کد خبر: 48492991
تاریخ انتشار: یکشنبه 23 خرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » سیاست های دولت رکود صنایع را تشدید کرد / سریال تعدیل نیرو این بار فولاد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

4qhxlgOypjwO

به گزارش فاطر 24 ،رضا شهرستانی  اظهار داشت: با توجه به بالا بودن سرمایه مورد نیاز برای ایجاد کارخانه‌های صنعت فولاد، را‌ه‌اندازی این صنایع از طریق سرمایه‌های خصوصی به راحتی صورت نمی‌گیرد و این کار نیازمند دریافت تسهیلات بانکی است.

وی تصریح کرد: بعد از جنگ ایران و عراق برای بازسازی کشور نیاز زیادی به فولاد داشتیم و این در حالی بود که تا آن زمان، میزان تولید فولاد در کشور کمتر از یک میلیون تن بود اما پس از جنگ و با افزایش نیاز کشور، بسیاری از شرکت‌های دولتی و خصوصی برای توسعه تولید و یا ایجاد کارخانه‌های جدید اقدام کردند.

وی ادامه داد:‌ در نتیجه ظرفیت زیادی در بخش نورد ایجاد شد و برای بیش از 100 میلیون تن محصولات نوردی طی 20 سال اخیر مجوز صادر شد.

شهرستانی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 35 میلیون تن ظرفیت نصب شده تولید محصولات نوردی در کشور داریم، گفت: ایجاد این کارخانه‌ها نیازمند دریافت تسهیلات است و در ابتدا که بازسازی کشور رونق داشت، وضعیت تولید این شرکت‌ها مناسب بود.

وی ادامه داد: به مرور زمان و با وضع تحریم‌ها و کاهش ارزش ریال، دولت به مشکل کمبود بودجه بر خورد و مصرف فولاد در کشور کاهش یافت. در عین حال در دولت یازدهم به منظور جلوگیری از نرخ تورم، سود بانکی افزایش یافت که این مسئله باعث تشدید رکود شد.

* فشار شرکت برق به واحدهای تولیدی بخش خصوصی

وی با اشاره به اینکه هم اکنون کمتر شرکت فولادی وجود دارد که معوقه بانکی نداشته باشد، گفت: کارخانه‌ها با مشکل گرفتن تسهیلات و دریافت دسته چک روبه‌رو هستند و در چنین شرایطی کارخانه‌ها تعطیل شده و یا نیمه‌ تعطیل هستند.

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه در حال حاضر شرکت‌های دولتی تولید‌کننده فولاد مانند فولاد مبارکه، ذوب‌آهن اصفهان و فولاد خوزستان محصولاتشان را با حداقل قیمت عرضه می‌کنند، گفت: به دلیل اشتغال‌زایی بالای این شرکت‌ها، فشار کمتری از سوی دستگاه‌های دولتی مانند شرکت برق، بر آنها وارد می‌شود و این در حالی است که شرکت برق فشار زیادی به کارخانه‌های خصوصی وارد می‌کند.

وی افزود: در چنین وضعیتی تولید‌کنندگان بخش خصوصی با سود بالای 28 درصدی تسهیلات بانکی و همچنین جرایم دیرکرد بازپرداخت این تسهیلات روبه‌رو هستند و هزینه مالی بالایی دارند.

وی تأکید کرد: اگر این هزینه‌های مالی کاهش نیابد، حتی در دورانی که چرخ اقتصاد بچرخد نیز وضعیت کارخانه‌ها مناسب نخواهد بود و اگر دولت، جرایم بانکی کارخانه‌ها را نبخشد و کاهش سود بانکی اتفاق نیفتد به معضل جدی بر می‌خوریم.

* اکثر کارخانه‌ها اخراج کارگر داشته‌اند

به گفته شهرستانی، میزان تولید فولاد از 16 میلیون تن در سال 93 به 15 میلیون تن در سال 94 رسید و این کاهش تولید باعث تعطیل یا نیمه‌تعطیل شدن کارخانه‌های کوچک و بزرگ فولاد در کشور شده است.

* معوقات 6 ماهه در پرداخت حقوق کارگران

وی با بیان اینکه اکثر کارخانه‌های تولید فولاد تعدیل نیرو و اخراج کارگر داشته‌اند، گفت:‌ همه کارخانه‌ها بدون استثنا با کاهش تولید روبه‌رو شده‌اند و شاهد معوقات 6 ماهه در پرداخت حقوق کارگران هستیم.

وی ادامه داد: همچنین کارخانه‌های فولاد با مشکل تأمین قطعات یدکی روبه‌رو هستند و شرایط خوبی در این صنعت مشاهده نمی‌کنیم.

وی تصریح کرد: به جز کارخانه‌های دولتی، در کارخانه‌های بخش خصوصی طی یک سال اخیر 20 تا 25 درصد از نیروی کار اخراج شده‌اند.


انتهای پیام / فارس

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین