کد خبر: 50245376
تاریخ انتشار: سه شنبه 01 تير 1395
خانه » سایت های خبری » زمان » دادستانی کل کشور: طرفدار اعدام نیستیم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

هر انسانی حق حیات دارد اما شخصی که حیات خود را مقدم بر حیات هزاران نفر می داند نیز باید با چنین تفکری حق حیات برایش قائل شد. زمانی که جمهوری اسلامی تعدادی از این افراد فاسد را مجازات می کند ایران را یک نظام ضد حقوق بشری می دانند و سریع قطعنامه صادر می کنند.

به گزارش چی 24 به نقل از زمان:

دادستان کل کشور در خصوص حذف مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر گفت: طرفدار اعدام نیستیم و آن را مطلوب نمی‌دانیم.

به گزارش ایسنا، محمدجعفر منتظری در مراسم بزرگداشت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه باید توجه کرد یک اراده قوی استکباری و استعماری پشت مسئله مواد مخدر و گسترش روزافزون آن قرار گرفته است گفت: باید باور کرد بسیاری از اقدامات اجرایی، تقنینی، عملیاتی، جزایی، کیفری و امثالهم بدون پرداختن به ریشه و اساس این موضوع نمی‌تواند کارساز و مفید باشد.

وی ادامه داد: اگر این باور را در سطح عموم و در جهان ایجاد کنیم که اساس و ریشه مواد مخدر، استکبار و استعمار جهانی است می‌توانیم راه گشا باشیم. در این میان دو هدف عمده مطرح است که با استدلال به دلایل قویه و ارائه اسناد غیر قابل انکار می‌توان آن را به اثبات رساند. هدف نخست جلب منافع مالی و کسب درآمدهای کلان است. میلیاردها دلار گردش مالی در سطح جهان مربوط به مواد مخدر است.

دادستان کل کشور با بیان اینکه از بین بردن سرمایه‌های انسانی به ویژه جوانان در جوامع یکی دیگر از اهداف این استعمار جهانی است اظهار کرد: امروز معتقدیم استکبار و استعمار به دنبال تحقق اهداف خود آلوده کردن جوامع به خصوص نسل جوان هم در عرصه مواد مخدر و هم مسائل اخلاقی را به عنوان یکی از شیوه‌های خود انتخاب کرده است.

منتظری افزود: نگاهی به وقایع پس از اشغال افغانستان می‌تواند این واقعیات را تایید کند؛ کافی است آمار و ارقام کشت، تولید و صدور مواد مخدر را قبل و پس از اشغال این کشور ملاحظه کنیم. آیا اشغالگران افغانستان که با ابزار مدرن و پیشرفته وارد این کشور فقرزده شدند نمی‌توانستند به سرعت جلوی کشت و تولید مواد مخدر را بگیرند یا کاهش دهند. آیا از سلطه افغانستان شاهد رشد تولید مواد مخدر نیستیم؟

وی با بیان اینکه از سازمان ملل گرفته تا سایر نهادهای مرتبط باید به این پرسش افکار عمومی پاسخ دهند که آیا از زمان حضور و اشغال آمریکا و کشورهای غربی و ناتو بر افغانستان کشت و تولید مواد مخدر کاهش یافته یا افزایش اظهار کرد: کشور ما به لحاظ هم جواری با افغانستان از لحاظ ورود مواد، میزان کشفیات و هزینه دادن برای مقابله با آن در ردیف اول دنیا قرار دارد. این موضوع که آمارها می‌گویند 90 درصد کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان صورت می‌پذیرد و همه ساله شاهد افزایش آن هستیم، این سئوال را به ذهن متبادر می‌کند که آیا اشغالگران و استعمارگران که صحنه گردان اصلی هستند نمی‌توانند با این موضوع شوم مبارزه کنند؟

دادستان کل کشور با بیان اینکه حداقل انتظار این است که این کشورها به ایران که در رتبه اول مبارزه با مواد مخدر است کمک کنند گفت: البته ما از آنان انتظار نداریم و با پتانسیل‌های موجود کشور می‌توانیم برای مبارزه برنامه ‌ریزی کنیم و برای آن هزینه دهیم، اما حداقل انتظار از این مجامع دروغین حقوق بشر این است که اگر کمک نمی‌کنند و دست جمهوری اسلامی را نمی‌گیرند حداقل پای ما را نگیرند.

منتظری ادامه داد: موضوع دفاع از حقوق بشر در ایران سالی چند مرتبه مطرح می‌شود. ای کاش وجدان های بیداری پیدا می‌شد که بر اساس واقع بینی، عدل و انصاف این مسئله مهم را تجزیه و تحلیل کند. آنان فکر نکنند که نظام اسلامی و شریعت مقدس اسلام به دنبال خشونت است. اسلام برای اصلاح جامعه از دو بال استفاده می‌کند. حیات یک نفر، حیات جامعه و مرگ یک نفر، مرگ جامعه است. کسانی که برای جامعه ارزش قائل نیستند باعث می‌شوند تا کانون خانواده از میان برود تا آقای فلان به منافع مالی خود دست یابد؛ با چنین عناصر فاسدی چه باید کرد؟

وی با تاکید بر اینکه طرفدار اعدام نیستیم و آن را مطلوب نمی‌دانیم عنوان کرد: هر انسانی حق حیات دارد اما شخصی که حیات خود را مقدم بر حیات هزاران نفر می‌داند نیز باید با چنین تفکری حق حیات برایش قائل شد. زمانی که جمهوری اسلامی تعدادی از این افراد فاسد را مجازات می‌کند ایران را یک نظام ضد حقوق بشری می‌دانند و سریع قطعنامه صادر می‌کنند.

وی در ادامه به سیاست‌های دستگاه قضا در عرصه مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: تلاش در جهت پیشگیری را در الویت داریم. هر چ

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین