنید.

هانیه عیدنژاد: هانیه عیدنژاد هستم، دبیر موسسه طلایه داران کشاورزی ارومیه، 30سال سن دارم و در رشته کارشناسی ارشد پرورش طیور تحصیل کرده ام. از سال 84 با همکاری چند تن از دوستان موسسه طلایه داران کشاورزی ارومیه را تاسیس کردیم، از همان آغاز من به عنوان دبیر موسسه انتخاب شدم و تا کنون در این سمت فعالیت می کنم. البته امسال لطف مسئولان اداره ورزش و جوانان شامل حال ما شد و بر اساس گزارش سالانه مجمع عمومی موسسه؛ که نتیجه فعالیت یک گروه 200 نفری است، این موسسه انتخاب شد و من به نمایندگی از سایر دوستان جایزه را دریافت کردم.

فاطر24:شما به عنوان یک کارآفرین مورد تقدیر قرار گرفتید لطفا در این باره بیشتر توضیح دهید.

هانیه عیدنژاد:کار ما در موسسه، مشاوره و راهنمایی و در صورت نیاز مهارت آموزی برای کسانی است که می خواهند در زمینه خاصی آغاز به کار کنند. ما از این افراد تا رسیدن به مرحله ای که خودشان بتوانند مستقلا بنگاهشان را اداره کنند حمایت می کنیم و به این ترتیب برای علاقمندان به شاخه کشاورزی ایجاد شغل می کنیم. وقتی کسی به موسسه ما مراجعه می کند ابتدا توسط یک گروه مشاور ، توانایی، استعداد و روحیات وی مورد بررسی قرار می گیرد و در مرحله بعدی فهرستی از توانایی های فرد که با بودجه وی هماهنگ باشد تهیه می شود و بعد از انتخاب یکی از مشاغل، در صورت نیاز مقداری از اقلام مصرفی اولیه از طرف موسسه تامین می شود.

یک نفر ناظر هم هر هفته کیفیت کار و میزان درآمد را رصد کرده و راهنمایی های لازم را ارائه می کند. این کار در بنگاه های زود بازده تا 3 ماه و در بنگاه های دیر بازده تا یک سال ادامه پیدا میکند و بعد از اولین سودآوری مطمئن ، بنگاه مستقلا کار خود را ادامه می دهد.

تا به الان به طور متوسط در هر سال 15 نفر داشته ایم و در یک دهه گذشته تقریبا 200نفر صاحب شغل شدند

فاطر24: در ابتدای تاسیس موسسه طلایه داران کشاورزی، آیا از کسی یا سازمانی کمک مالی دریافت کرده اید؟

هانیه عیدنژاد: غیر از حق عضویت موسسه، تنها حامی ما اداره ورزش و جوانان بوده و در بعضی از پروژه های خاص از کمک های مردمی استفاده کرده ایم. تا الان برای موسسه کمی بیش از 200 ملیون تومانهزینه کرده ایم

فاطر24: عمده فعالیتهای شما در موسسه طلایه داران کشاورزی در چه زمینه ای است؟

هانیه عیدنژاد: در سال های اخیر روی کشت و فراوری گیاهان دارویی، کشت بافت گیاهان زینتی، کشت زعفران، تولید و فراوری چرم گوسفندی متمرکز بودیم و فعالیت می کردیم.

 در کشت زعفران خودکفا شده ایم. دستگاه فرآوری چرم تا لش زنی از طریق مهندسی معکوس را ساخته ایم و بقیه زنجیره در حال مطالعه است. در زمینه کشت گیاهان دارویی وارد سال سوم فعالیت خود شده ایم و فرآوری  و ایجاد و گسترش مشاغل خانگی در این زمینه در حال انجام است و تاکنون سه شرکت در این زمینه به ثبت رسانده ایم.

فاطر24: ایده اولیه تاسیس موسسه چطور مطرح شد؟

هانیه عیدنژاد: ما ، هیئت موسس چند شرکت فنی- مهندسی- کشاورزی بودیم و یک روز در مجمع سازمان نظام مهندسی با دوستان صحبت می کردیم که این ایده مطرح شد که توسعه و تحقیق شرکتها از طریق یک موسسه صورت بگیرد و از اینجا کار شروع شد و بعد ها کارمان گستره بیشتری گرفت.

فاطر24: با این حساب این اولین فعالیت کاری شما نبوده است؟

هانیه عیدنژاد: نه. من همزمان مدیر عامل دو شرکت فنی و مهندسی، یکی در زمینه کشاورزی و دیگری برق و الکترونیک هستم. بارها این اتفاق افتاده است که درها را روبروی خودتان بسته ببینیم. در اینگونه مواقع کار را رها می کنم و بیشتر به زندگی شخصی خودم می رسم تا ذهنم آزاد شود بعد از کسب آرامش لازم، روی موضوع متمرکز می شوم و تقریبا همیشه راه حل مناسب را پیدا می کنم.

فاطر24:  نتیجه عینی این ده سال فعالیت شما در استان یا کشور چیست؟

هانیه عیدنژاد:در چند سال گذشته یک رقم نخود مقاوم به آفات تولید کرده ایم و چند پروتکل کشت بافت مربوط به ارکیده و بنفشه آفریقایی به ثبت رسانده ایم.

فاطر24:  منظور از " پروتکل" کشت بافت چیست؟

هانیه عیدنژاد:پروتکل یک برگ کاغذ است که بسیار بسیار ارزشمند است چون روند تغییر ژنتیکی موجود زنده در آن ثبت شده است.

فاطر24:  به عنوان یک جوان برتر چه انتظاری از مسئولان دارید؟

هانیه عیدنژاد:راستش من یکی از منتقدان ادغام سازمان ورزش و جوانان هستم. مسئولان سازمان ورزش و جوانان زحمت زیادی می کشند اما نه می توانند وام ازدواج بدهند نه مسکن و نه کار.

خواهش من این است که به مساله جوانان جداگانه و دقیق نگاه شود. نمایندگان مجلس در نظر بگیرند که یک جوان 25 ساله نه زمین دارد نه خانه، نه وثیقه و دارایی. بنابراین برای دریافت وام برای ایجاد شغل مراحل دریافت وام را برای یک جوان از یک خانواده متوسط در نظر بگیرند. تا جوانهای ما بتوانند از انرژی جوانی خودشان در راه تولید و ایجاد شغل استفاده کنند.  

فاطر24:  اگر کسی بخواهد از خدمات موسسه شما استفاده کند به کجا باید مراجعه کند؟

هانیه عیدنژاد:پناهگاه فلکه خیام. هر روز غیر از روزهای تعطیل، صبح و عصر در خدمت مراجعین هستیم.

فاطر24:  در پایان صحبت خاصی دارید؟

هانیه عیدنژادبرای رهبر فرزانه انقلاب آرزوی سلامت و طول عمر و برای جوانان هموطنم آرزوی موفقیت و بهروزی دارم.

انتهای خبر/

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین