کد خبر: 47407011
تاریخ انتشار: سه شنبه 18 خرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » از هزینه های نگهداری تا سهم استان در بانک خون بندناف رویان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
رویان همچنان در افق توسعه دانش بنیان سلامت ؛

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

Zk09K6yuMngn

نقش سلول های بنیادی به عنوان انقلابی جدید در جهت درمان بیماری ها، تمایز یافتن آنها به دیگر سلول های مورد نیاز و در ادامه تولید اندام های حیاتی و دانش مهندسی بسیار روشن تر شده است. امروزه از سلول های بنیادی و با نمونه گیری های به عمل آمده از مغز استخوان، قلب و خون بند ناف در جهت درمان بیماری های خونی از جمله سرطان های خونی، تالاسمی، بیماری عضلانی و اسکلتی و نقص سیستم ایمنی استفاده می شود.

به گزارش خبرنگار فاطر 24 ، "مرتضی ضرابی" در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این که امروزه بانک های متعددی به صورت عمومی و اختصاصی جهت ذخیره سازی خون بند ناف در سراسر جهان راه اندازی شده است، اظهار کرد: در حال حاضر در بانک های عمومی و خصوصی به طور معمول هر 700 میلیون تا یک میلیارد سلول موجود در خون بند ناف در یک کیسه فریزر می شود و هرکیسه برای یک نوبت قابل پیوند است.

وی به ذخیره سازی 52 هزار نمونه در بانک خون بندناف رویان در کشور اشاره کرد وگفت: سهم استان از این میزان ذخیره سازی حدود یک هزار نمونه بوده است که این رقم قابل توجهی است که امید داریم با برنامه ریزی های انجام گرفته این سهم در سال های آتی افزایش یابد.

مدیر عامل بانک خون بند ناف رویان تصریح کرد: در حال حاضر در 25 استان کشور دفتر نمایندگی بانک خون بندناف رویان وجود دارد که ذخیره سازی خون بند ناف در کل بانک عمومی و خصوصی این تعداد نمایندگی حدود 70هزار نمونه بوده و علاوه بر این حدود 400 پزشک با این بانک ها ارتباط مستقیمی داشته که در جهت اطلاع رسانی این اقدام ارزشمند همکاری می کنند.

وی با ابراز این که به کارگیری سلول های بنیادی در بیش از 80 درصد درمان بیماری های خونی تاثیر گذار بوده است، افزود: به گونه ای که در 10 سال گذشته حدود 3 هزار و 500 پیوند برای درمان بیماری ها استفاده شده است.

وی درخصوص هزینه های اهداء خون بند ناف نوزادان اظهار کرد: در این بانک ها هزینه قرارداد اولیه مبلغی بالغ بر 2 میلیون و 400 هزار تومان و شارژ سالانه آن حدود 110 هزار تومان بوده است.

ضرابی با ابراز این که بانک های عمومی هیچگونه هزینه ای برای خانواده ها نداشته ولی در بانک های خصوصی هزینه های جانبی تاحدودی بالا بوده است، اظهار کرد: بیمه های تکمیلی از جمله بیمه ایران، آسیا و بانک های ملی، سپه و ملت نیز هزینه های بانک خون بند ناف را نیز پوشش می دهند.

به گزارش فاطر 24،  طبق استاندارد بانک جهانی خون بند ناف تا 20 سال نمونه ذخیره شده قابل نگهداری بوده و طبق بررسی های انجام شده بهترین زمان استفاده از سلول ها در 5 سال اول ذخیره سازی است.


انتهای پیام/مهسا پاشازاده

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین