کد خبر: 48812224
تاریخ انتشار: سه شنبه 25 خرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » رشد چشمگیر رینگ محصولات کشاورزی در بورس کالا
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

8iih8qm2nW8g

طی روز های اخیر دولت با اجرای  ماده 33 قانون افزایش بهره وری نسبت به عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا اقدام کرده است این اقدام دولت به نوعی می تواند گامی اثر بخش برای حمایت از تولیدات کشاورزی با توجه به وضعیت متضرر این قشر در چند سال اخیر و علاوه بر این مانع ورود دلالان، حذف دست واسطه گران و حفظ منافع تولید کننده و مصرف کننده باشد.

‌مصطفی محمد باقری در گفت و گو با فاطر24 درباره وضعیت بورس کالای ایران اظهار کرد: در سال گذشته با کاهش قیمت های جهانی نفت و به دنبال آن شاهد رکود اقتصادی در بخش های مسکن و فولاد کشور بوده ایم که این عوامل معاملات بورس کالا را نیز بی تاثیر نگذاشته و سبب افت ارزش معاملات شده بود.

وی افزود: با توجه  به وضعیت بهتر بخش صادرات و معاملات در رینگ های فولاد و پتروشیمی، بخش کشاورزی نیز به دلیل اجرایی شدن ماده 33 قانون بهره وری رینگ محصولات کشاورزی نیز با رشد قابل توجهی همراه بوده است.

محمد باقری ابراز کرد: بر اساس مصوبه جدید هیات دولت محصولات کشاورزی نظیر ذرت و جو در سال جاری و سایر محصولات نیز در آینده از طریق بورس کالا معامله خواهند شد.

به گفته وی، بر اساس قانون بهره وری ماده 33 بخش کشاورزی، قیمت تضمینی جانشین خرید تضمینی خواهد شد و دولت فقط ما به التفاوت  قیمت کشف شده در بورس و قیمت تضمینی را به کشاورزان پرداخت خواهد کرد.

این کارشناس معاملات سلف موازی استاندارد را یکی از ابراز های مالی نوین در بورس کالای بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: بر اساس این معاملات  صنایع مختلف کشور می توانند در بخش های گوناگون در بورس کالای ایران تامین مالی شوند.

وی با بیان این که در سال گذشته تعداد زیادی از صنایع ایران از طریق معاملات سلف موازی استاندارد تامین مالی شدند، افزود: صنایع مختلف می توانند برای تامین مالی و تکمیل طرح های توسعه خود از طریق بورس کالا نسبت به انجام معاملات سلف موازی استاندارد اقدام کنند.

محمد باقری با ابراز این که در بورس کالا چالش هایی نمی تواند وجود داشته باشد، گفت: با توجه به این  احتمالا بخش صادرات کالاها در حوزه پتروشیمی و فولاد در بورس کالا رونق مطلوبی در آینده خواهد داشت بورس کالا نیز بی تاثیر از این بخش ها نخواهد بود و بالطبع  تاثیرات بسیار خوبی در رونق بخشی معاملات صادراتی به وجود خواهد آورد. 

وی به ارزیابی وضعیت آینده بورس کالا ایران پرداخت و گفت:  در صورت استقبال کامل صنایع نسبت به کارگیری این ابزار، بورس کالای ایران آینده بسیار مطلوبی در انتظار خواهد داشت.

به گفته تحلیلگران اقتصادی به کارگیری سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی محصولات کشاورزی یکی از پارامترهای جدید دولت تدبیر و امید بوده چراکه طی سال های گذشته بخش خرید تضمینی با مشکلاتی از قبیل کمبود نقدینگی و تاخیر در پرداخت وجه معامله از سوی دولت  همراه بود، از این رو دولت برای حل این مشکل،‌ با اجرای ماده 33 قانون بهره وری بخش کشاورزی نسبت به جایگزینی مکانیزم خرید تضمینی به جای قیمت تضمینی به منظور شفاف سازی وکشف قیمت عادلانه محصولات کشاورزی در بورس کالا اقدام کرده است.

 یکی از مزایای مثبت اجرای این طرح هدف دار در بورس کالا، حذف دست واسطه گران و دلالان در بازار و کاهش نرخ محصولات کشاورزی است هر چند که بر اساس آخرین برآورده های انجام شده این طرح سبب کاهش تصدی گری و بار مالی دولت از 30 تا 33 درصد خواهد شد.

این درحالی است که  مکانیزم جدید دولت تدبیر و امید همانند سایر دیگر طرح ها با مشکلاتی مواجه بوده است به گونه ای که طبق آخرین اظهارات کارشناسان فعال در این امر، نبود زیرساخت های اساسی برای انبار ها و سامانه اطلاعاتی دقیق برای کشاورزان از جمله مشکلات حال حاضر سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا می باشد.

با این وجود دولت برای جلوگیری از کاهش رغبت کشاوزان برای شرکت در این طرح، بایستی هر چه سریع تر نسبت به فراهم آوردن زیر ساخت های این طرح جامع اقدام کند تا شاهد تحول و شگرفی جدید در بخش کشاورزی باشیم.


انتهای پیام/ مهسا پاشازاده

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین