کد خبر: 4707114
تاریخ انتشار: پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
خانه » بانوان » آی بانو » مهمترین زنان تاریخ تکنولوژی: 9-کارن اسپارک جونز
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

کارن ، بانویی دیگر در لیست ماست که به عنوان بنیانگذار بازیابی اطلاعات شناخته می شود ، بازیابی اطلاعات پایه موتورهای جستجوی کنونی به شمار می رود .

به گزارش چی 24 به نقل از آی بانو:

کارن اسپارک جونز (Karen Sparck Jones)

 

اسپارک جونز در سالهای 1974 تا 2002 در لابراتوار کامپیوتر دانشگاه کمبریج مشغول به کار بود و کار خود را روی پردازش زبانهای طبیعی و بازیابی اطلاعات متمرکز کرده بود. مهمترین کار او مفهوم فرکانس معکوس سند (IDE) در اندازه گیری بازیابی اطلاعات بود که هنوز هم در بیشتر موتورهای جستجو استفاده می شود. وی در سال 2002 با حفظ پست استادی کامپیوتر و اطلاعات باز نشسته شد و همچنین نخستین زنی بود که مدال لاولیس را از انجمن کامپیوتر بریتانیا دریافت نمود.

بازیابی اطلاعات چیست ؟

با افزایش روز افزون حجم اطلاعات ذخیره شده در منابع قابل دسترس و گوناگون، فرایند بازیابی و استخراج اطلاعات اهمیت ویژه‌ای یافته‌است. اطلاعات مورد نظر ممکن است شامل هر نوع منبعی مانند متن،تصویر،صوت و ویدئو باشد. بر خلاف پایگاه داده‌ها، اطلاعات ذخیره شده در منابع اطلاعاتی بزرگ مانندوب و زیرمجموعه‌های آن مانند شبکه‌های اجتماعی از ساختار مشخصی پیروی نمی‌کنند و عموماً دارای معانی تعریف شده و مشخصی نیستند. هدف بازیابی اطلاعات در چنین شرایطی، کمک به کاربر برای یافتن اطلاعات مورد نظر در انبوهی از اطلاعات گوناگون است. جستجوگرهای گوگل، یاهو و بینگ سه نمونه از پراستفاده‌ترین سیستم‌های بازیابی اطلاعات هستند که به کاربران برای بازیابی اطلاعات متنی، تصویری، ویدئویی و غیره کمک می‌کنند.

Karen-Sparck-Jones-2

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین