کد خبر: 50074390
تاریخ انتشار: دوشنبه 31 خرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » خطر آزادی بیان اعتقادات خطرناک
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

y3IiDMRl4rQR

به گزارش فاطر24 حسین امیدیان / اسلام دینی است که بی شک یکی از پایه های محوری آن آزادی و با به عبارت دقیقتر آزادگی می باشد . موضوع آزادی اندیشه و تفکر در اسلام جایگاه ویژه ای داشته و بزرگانی مانند شهید مطهری و مرحوم علامه جعفری پیرامون آن مطالب مهمی را به رشته ی تحریر درآورده و مبانی اسلام را در تایید و تاکید آن بیان نموده اند .

همچنین در مهم بودن آزادی بیان نیز مطالب ارزشمندی مطرح شده است . بدین معنا که اسلام با هیچ یک از عرصه های آزادی مخالفتی نداشته بلکه بر آن تاکید جدی دارد ، لیکن همه ی این تاییدات و تاکیدات تا زمانی است که موضوع آزادی خود به جریانی برای در بند کردن انسانها چه از حیث جسمی و دنیایی و چه از حیث معنوی نگردد.

بعنوان مثال آزادی لیبرالیسمی در حقیقت آزادی و رفاه قشر مرفه جامعه بوده و در عین داشتن این اشکال عمده ، به شرایط انسان و ابعاد معنوی انسان در آن توجهی نشده ، لذا مشاهده میشود که این نوع آزادی تبدیل به استبداد و استکبار میگردد ، یعنی افراد برای حفظ و گسترش آزادی خود و افراط در داشتن آزادی ببیشتر به سمت جاه طلبی و استثمار رفته و این آزادی بی قید به جای اینکه جریانی سازنده در جامعه ایجاد نماید تبدیل به چالشی برای حیات اجتماعی میگردد.

علت این اتفاق آنست که انسان در عرصه آزادی ها بایست همه جانبه و با نگاه به جسم و روح ، رشد و کمال ، رفاه و انسانیت  یکجا دیده شود. اگر این موجود مختار الهی به شکل تک بعدی مورد بررسی قرار گیرد آنگاه آزادی او شکل کاریکاتور پیدا کرده و جامعه در خطر این نوع آزادی قرار میگیرد .

در حوزه های مختلف عنصر آزادی و انواع مختلف آن ، آنچه ممکن است این خطر را شدت بخشیده و چالش اجتماعی را گسترش دهد ، عرصه ی آزادی بیان است ، بدین معنا که گرچه اسلام با آزادی بیان موافق است ، لیکن باید ابتدا واژه بیان خود معنا شود ، یعنی بیانی آزاد است که منجر به سمپاشی و ایجاد فرهنگ غلط نشود ، کسانی مانند ولتر بی محابا بیان کردند که ” حاضرم جان بدهم تا همه ی اندیشه ها در جامعه بیان شود.”

این جمله بر خلاف ظاهر آراسته و روشنفکر مآبانه دارای اشکالات عمده است ، اشکالاتی مانند اینکه آیا جامعه باید به ترویج و بیان اندیشه ای مانند فاشیسم ، میلیتاریسم ، نژاد پرستی و امثال اینها هم فرصت بیان و رشد بدهد؟

اگر در جواب این سوال پاسخ مثبت بدهیم مانند این است که بگوییم انسان هر نوشیدنی را تجربه کند ، و اگر بین آنها سمی هم بود بعد از خوردن متوجه خواهد شد !! این متوجه شدن و فهمیدن برای انسانی که سم نوشیده هیچ فایده ای که ندارد بلکه به نابودی او منجر میشود. بیان اندیشه ها در جامعه بدون دقت و رعایت مفاهیم مهم و متفاوت  بیان و کلام ارزشمند ،  سخن فاقد ارزش و گفتار خطرناک ، ممکن است ضمن تغییر ذائقه ی اجتماع خطرات جدی برای مردم ایجاد نماید .

در این بین در انقلاب اسلامی که خواستگاه خود را رسیدن به اجرای کامل اسلام ناب قرار داده است دولتها بعنوان قوه مجریه در تنظیم آزادی های مختلف به ویژه آزادی بیان و تبیلغ اندیشه وظیفه مند بوده و بایست دقت لازم را به خرج دهند. متاسفانه در دولت یازدهم جلسات و نشست های دولت با فعالان اجتماعی اغلب به خودی خود محملی برای بیان اندیشه های نا خالص از نوع خطرناک شده است ، و توقع از شخص رئیس جمهور به عنوان فردی که در حوزه های علیمیه اسلامی تحصیل نموده اند این است که این موضوع مبنایی را مد نظر قرار داده و با وجاهت بخشیدن به سخنان گزافه و خطرناک ، افکار اجتماعی را دچار بیماری ننمایند .

در آخرین اتقاق که در مراسم افطار اخیر ریاست جمهوری پیش آمده خانم پریوش نظریه ، عاجزانه از جناب رییس جمهور درخواست نمودند که با تصویب قانون حمایت از حیوانات با اندیشه غلطی که اعتقاد دارد حیوانات خداوند نجس هستند مقابله کند ، در بررسی کلام این احتمالا فعال اجتماعی میتوان به راحتی دریافت که نقطه تمرکز ایشان بر حیواناتی است که در فرهنگ اسلامی بعنوان نجس معرفی شده اند ، حیواناتی مانند سگ و خوک . نکته ی عجیب و البته نقطه التقاط کلام ایشان همان واژه ی حیوانات خداست، این پرسش بسیار مهم بوده و لازم است ایشان به آن پاسخ دهند که آیا نجس انگاری برخی از حیوانات صرفا نتیجه ی یک توهم اجتماعی یا فوبیای حیوانات است یا منبعی دینی و کلام همان خدای حیوانات این تفاوت را تبیین نموده است ؟ درخصوص وجود سگ و خوک در خانه احادیث بسیار مهمی وجود دار که اگر باور کنیم احادیث اهل بیت (ع) تفسیر قرآن و کلام الهی است ، آنگاه ضمن اینکه قرآن در ظاهر آیات خود نجاست این حیوانات را مطرح کرده بسیاری از دلایل آن نیز در احادیت مشاهده و کشف میشود .

در هر صورت توقع جامعه ی دینی ایران اسلامی از رئیس جمهور محترم که در سوگند خود پایبندی به قرآن و دین مبین اسلام را تاکید کرده اند این است که خود را  محملی برای ترویج و تبیلغ اندیشه های خاص و غلط که ممکن است ضمن هم سویی با جریانات دشمن دین موجب گفتمان غلط اجتماعی گردند قرار ندهد و بلکه محکم و صریح با این اندیشه های غلط مقابله نماید .

منبع:البرزبان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین