کد خبر: 46574158
تاریخ انتشار: جمعه 14 خرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » آمار های ضد و نقیض مسئولین درباره بیکاری/ بیکاری همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

qhlG0KvqTOIx

متاسفانه  طی سال های اخیر عدم اشتغال زایی جوانان به یک معضل اجتماعی، خانوادگی و فرهنگی در کشور تبدیل شده و استان آذربایجان غربی نیز از این امر مستثنی نبوده است به گونه ای که بر اساس آخرین آمار غیر رسمی اعلام شده از سوی مسئولین نرخ بیکاری در تابستان سال 94 حدود 11 درصد و نرخ مشارکت های اقتصادی 42.8 درصد بوده که این ارقام رتبه 13 کشوری را به لحاظ نرخ بیکاری و  رتبه 4 کشوری را به لحاظ نرخ مشارکت اقتصادی نشان می دهد.

 هر چند که این آمارهای اعلامی توسط مسئولین تناقضاتی دارد ولی با این وجود شواهد ها حاکی از این است که نرخ بیکاری بالاتر از آمار های  رسمی و غیر رسمی اعلام شده  است .

آمار رسمی نرخ بیکاری استان در هاله ای از ابهام قرار دارد چرا که در چندین سال اخیر ورود فله ای دانشجویان به دانشگاه ها و افزایش فارغ التحصیلان در مقاطع مختلف تحصیلی و عدم اشتغال زایی آن ها بر آمار های پیش رو می افزاید .

پارامتر های همچون بی ثباتی قوانین و مقررات مربوط به تولید و سرمایه گذاری، قیمت گذاری غیر منطقی محصولات تولیدی توسط دولت و نهاد های حکومتی، زیادبودن تعطیلات رسمی، عدم حمایت از گردش پولی و مالی صاحبان بنگاه ها  و وجود و تعداد بسیار زیاد چک های  برگشتی باعث بی ثباتی بازار اشتغال گشته است . 

با تمام موارد ذکر شده  پایین  بودن هزینه کالا های وارداتی و رقابت غیر منصفانه محصولات رقیب خارجی در بازار به همراه مشکلات و مسائل دریافت تسهیلات وام از بانک ها، ضعف بازار سرمایه در تامین مالی و نرخ بالای تامین سرمایه از بازار غیر رسمی باعث ورشکستگی بنگاهی های مختلف اقتصادی در حوزه های صنعت و کشاورزی گشته است . 

 اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران و وجود مفاسد اقتصادی  دولتی و غیر دولتی نیز باعث افزایش بیکاران و کاهش امید به حل مشکلات بازار را نشان میدهد .

 به گفته کارشناسان متاسفانه حدود 80 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی به دلایل متعددی از جمله نارضایتی شغلی به مراکز کاریابی و کارآفرینی مراجعه ای نداشته اند و فقط از طریق کانال های غیر رسمی جویای کار هستند که این امر نشان از نامناسب بودن وضعیت اشتغال استان است. 

اگر نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی که حدود 22.5 درصد  یعنی بیش از  118 هزار نفر در استان است  را هم به پارامتر های نرخ بیکاری در استان بیفزاییم مشاهده می شود که این استان با وجود منابع و زیرساخت های مناسب و فرصت همجواری با 3 کشور خارجی در بحث بیکاری همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد . 

 


انتهای پیام/م.پاشازاده

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین