کد خبر: 49212047
تاریخ انتشار: پنجشنبه 27 خرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » دولت ایران از آمریکا به دیوان دادگستری بین المللی شکایت کرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

y9kNIvsBdUuN

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور ایران  در ضیافت افطار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران، از  احقاق حقوق مردم و به دست آوردن اصل و خسارت وارده در موضوع  دستبرد دولتی امریکا از امواد بلوکه شده ایران خبر داد.

رییس جمهور که اظهاراتش با تکبیر خانواده معظم شهدا و ایثارگران تایید می شد، دنبال کردن حقوق ملت را به معنای ادامه راه شهیدان دانست.

روحانی با بیان اینکه اموال این مردم که نزدیک به 2 میلیارد دلار بوده براثر یک بی احتیاطی در دسترس آمریکایی ها قرار گرفته بود، گفت : دادگاه های آمریکا با صدور احکامی غیرقانونی گفته اند که این اموال باید در اختیار آمریکایی هایی و خانواده کسانی قرار گیرد که در لبنان کشته شده اند و معلوم نیست آمریکایی ها در لبنان چه می کرده اند و این موضوع چه ارتباطی به ایران دارد.

روحانی ضمن اعلام این مطلب که در برابر این حادثه نباید ساکت ماند گفت : دیروز به طور رسمی شکایت خود را در دیوان دادگستری بین المللی به ثبت رساندیم و این شکایت را تا رسیدن به نتیجه پیگیری خواهیم کرد.

در اوایل اردیبشهت ماه 226 نماینده کنگره  آمریکا به برداشت 1.57 میلیارد دلار از حسابهای بلوکه شده بانک مرکزی رای دادند.

 در سال 87-1386 که درآمد ارزی ایران از محل فروش نفت افزایش چشمگیری داشت، مسئولین دولت وقت مقادیری اوراق بهادار از طریق یک کارگزار لوکزامبورگی (به نام کلیراستریم) خریداری کردند. کارگزار مذکور بخشی از این اوراق را در اروپا و بخش دیگری را به صورت فیزیکی نزد سیتی بانک در آمریکا نگهداری می‌کرد و همین امر باعث شد خواهان‌های آمریکایی بتوانند آن‌ها را توقیف کنند.

در یک پرونده دیگر هم حدود 9 میلیون دلار از مبلغ یک رأی داوری صادره به نفع ایران توسط همین خواهان‌ها بازداشت شده که دولت ایران  به دیوان کشور آمریکا اعتراض کرده و  همچنان منتظر تصمیم آن هستند .

اکثر مسئولان ایرانی در اثر برداشت اموال بلوکه شده ایران توسط آمریکا را دستبرد و لغو برجام دانسته بودند.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین