کد خبر: 47260211
تاریخ انتشار: دوشنبه 17 خرداد 1395
خانه » خبر گزاری ها » ایسنا » طرح پایش سواد قرآنی در سال 95 از سوی سازمان دارالقرآن برگزار می شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
قره شیخلو:

به گزارش چی 24 به نقل از ایسنا:

رئیس سازمان دارالقرآن کریم گفت: سامانه ثبت نام و صدور مجوز برای فعالیت موسسات فرهنگی قرآن و عترت در ماه مبارک رمضان در نمایشگاه بین‌المللی قرآن رونمایی می‌شود.

به گزارش ایسنا، مهدی قره شیخلو عصر امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های این سازمان در سال 95 با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در سال 95 برنامه‌هایی که تدارک دیده‌ایم در 10 سرفصل و 60 عنوان برنامه خلاصه می‌شود که اجرایی شدن تمام این‌ها منوط به اختصاص بودجه است. در سال 94 ما فقط 53 درصد اعتبارات تخصیص پیدا کرد و نصف اعتبارات پرداخت نشد ولی با تمام این‌ها ما تلاش کردیم که بالای 80 درصد از برنامه ها اجرایی شود و امیدواریم امسال بودجه های قرآنی به شورای توسعه فرهنگ قرآن تخصیص پیدا کند.

وی در ادامه با بیان اینکه اولین سرفصل ما در سال 95 فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است، عنوان کرد: بحث طراحی و تدوین دوره های قرانی با محوریت سبک زندگی اسلامی را داریم که در سال 94 این موضوع طراحی شده و نمودار آن را در اواخر همان سال خدمت آیت الله جوادی آملی تقدیم نمودیم و ایشان آن را تائید کردند. ما در صدد هستیم که تا پایان سال برنامه‌های آموزشی این سبک زندگی در سازمان انجام شود.

رئیس سازمان دارالقرآن ادامه داد: کارگاه آموزشی مهارت زندگی در قالب کارگاه های یک روزه یا چند روزه طراحی شده است. هم‌چنین موضوع توجه به استردادهای قرآنی را داریم که این موضوع امسال به صورت استانی برگزار می‌شود و در هر 31 استان در صدد هستیم که به بحث استعدادهای قرآنی توجه ویژه ای داشته باشیم و حدودا 1500 نفر را در این طرح در نظر گرفته ایم.

قره شیخلو در ادامه با بیان اینکه عنوان بعدی که در سرفصل برنامه‌های سال 95 داریم ، حمایت و راه اندازی از حلقه های تفسیر قرآنی است گفت: حدود 80 جلسه تفسیر را در نظر گرفته ایم که در سطح کشور به این موضوع بپردازیم. در صدد هستیم که جلسات تخصصی قرآن که در کشور وجود دارد را شرکت کنندگان در این جلسات به بحث تفسیر هم توجه کنند. در کنار این‌ها ما برای ماه مبارک رمضان شصت مفسرقرآن کریم را به تمام استان ها اعزام می‌کنیم.

وی ادامه داد: طرح پژوهش با عنوان طرح پایش سواد قرآنی را داریم که این موضوع همکاری آموزش و پژوهش و تبلیغات صورت می گیرد . در این طرح ما با در نظر گرفتن جامعه آماری از کل افراد جامعه مثل خانم های خانه دار، بازاریان، دانشجویان،‌ دانش آموزان و تمام گروه‌ها را در نظر می‌گیریم تا این طرح پایش سواد قرآنی را اجرا کنیم و افراد جامعه مورد ارزیابی قرار بگیرند.

رئیس سازمان دار القرآن خاطر نشان کرد: از دیگر برنامه‌های ما حمایت و تولید محصولات قرآنی است که از 15 محصول قرآنی حمایت لازم را انجام می دهیم. هم‌چنین در فضای مجازی برنامه هایی را به صورت تخصصی اجرا می‌کنیم که در این عرصه 10 مرکز تخصصی فضای مجازی را در دستور کار خود قرار داده ایم.

قره شیخلو در ادامه با اشاره به رویکردهای سازمان در حوزه آموزش عمومی گفت:‌ حدود 100 هزار نفر را در آموزش عمومی زیر نظر داریم و هم‌چنین در آموزش تخصصی 20 هزار نفر در استان ها آموزش می بینند. ما از این‌ها حمایت های مالی لازم را انجام می دهیم و خیلی از برنامه‌های آموزشی خودگردان و مردمی هستند .

وی خاطر نشان کرد: در بخش دبیرخانه ما ارزیابی و اعطای مدرس تخصصی به حافظان را داریم که یازدهمین دوره آن در اواخر اردیبهشت ماه برگزار شد و تاکنون 5000 نفر توانسته اند در این طرح ها مدرک بگیرند و 7000 نفر هم امسال در طرح ارزیابی و اعطای مرکز تخصصی به حفاظ شرکت کردند و تا پایان سال هم شرکت کنندگان چهار مرحله دیگر را دریافت مدرک طی می‌کنند.

رئیس سازمان دار القرآن ادامه داد: برنامه ها و همایش تخصصی حفاظ را با حضور 3000 نفر داریم و بنا است که 400 جلسه تخصصی حفظ قرآن را با مدیریت سازمان دارالقرآن برگزار می‌کنیم و بنا است که در این جلسات تخصصی افرادی که می‌توانند و استعداد آن را دارند مدرک تخصصی کسب کنند.

قره شیخلو خاطر نشان کرد: ما در صدد هستیم که یک گزارشی جامع و تحلیلی از آزمون هایی که تا کنون برگزار شده است را ارائه بدهیم چرا که دقیق‌ترین آمار حفاظ در این سازمان جمع شده است. یکی دیگر از مباحثی که در سال 95 به عنوان توجه ویژه ای می‌شود بحث نظارت بر چاپ و نشر قرآن است که چیزی در حدود 15 هزار جز را در دستور کار رابرای تصحیح داریم و 10 دوره آموزشی را برای مصححان برگزار می‌کنیم و 10 فایل الگوی قرآنی را به انتشاراتی ها داده ایم.

وی خاطر نشان کرد: درحوزه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی نهمین و آخرین دوره مسابقه تفسیر نورالهدی را در سال جاری برگزار می‌کنیم و امسال تفسیر کل اجزاء قرآن که از ۹ سال پیش آغاز شده بود به پایان می‌رسد.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در ادامه به طرح «با قرآن در رمضان» اشاره کرد و گفت: طرح با قرآن در رمضان نیز همزمان با ماه مبارک رمضان در دستور کار است؛ پنج سال قبل طرح با قرآن در رمضان را به استان‌ها ابلاغ کردیم و هم‌اکنون این طرح همزمان با ماه مبارک رمضان در تمامی استانها اجرا می‌شود.

قره شیخلو در ادامه با بیان اینکه سال گذشته ۹۰۰ جلسه با عنوان «با قرآن در رمضان» اجرا شد و امسال همزمان با ماه مبارک رمضان 1500 برنامه قرآنی تحت عنوان با قرآن در رمضان در سراسر کشور برگزار می‌شود گفت: ما در صدد هستیم با دستگاه‌ها و سازمان‌ها سال گذشته مشارکت داشته باشیم و امسال نیز ۱۰ تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌ها و نهادها را پیش‌بینی کرده‌ایم. تهیه و تولید فصل‌نامه بصائر در چهار شماره نیز امسال انجام می‌شود؛ همچنین ارتقای محتوای سایت تلاوت سازمان دارالقرآن الکریم را امسال در برنامه‌های خود داریم.

وی در ادامه با اشاره به مسئولیت کمیته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی که به عهده سازمان دارالقرآن الکریم است، عنوان کرد: جلسات تخصصی کمیته قرآن ستاد دهه فجر امسال از خردادماه آغاز می‌شود تا بتوانیم برنامه‌ریزی خوبی برای اجرای برنامه‌های قرآنی در ایام‌الله دهه فجر داشته باشیم. پنج برنامه ستادی و متمرکز طراحی شده و علاوه بر آن از ۴۰ برنامه قرآنی در دهه فجر حمایت می‌کنیم.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در ادامه با اشاره به همایش تکریم چهره‌های قرآنی که یک برنامه ملی و محوری است گفت: امسال نیز این طرح اجرا می‌شود و اقدامات استانی به منظور اجرای این طرح از ابتدای سال جاری آغاز شده است . هم‌چنین هیأت رسیدگی به امور موسسات فرهنگی قرآن و عترت که دبیرخانه آن در سازمان دارالقرآن الکریم مستقر شده است و تاکنون ۳۳ جلسه این هیأت برگزار شده است و سامانه جدید که به منظور ثبت نام و صدور مجوز برای فعالیت موسسات فرهنگی قرآن و عترت است نیز ماه مبارک رمضان در نمایشگاه بین‌المللی قرآن رونمایی می‌شود.

قره‌شیخلو با اشاره به حمایت از تشکل‌های قرآنی مردمی از سوی سازمان دارالقرآن الکریم، اظهار کرد: امسال 2000 تشکل قرآنی مردمی را حمایت می‌کنیم و علاوه بر آن به تقویت فعالیت‌های قرآنی در هیأت‌های مذهبی می‌پردازیم. ۷۰۰ هیأت مذهبی شاخص در نظر گرفته شده‌اند که فعالیت‌های قرآنی در این هیأت‌ها امسال ارتقا پیدا می‌کند.

وی یادآور شد: از دیگر برنامه‌های حمایتی ما در سال ۹۵، حمایت از ۶۰۰ جلسه قرآن خانگی است و نگاه‌ ما این است که در راه‌اندازی این جلسات قرآن خانگی مشارکت داشته باشیم تا پس از راه‌اندازی جلسات، این جلسات خانگی با مدیریت مردم اداره شوند.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در ادامه با بیان اینکه ارزیابی و رتبه‌بندی تشکل‌های شاخص و برتر قرآنی و بحث آموزش مدیران موسسات قرآنی امسال در دستور کار است گفت: امسال برای هزار مدیر تشکل‌های قرآنی دوره‌های تخصصی برگزار می‌کنیم. هم‌چنین در حوزه ارزشیابی، بحث اعزام هیأت‌های ارزیابی به استان‌ها را داریم که امسال اعزام ۱۰۰ هزار را خواهیم داشت. امسال بحث رتبه‌بندی و تشویق رتبه‌های برتر را نیز در دستور کار داریم.

قره‌شیخلو در ادامه با بیان اینکه ما در حوزه فضای مجازی نیز سامانه آموزش‌های مجازی سازمان دارالقرآن الکریم را به صورت رسمی افتتاح می‌کنیم گفت: این سامانه سال گذشته به صورت آزمایشی اجرا شد که دوره آزمایشی آن به اتمام رسید و امسال این سازمان فعالیت‌ خود را به صورت رسمی آغاز می‌کند تا بخشی از آموزش‌ها از طریق این سامانه به علاقه‌مندان ارائه شود. همچنین راه‌اندازی سازمان مجازی سازمان دارالقرآن الکریم را نیز در دستور کار داریم و نگاهمان این است که تمامی خدمات حقیقی سازمان دارالقرآن در فضای مجازی نیز ارائه شود.

وی در ادامه به مرکز تخصصی آموزش قرآن اشاره کرد و گفت: این مرکز سال گذشته راه‌اندازی شد که امسال بنا داریم این مرکز را توسعه دهیم و برنامه‌هایی را به صورت متمرکز و مشارکتی اجرا کنیم.

رئیس سازمان دارالقرآن کریم در ادامه با اعلام این خبر که سازمان در صدد راه اندازی مرکز مشاوره قرآنی است، گفت: بحث راه‌اندازی مرکز مشاوره قرآنی را امسال در دستور کار قرار داده‌ایم؛ این مرکز حدود پنج سال است که به صورت غیررسمی فعالیت دارد اما بنا داریم یک مرکز رسمی برای کسانی که مایل هستند از مشاوره استفاده کنند با محوریت سازمان دارالقرآن الکریم داشته باشیم.

قره‌شیخلو در ادامه افزود: توسعه کمی و کیفی انتشارات تلاوت از دیگر برنامه‌های ما در سال جاری است و قصد داریم شعبات جدید انتشارات تلاوت را نیز در استان‌ها راه‌اندازی کنیم. هم‌چنین راه‌اندازی مرکز اسناد سازمان دارالقرآن در سال ۹۵ را در دستور کار داریم. ما اسناد مختلفی در طول ۳۵ سال گذشته داریم که این اسناد نیازمند سازماندهی و مرتب‌سازی هستند و با راه‌اندازی مرکز اسناد سازمان دارالقرآن الکریم تمامی این اسناد در قالب یک مجموعه جمع‌آوری می‌شود.

وی گفت:‌ بحث توسعه و به‌روزرسانی شبکه‌های سازمان دارالقرآن الکریم در حوزه اینترنت و اینترانت و ارتقای سطح مهارتی مربوط به پرسنل سازمان و کارشناسان قرآنی از دیگر اقداماتی است که امسال در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین