کد خبر: 52035518
تاریخ انتشار: پنجشنبه 10 تير 1395
خانه » حواشی » رسالت » دفاع از مظلوم؛ یک اصل عمومی در اسلام و قرآن
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
استاد حوزه علمیه خراسان مطرح کرد:

حجت الاسلام والمسلمین ربانی بیرجندی، عضو هیئت علمی گروه فقه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در مورد حضور در راهپیمایی روز قدس عنوان کرد: مسلمان نباید در مقابل ظلم ظالم و درخواست کمک مظلوم ساکت بنشیند، بلکه باید هماهنگی خود با مظلوم را با قلب، زبان و یا عمل، به وی نشان دهد.

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:
 
 

به گزارش پايگاه فرهنگی تبلیغی رسالات به نقل از پایگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمين محمد حسن رباني بيرجندي، از اساتيد حوزه علميه خراسان در گفت‌وگوي اختصاصي با خبرنگار حوزه علميه خراسان با بيان اينكه راهپيمايي روز قدس، فقط دفاع از فلسطينيان نبوده، بلكه اعلام آمادگي براي دفاع از تمامي مظلومان عالم است، عنوان كرد: دفاع از مظلوم، يك اصل عمومي در اسلام و قرآن است.

وي با اشاره به آيه «...فَمَنِ اعْتَدَى عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُواْ عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَى عَلَيْكُمْ...» (بقره/194) بيان كرد: مسلمان نبايد در مقابل ظلم ظالم و درخواست كمك مظلوم ساكت بنشيند، بلكه بايد هماهنگي خود با مظلوم را با قلب، زبان و يا عمل، به وي نشان دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمين رباني بيرجندي افزود: روز قدس همواره براي ما مهم و سرنوشت‌ساز بوده است، اما راهپيمايي اين روز در برخي موارد به علت فضا و جوّ خاص حاكم بر دنيا و امت اسلام، اهميت ويژه‌اي پيدا مي‌كند.

استاد حوزه علميه خراسان اضافه كرد: روز قدسِ امسال به دليل مسائل گوناگوني از جمله جنايات اخير عربستان در يمن، ناآرامي‌هاي ايجاد شده توسط داعش در كشورهاي اسلامي و تناقض‌گويي‌هاي استكبار جهاني در جريان مذاكرات هسته‌اي، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

وي هم‌چنين در مورد اهميت حضور حداكثري مردم در راهپيمايي روز قدس ابراز كرد: افرادي كه امكان دفاع مستقيم از مظلومين عالم را ندارند، مي‌توانند با حضور در اين راهپيمايي انزجار خود از نظام استكبار و هماهنگي و هم‌فكري خود را با مظلومين در سراسر عالم نشان دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمين رباني بيرجندي با اشاره به تدبير بلند امام خميني(ره) در نامگذاري آخرين جمعه ماه مبارك رمضان به نام روز قدس، از آن به عنوان يكي از آثار برجسنه رهبر فقيد جمهوري اسلامي ايران ياد كرد و گفت: اين راهپيمايي از جهتي، تجديد پيمان با آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و امام خميني(ره) نيز مي‌باشد.

وي خطاب به طلاب و مبلّغين حوزه‌هاي علميه يادآور شد: مبلّغان ديني در عرصه‌هاي مختلف سياسي و اجتماعي اثرگذارند و بايد از جايگاه‌ها، تريبون‌ها و نفس گرمي كه در اختيار دارند براي دفاع از مظلومين عالم و روشن كردن افكار عمومي نسبت به اقدامات خصمانه استكبار جهاني عليه اسلام و براي تشويق مردم به حضور در چنين اجتماعاتي استفاده كنند.

استاد سطوح عالي حوزه علميه خراسان محكمات قرآن را اصلي‌ترين دستاويز براي ايجاد وحدت اسلامي برشمرد و تأكيد كرد: مي‌توان با تكيه بر محكمات قرآني و رهنمودهاي معصومين (عليهم‌السلام)، مسلمانان را نسبت به دستورات اسلام در مورد برخورد با دشمنان و عدم جبهه‌گيري ذليلانه در برابر آنان توجيه و درك درستي در اين زمينه به آن‌ها منتقل كرد.

منبع: سایت حوزه علمیه خراسان

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین