کد خبر: 5065437
تاریخ انتشار: شنبه 10 خرداد 1393
خانه » بانوان » آی بانو » مایا آنجلو، نویسنده و شاعر شگفت انگیز
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

مایا آنجلو، نویسنده افسانه ای، درخشان و بی همتای آمریکایی، فعال حقوق مدنی، مدیر، مربی، سخنران، مجری و شاعر پس از 50 سال کار حرفه ای ، در سن 86 سالگی درگذشت.

به گزارش چی 24 به نقل از آی بانو:

مایا آنجلو، نویسنده و شاعر سرشناس آمریکایی، در ۸۶ سالگی درگذشت. او که یکی از سرشناس ترین صداهای ادبی در ۵۰ سال گذشته در آمریکا بود، بیش از هر چیز با کتاب خاطراتش "می دانم چرا پرنده قفسی می خواند" چاپ ۱۹۶۹ به شهرت رسید.
این کتاب نخستین جلد از مجموعه هفت جلدی ،زندگینامه‌ مایا آنجلو بود که زندگی او را از کودکی اش در سالهای دهه ۱۹۳۰ روایت می کرد.

مایا آنجلو و کتابش

جی کی رولینگ، نویسنده مجموعه رمان های هری پاتر، در توییتر خود نقل قولی از او را آورده است که در آن گفته است: "اگر همیشه سعی کنی معمولی باشی، هیچ وقت نخواهی فهمید که چقدر می توانی شگفت انگیز باشی- مایا آنجلو که صددرصد شگفت انگیز بود."

خانم آنجلو را مادربزرگش در آرکانزا بزرگ کرده بود. او کودکی بسیار سختی را پشت سرگذراند و به مدت 5 سال سخن نگفت ، بعدها پس از تجربه شغلهای گوناگون به نویسندگی و شعر رو آورد .

"می دانم چرا پرنده قفسی می خواند" به موضوعاتی چون نژاد پرستی و دردهای خانوادگی در دوران کودکی، نوجوانی و جوانی اش می پردازد و مدت دو سال در فهرست پرفروش ترین کتاب های آمریکا قرار داشت.

او مدتی را در آفریقا به سر برده بود و به فعالیت های مطبوعاتی و دانشگاهی روآورده بود. در همان زمان با ماریتن لوتر کینگ و مالکوم ایکس هم همکاری کرده بود.

maya-angello-3

او همچنین در حوزه تلویزیون، تئاتر، فیلم، و کتاب و موسیقی کودکان فعالیت کرده بود. "پیش از مرگم فقط یک لیوان آب خنک به من بده" (۱۹۷۱)، "و من همچنان طلوع می کنم" (۱۹۷۸) از مجموعه اشعار اوست.شعر او با عنوان "نبض صبح" که برای مراسم تحلیف نخستین دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون سروده بود، تاکنون بیش از یک میلیون نسخه در آمریکا فروخته است.

چند سال پیش باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، مدال آزادی را به او اهدا کرد.

maya-angello-2

برخی از سخنان الهام بخش او که راهگشای میلیونها انسان بوده  :


 "من آموخته ام که مردم آنچه گفته ای را فراموش میکنند ، آنچه انجام داده ای را فراموش خواهند کرد، اما احساسی که در آنها به                وجود آورده ای را هرگز فراموش نمی کنند ."


2     "وقتی یاد گرفتی ، آموزش بده ، وقتی به دست آوردی ببخش !"


3    " اگر من با خودم مهربان نباشم، چطور می توانم انتظار داشته باشم دیگران با من مهربان باشند ؟"


    " موفقیت اینست که خودت را دوست داشته باشی ، کاری که می کنی را دوست داشته باشی و اینکه چگونه آن را انجام می دهی را           هم دوست داشته باشی !"


5  " به کسی که نمی خندد اعتماد ندارم "

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین