کد خبر: 52670973
تاریخ انتشار: یکشنبه 13 تير 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » آیا انتصاب ابتکار کار درستی بود / وضعیت محیط بانان تقصیر ابتکار است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
یک محیط زیستی اذعان کرد ؛

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

ERksYmkO9Kiy

به گزارش فاطر 24 ، یک هفته از شهادت سه محیط بان به دست متخلفان در منطقه حفاظت شده گنو و پارک ملی بمو می‌گذرد اما حاشیه‌ها همچنان ادامه دارد. اسماعیل کهرم مشاور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست پس از انتشار خبر شهادت محیط بان سوم در پارک ملی بمو با صدای آمریکا مصاحبه کرده و خلع سلاح محیط بانان را تنها راه جلوگیری از این حوادث عنوان می‌کند. پیشنهادی که با اعتراضاتی گسترده میان محیط بانان و فعالان زیست محیطی در فضای مجازی همراه است. حمیدرضا خیلدار، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اما، پیشنهاد کهرم را مورد قبول نمی‌داند و معضل اصلی یگان حفاظت محیط زیست را کمبود حداقل 5000 نیرو و عدم برخورداری یگان حفاظت محیط زیست از اعتبار مالی عنوان می‌کند. پس از گذشت چهار روز از شهادت محیط بانان، اسماعیل کهرم در گفت‌و‌گویی مفصل‌تر این بار با رسانه‌های داخلی، به دفاع از راهکار خود مبنی بر خلع سلاح محیط بانان می‌پردازد.

اما معصومه ابتکار بدون واکنش به اظهارات آقای مشاور که تکرار آن در شرایط کنونی، خشم بسیاری از محیط بان را برانگیخته بود بدون ارائه توضیحی مبنی بر دلیل تعلل در تقدیم لایحه حمایت از محیط بانان به مجلس شورای اسلامی گفت: به زودی لایحه‌ای برای بازنگری در شرایط محیط‌بانی در کشور و برخورداری محیط‌بانان از حمایت‌های قانونی و قضایی بیشتر از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به دولت برای طرح در مجلس دهم ارائه خواهد شد.

ابتکار همچنین در واکنش به اعتراضات گسترده نسبت به شرایط نامناسب محیط بانان در در توئیتر خود نوشت: "از اینکه عده‌ای از شهادت محیط بانان برای مقاصد سیاسی و کوبیدن رقیب استفاده می‌کنند بسیار متأسفم، این را غیرانسانی و غیراخلاقی می‌دانم." جمله‌ای که با واکنش‌های تند مخاطبانی همراه می‌شود که معتقدند ابتکار همواره به جای اعتراف به اشتباهات و جبران کم‌کاری‌ها برای فرار از کاستی‌ها و ناکارآمدی‌ها، سیاست را بهانه می‌کند.

اسرافیل شفیع‌زاده، دکترای اقتصاد توریسم، مدرس دانشگاه و برگزار کننده تورهای شکار ، ضمن اظهار تأسف از شهادت سه محیط بان در هفته گذشته، ریشه بروز این حوادث ناگوار را سیاست‌های غلط سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرده و می‌گوید: اولویت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، حفظ موقعیت است نه حفظ محیط زیست: ایشان به جای اینکه صادقانه به اشتباهات اعتراف کند و مسئولیت این فاجعه را بپذیرد همچنان به دنبال بهره‌برداری‌های سیاسی از موضوع شهادت محیط بانان است.

وی با اشاره به اینکه معصومه ابتکار سالهاست سکان حفاظت از محیط زیست کشور را به دست گرفته و فرصت‌های مدیریت را از مدیران لایق ضایع کرده است، می‌گوید: دولتی که ادعای تدبیر دارد چرا باید فردی را عدم کفایتش در طول 8 سال ریاست بر سازمان حفاظت محیط زیست به اثبات رسیده بود را دوباره در همین سمت بگذارد؟ بعید است رئیس‌جمهور حقیقتاً به اینکه ایشان قهرمان زمین هستند باور داشته باشند و بی‌شک ایشان را به دلیل مهارتشان در سیاسی کاری‌های مبتنی بر تزویر و حمایت از دولت برگزیده‌اند.

شفیع‌زاده تاکید می‌کند: خانم ابتکار 38 سال پیش از دیوار سفارت آمریکا بالا رفته‌اند و در حالی که فرزندشان در آمریکا به تحصیل مشغول است، همچنان نانِ مبارزه با آمریکا را می‌خورند و بدون اینکه کمترین دغدغه زیست محیطی داشته باشند علی‌رغم به بار آمدن این هجم از معضلات زیست محیطی و محیط فاسد سازمان، که ناشی از سوءمدیریت ایشان است همچنان میز ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را رها نمی‌کنند.

وی ادامه می‌دهد: اقدامات نمایشی و پوپولیستی خانم رئیس در سوءاستفاده از احساسات مردم در حمایت از سگ و گربه‌ها، آزاد کردن پرنده‌ها و جلوگیری از ذبح حیوانات نمی‌تواند جایگزین تلاش‌هایی باشد که باید برای حفاظت از محیط زیست صورت می‌گرفت و نگرفت.

شفیع‌زاده با بیان اینکه فیش حقوقی محیط بان‌ها حاکی از آن است که این قشر زیر خط فقر امرار معاش می‌کنند، می‌افزاید: دست خانم ابتکار به خون محیط بانان آلوده است چون آنها در برابر شکارچیان متخلف قرار داده‌اند و بدون توجه به دانش روز، همچنان بر دانش کهنه مشاورانی چون اسماعیل کهرم تکیه کرده‌اند. مشاروانی که یک روز با زبان تهدید و ارعاب، سازمان حفاظت محیط زیست را در جنگی تمام عیار با شکارچیان عنوان می‌کنند و پس از شهادت محیط بانان، خلع سلاح محیط بانان را پیشنهاد می‌کنند صلاحیت ندارند درباره محیط زیست کشور تصمیم بگیرند.

وی خاطرنشان وی کند: خانم ابتکار برای ریاست سازمان حفاظت محیط زیست مناسب نیست. از پشت مانیتور نمی‌توان محیط زیست این کشور پهناور را مدیریت کرد و همانگونه که مرحوم اینانلو عنوان کرد تا زمانی که سازمان حفاظت محیط زیست جای سوسول بازی شده باید از حفاظت محیط زیست قطع امید کرد. از خانم ابتکار می‌پرسم تاکنون چند بار به مناطق چهارگانه سرکشی کرده‌اید؟ مناطقی با وسعت 150 تا 200 هزار هکتار که با توجه به تعداد کم محیط بانان، به حال خود رها شده‌اند.

وی مشارکت مردم را ضامن بقای محیط زیست می‌داند و با انتقاد از اینکه سازمان حفاظت محیط زیست اقدامی برای راه‌اندازی فعالیت‌های طبیت‌گردی انجام نداده، می‌گوید: سازمان حفاظت محیط زیست با استفاده از فومول‌هایی که در جهان مورد آزمایش قرار گرفته‌اند مانند جذب گردشگران محیط زیست، علاقمندان به پرنده نگری و همچنین شکارچیان قانونگرا با ایجاد انگیزه باید مردم را درگیر حفاظت کند تا قدر محیط زیست و گونه‌های در خطر انقراض را بدانند همان‌طور که در بومیان آفریقا با انگیزه درآمدزایی درگیر حفاظت از محیط زیستشان شده‌اند.

این مدافع شکار پایدار، با استقبال از تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست برای ایجاد قرق‌ها و شکارگاه‌های خصوص می‌گوید: سازمانی که به ابزار لازم برای حفاظت از محیط زیست این کشور پهناور مجهز نیست و از نیروی لازم، امکانات پایش و حتی مدیران لایق محروم است باید از ابزار شکار پایدار و نیروی علاقمندان استفاده کند. علاقمندانی که با هزینه خود به تکثیر و پرورش می‌پردازند و از سوی دیگر با فراهم کردن زمینه برای شکار قانونمند و پایدار، مهاری برای شکار غیرمجاز به شمار می‌روند.

وی از رئیس‌جمهور می‌خواهد فردی با کفایت و شایسته ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را برای مدیریت محیط زیست کشور برگزیند و تصریح می‌کند: مادامی که یخچال محیط بانان خالی است و حقوق‌ها و حق ماموریت‌های چند میلیونی به مدیران سازمان پرداخت و هزینه‌ای که باید صرف حفاظت از محیط زیست شود به حساب‌های عده‌ای خاص واریز می‌شوند باید محیط زیست کشور را نابود شده تلقی کنیم.

اما اسماعیل میرفخرایی، دکترای علوم ارتباطات، مدرس دانشگاه و کارشناس محیط زیست در  پاسخ به این سوال که آیا با ایجاد شکارگاه‌های اختصاصی و کمک گرفتن از شکارچیان قانونمند می‌توان دست متخلفانی را که نه تنها به خون انواع گونه‌های جانوری، بلکه به خون محیط بانان آلوده می‌شود از حیات وحش کشور کوتاه کرد یا خیر می‌گوید: در عصر حاضر در سراسر جهان شکار مضموم است و شکارچی مطرود؛ اینکه حفاظت از حیات وحش کشورمان را به افرادی بسپاریم که قصد معامله با حیات وحش را دارند یعنی فاجعه.

 

وی ادامه می‌دهد: مسئولان کشور نباید اجازه دهند سودجویان از آب گل آلود بی‌کفایتی‌های سازمان حفاظت محیط زیست به نفع خود ماهی بگیرند: مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به جای اینکه یگان حفاظت محیط زیست را تقویت کند، تصمیم گرفته با راه‌اندازی شکارگاه خصوصی از شکارچی برای مهار تخلفات شکار کمک بگیرند و این نشانی آشکار از ضعف و ناکارآمدی این سازمان نظارتی است.

میرفخرایی با ابراز تأسف از شهادت سه محیط بان در هفته گذشته می‌گوید: امیدوارم این حادثه تکان دهنده، مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست را ملزم به رعایت دستورالعمل ‌ستاد کل نیروهای مسلح کرده و به عملکرد مستقل یگان حفاظت محیط زیست و انتخاب فرماندهان یگان از افسران ناجا بینجامد.

وی در پایان با تأکید بر لزوم در اولویت قرار گرفتن حفاظت از محیط زیست کشور یادآور می‌شود: شهادت 3 محیط بان طی دو روز، زنگ خطری بود که وجود متخلفانی گستاخ و بی پروا را که در سایه بی‌مسئولیتی‌های سازمان حفاظت محیط زیست جری‌تر شده‌اند به اطلاع جامعه و مسئولان کشور رساند. زنگ خطری که برای به صدا در آمدنش بهایی سنگین پرداخته شد.

گفتنی است لایحه حمایت از محیط‌بانان هنوز به مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است تا حقوق مادی، معنوی و  قضایی محیط بانان رعایت و خلاء‌های قانونی در زمینه رویارویی محیط‌بانان و متخلفان مرتفع شود اما شهادت محیط‌بانان پرویز هرمزی و محمد دهقانی در منطقه حفاظت شده گینو در استان هرمزگان که به فاصله چند ساعت با شهادت محیط بان منوچهر شجاعیان که در پارک ملی بمو هدف گلوله شکارچیان قرار گرفت همراه شد، لزوم حمایت از محیط بانان را بیش از پیش آشکار ساخت.


انتهای پیام /  تسنیم

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین