کد خبر: 47407010
تاریخ انتشار: سه شنبه 18 خرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » وعده اجرای طولانی ترین تله کابین کشور در ارومیه عملی نشد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
با گذشت بیش از یک دهه؛

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

Iran-chairlifts4

عملیات احداث بزرگترین تله کابین خاورمیانه در ارومیه از سال ۷۹ آغاز شده و با گذشت ۱۶ سال این طرح هنوز با رکود جدی مواجه بوده و به سرانجام نرسیده است.

به گزارش فاطر24 انجام نشدن بررسی‌های کارشناسی و فنی پیش از کلنگ زنی از منطقه جانوسلو تا پیست اسکی و طولانی شدن پروسه احداث به همراه تاخیر در ورود تجهیزات مورد نیاز و انصراف چندین باره سرمایه گذاران خارجی از مشارکت در طرح موجب شده این طرح با مشکلات جدی مواجه باشد.

از سال ۸۶ مجوز ساخت این طرح صادر و در سال ۹۱ پس از رکود و کش و قوس های فراوان ادامه احداث آن به شرکت فاتح اربیل از کشور عراق واگذار شده است هر چند در این مدت شاهد روند رو به رشد زیادی در احداث تله کابین هستیم اما اتمام آن نیازمند حمایت جدی مسئولان است.

احداث بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین تله کابین کشور به طول ۳۶ کیلومتر از سال ۸۶ آغاز شده و قرار است مرحله اول از نخستین فاز طرح تله کابین ارومیه از جانوسلو تا کوه سیر در مسیری به طول چهار هزار و ۱۲۵ متر احداث ‌شود اما هنوز این طرح به سرانجام نرسیده است، از این رو در این باره با علی مرادی «رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت هزار غرب» گفت و گو کرده ایم.

وی در خصوص آخرین وضعیت این پروژه گفت: شرکت هزاره غرب که در سال ۸۷ تاسیس و در سال ۹۱ با موافقت اصولی مجوز احداث تله کابین را دریافت کرد هم اکنون پس از تغییراتی در مدیریت شرکت و با برطرف کردن موانع کار با قدرت تمام در حال ادامه ساخت این پروژه توریستی در شهر ارومیه است.

مرادی با بیان این که با سرمایه گذاری شرکت فاتح اقلیم کردستان عراق، پروژه تله کابین در حال حاضر در حال احداث است، اظهار کرد: طرح جامع گردشگری پروژه تله کابین ارومیه در ۵ فاز، ۱۵ ایستگاه و در ۳۷ کیلومتر طراحی شده است که عملیات ساخت فاز اول به طول ۱.۷ کیلومتر در صورت برطرف شدن موانع اداری به زودی به پایان خواهد رسید.

وی ادامه داد: فاز اول این پروژه به عنوان پرهزینه ترین فاز اجرای تله کابین به همراه بخش های تفریحی و رفاهی پیش بینی شده است که با تسهیل شرایط ورود اعتبارات هم اکنون با پیشرفت خوبی در حال انجام است.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت هزار غرب ابراز کرد: از سال ۹۱ با استقرار سرمایه گذار خارجی و هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال فاز اول طرح هم اکنون پیشرفت ۴۰ درصدی دارد و تمامی دکل های خط تله کابین، اسکلت فلزی ایستگاه، ایستگاه پرتاپ، ساختمان اداری و رفاهی، مجموعه و عملیات محدوده کارتینگ و زمین های ورزشی به اتمام رسیده است.

مرادی با بیان این که هم اکنون عملیات رستوران، پیست کارتینگ و زمین های ورزشی در حال اجراست، عنوان کرد: فاز اول تله کابین علاوه بر خط تله کابین ۱.۷ کیلومتری ۱۷ آیتم از جمله مراکز تجاری، هتل، فضای ورزشی، رستوران و کافی شاپ را نیز شامل می شود.

وی در خصوص مشکلات پیش روی این طرح افزود: در شرایط فعلی از مهمترین مشکلات پیش روی سرمایه گذار این طرح می توان به واگذار نشدن انشعابات اساسی آب، فاضلاب، برق و گاز با گذشت بیش از شش سال، تملک نشدن اراضی مصوب طرح و در اختیار قرار دادن آن، نبود امکان استفاده از معافیت حق ورود ماشین آلات و مواجه بودن با مشکلات ناشی از ترخیص تجهیزات تله کابین بوده که موجب شده روند پیشرفت طرح با رکود جدی مواجه شود.

مرادی با انتقاد از بی توجهی به این طرح توریستی اظهار کرد: تاکنون تمامی هزینه های این طرح از سوی سرمایه گذارخارجی تامین شده و هیچ مساعدتی در خصوص اعطای تسهیلات صورت نگرفته و شرکای ایرانی از پرداخت سهم خود سرباز زده اند.

به گفته وی، پروژه تله کابین ارومیه در چهار فاز و ۱۵ ایستگاه به طول ۳۶ کیلومتر طراحی شده که اهمیت آن را به عنوان یک پروژه فراملی در سطح خاورمیانه و در دنیا به عنوان طولانی ترین تله کابین مطرح می کند.


انتهای پیام/ مهسا پاشازاده

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین