کد خبر: 52206812
تاریخ انتشار: جمعه 11 تير 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » کالا های فرهنگی در صدر لیست قاچاق/ تاثیر همسایگان خارجی بر قاچاق / دانه درشت های قاچاق استان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
در نشست خبری جانشین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح شد؛

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

3dywBAf2XZOn

به گزارش فاطر 24 ، جانشین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه به اشاره به فعالیت های این ستاد در سال 94 از روند رو به رشد مبارزه با قاچاق کالا در استان خبر داد .

رادفر معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری آذزبایجان غربی با  اشاره به آمار ها پیرامون قاچاق کالا  از کاهش حجم قاچاق به میزان 22درصد در کشور اشاره کرد .

اقداماتی از قبیل انسداد مرز ها ، تجهیز مبادی ورود خروج کالا به تکنولوژی های به روز تر تجهیز پاسگاه های انتظامی به انواع دوربین ها و تغییر ساختار ها و رویه ها در ورود و خروج کالا و الکترونیکی شدن امور مرتبط از جمله دلایل این کاهش توصیف شد .

وی با اشاره به ساختار ستاد و جلسات برگزار شده ، گفت : بر مبنای توان استان سعی شده است که این مصوبات اجرایی شود . البته مصوبات باقی مانده نیز در بودجه گنجانده خواهد شد تا در اسرع وقت اجرا شوند .جانشین ستاد مبارزه با قاچاق کالا در حوزه قضایی آمار پرونده های تشکیل شده در استان را 1796 پرونده خواند و گفت از این تعداد 1616 پرونده مختومه شد. ارزش ریالی جریمه این پرونده ها 490 میلیارد ریال است .

دکتر راد فر در ادامه به تشریح فعالیت های فرهنگی ستاد اشاره کرد وتصریح کرد مردم نسبت به کالای خارجی دید مثبتی دارند که این دید در پدیده قاچاق نیز موثر است . وی با اشاره به نقش رسانه ها گفت  در کنار افزایش کیفیت کالاهای داخلی ، باید در مردم نسبت به کالای داخلی دید مثبت ایجاد شود.

اقلام فرهنگی در بالای لیست قاچاق/ 83 پرونده درشت قاچاق در استان

اجناس دخانی ، مشروبات الکلی ، ماهواره ، سوخت ، البسه و روسری ، وسایل آرایشی و دارو های دامپزشکی عمده کالای قاچاق در استان هستند که از طریق مبادی رسمی و غیر رسمی وارد می شود . در همین راستا رادفر به افزایش تدابیر برای برخورد با قاچاق  از مبادی رسمی و قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و گفت با افزایش کنترل های جاده ای ، دوربین های جاده ای ، ردیابی ترانزیت کالا و تجهیزات اکس ری و جی پی اس با این نوع قاچاق مبارزه می شود . وی همچنین گفت در سال 94 تعداد پرونده های قاچاق بالای 100 میلیون تومان 83 مورد است .

نقش  اقلیم کردستان عراق  و ترکیه در  انواع قاچاق

دکتر رادفر به بالا بودن قاچاق از جنوب استان نسبت به شمال استان اشاره کرد. وی  عدم وجود توان در مدیریت مرز ها در اقلیم کردستان را اصلی ترین دلیل بر شمرد و گفت در اقلیم کردستان مواظبت خاصی نمی شود .

رادفر همچنان به نا آرامی مرز های شرقی ترکیه اشاره کرد و گفت : ترکیه بر خلاف سال های قبل به بازارچه های مرزی اعتقادی ندارد  و خواهان انجام تمامی ورود و خروج از طریق گمرک است  در حالی که ما به نقش بازارچه ها تاکید داریم .

بنابراین سیاست های ترکیه دلیل اصلی غیر فعال بودن و یک طرفه بودن بازارچه های مرزی است .

وی همچنین در مورد قاچاق سلاح شکاری از ترکیه گفت : مقامات ترکیه با اشاره به مجاز بودن استفاده از سلاح شکاری در کشورشان  اعلام می کنند هدف ایران نیست  اما  برای ما مسجل است که اسلحه شکاری به صورت دپو در اختیار قاچاقچیان با هدف ایران قرار می گیرد .

البته لازم به ذکر است اکثریت این سلاح ها در هنگام ورود یا در استان های عمقی توقیف می شود .

رادفر در  مرود قاچاق انسان در استان با اشاره به سیاستهای اتحادیه اروپا در پذیرش پناهنده  گفت در سال گذشته 50000 نفر  در استان دستگیر شده اند  که عمدتا اتباع افغانی و پاکستانی هستند .در همین راستا 39 باند منهدم شدند. 

آخرین خبر ها از کوله بری و مرز های استان / چرایی بسته بودن مرز های جنوب استان

جانشین ستاد مبارزه با قاچاق کالا در مورد کوله بری به دو دیدگاه مختلف اشاره کرد  و گفت : اقتصاد دانان مخالف کامل کوله بری هستند ولی مسئولین محلی در استان ها خواهان رفع مشکلات ریشه ای مربوط به کوله بری و سپس ممنوعیت هستند .

وی در همین راستا به سه سناریو در این مورد اشاره کرد و بدون ذکر جزئیات گفت : در حال بررسی این سه سناریو جهت تعیین تکلیف کوله بری هستیم .

وی در پاسخ به سوالی در مورد بسته شدن مبادی جنوب استان ، مشکل را محلی دانست و ورود و نظر  تعدادی از دستگاه ها را عامل اصلی بسته شدن مرز می دانند .


انتهای پیام / ص  

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین