کد خبر: 46965910
تاریخ انتشار: یکشنبه 16 خرداد 1395
خانه » سایت های خبری » زمان » چطور اصولگرایان ایران کرسی ریاست مجلس خبرگان را تصاحب کردند؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

پایگاه اینترنتی المانیتور در گزارشی نوشت: «آیت الله علی جنتی» که در انتخابات مجلس خبرگان در آستانه حذف شدن قرار داشت، 24 مه (4 خرداد) موفق شد با کسب 51 رای از 89 رای موجود، کرسی ریاست این مجلس را از آن خود کند. رقابت برای تصدی کرسی ریاست مجلس خبرگان میان آیت الله جنتی از حزب محافظه کار، «آیت الله ابراهیم امینی،» روحانی میانه رو، و «آیت الله محمود هاشمی شاهرودی،» دیگر عضو محافظه کار این مجلس، برگزار شد.

به گزارش چی 24 به نقل از زمان:

پایگاه اینترنتی المانیتور در گزارشی نوشت: «آیت‌الله علی جنتی» که در انتخابات مجلس خبرگان در آستانه حذف شدن قرار داشت، 24 مه (4 خرداد) موفق شد با کسب 51 رأی از 89 رأی موجود،  کرسی ریاست این مجلس را از آن خود کند.
 
رقابت برای تصدی کرسی ریاست مجلس خبرگان میان آیت‌الله جنتی از حزب محافظه‌کار، «آیت‌الله ابراهیم امینی،» روحانی میانه‌رو، و «آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی،» دیگر عضو محافظه‌کار این مجلس، برگزار شد. گفته می‌شد آیت‌الله شاهرودی به نمایندگی از «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» که خود از انتخابات مذکور کناره‌گیری کرده بود، پا به این رقابت گذاشت.
 
 
 المانیتور در ادامه ادعا کرد: با توجه به این که ترکیب مجلس خبرگان پس از انتخابات 26 فوریه (7 اسفند 94) تغییر چندانی نکرد، آیت‌الله رفسنجانی می‌دانست که نامزدی‌اش در این انتخابات برای او هزینه خواهد داشت. درست یک هفته پیش از انتخابات، او به طور علنی انصراف خود را اعلام کرد. وی سال گذشته نیز در چنین رقابتی مغلوب «آیت‌الله محمد یزدی» شد.
 
به ادعای این گزارش، چند روز پس از اعلام نتایج انتخابات تعیین اعضای مجلس خبرگان، (آیت‌الله) رفسنجانی از (آیت‌‌الله) امینی خواست برای ریاست مجلس اقدام کند. این روحانی 91 ساله در ابتدا از قبول پیشنهاد مذکور سرباز زد؛ اما به دنبال افزایش فشارها، تنها چند روز پیش از آغاز رقابت، نامزدی خود را اعلام کرد.
 
انتخاب (آیت‌الله) رفسنجانی آگاهانه بود. او می‌دانست که (آیت‌الله) امینی در میان اعضای خبرگان از احترام زیادی برخوردار است. از آن مهمتر همه طرفها در ایران او را قبول دارند. 
 
در واقع روز قبل از انتخابات مذکور «آیت‌الله کاظم نورمفیدی،» روحانی میانه‌رو، به یک خبرگزاری داخلی در ایران گفت: احتمال کنار کشیدن همه نامزدها به نفع آیت‌الله امینی وجود دارد. در روز انتخابات نیز «آیت‌الله فاضل گلپایگانی،» یکی دیگر از اعضای میانه‌روی مجلس خبرگان، گفت: احتمال می‌‌رود همه اعضا به آیت‌الله امینی رأی بدهند. این اظهارنظرها نشان می‌دهد میانه‌روها تصور می‌کردند بار دیگر مدل (آیت‌الله) مشکینی تکرار خواهد شد.
 
«آیت‌الله علی مشکینی

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین