کد خبر: 52815205
تاریخ انتشار: دوشنبه 14 تير 1395
خانه » حواشی » معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه های علمیه » شهادت مولای متقیان امیر مومنان علی (ع) تسلیت باد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
به مناسبت فرارسیدن 21 رمضان

جامعیت اوصاف امیرمومنان علی علیه السلام درمکتب لایموت دردانه علی است // در کون و مکان شاهد فرزانه علی است در کعبه ظهور کرده تابر همه خلق // معلوم شود که صاحب خانه علی است خانه کعبه صدف گشت که معلوم شود // بین ابناء بشر گوهر یک دانه علی است

به گزارش چی 24 به نقل از معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه های علمیه:

درمكتب لايموت دردانه علی است // در كون و مكان شاهد فرزانه علی است
در كعبه ظهور كرده تابر همه خلق // معلوم شود كه صاحب خانه علی است
خانه كعبه صدف گشت كه معلوم شود // بين ابناء بشر گوهر يك دانه علی است
حضرت امير مؤمنان علی عليه السلام در سيزدهم رجب سال 30 عام الفيل در كعبه ديده به جهان گشود. مادرش فاطمه بنت اسد، زنی كه سخت مورد احترام پيامبر اكرم صلی الله عليه و آله بود، و پدرش عمران، معروف به ابوطالب حامی بزرگوار رسول خدا بود.
مادرش فاطمه می گويد: وقتی از خانه خدا خارج شدم «هتف بی هاتف يا فاطمة سميه عليا فهو علی والله الاعلی يقول: انی شققت اسمه من اسمی و ادبته بادبی و وقفته علی غامض علمی و هوالذی يكسر الاصنام فی بيتی و هوالذی يؤذن فوق ظهر بيتی و يقدسنی و يمجدنی فطوبی لمن احبه و اطاعه و ويل لمن ابغضه (1) ;
هاتفی [از غيب] مرا ندا داد: ای فاطمه! [اين نوزاد را] به نام علی نام گذاری كن. پس او علی است و خدای اعلی می گويد: به راستي، اسم او را از اسم خودم جداساختم، و او را به ادب خود، ادب نمودم و او را بر پيچيدگيهای علم خود آگاه ساختم و او كسی است كه بتها را در خانه من خواهد شكست و بر بام خانه من اذان خواهد گفت و مرا تقديس و تمجيد خواهد نمود. پس خوش به حال كسی كه او را دوست بداردو اطاعتش كند و وای بر كسی كه او را دشمن بدارد. »
سرانجام در بيست و يكم ماه مبارك رمضان 40 هجری در شهر بی وفای كوفه به شهادت رسيد و شبانه و مخفيانه در نجف اشرف به خاك سپرده شد، و عزيزانش در تاريكی شب، بدن پاك پدر را زير خاك پنهان نمودند.
زمين را از عدالت پاك كردند // گريبان فلك را چاك كردند
زچشمان ملائك اشك می ريخت // بميرم مرتضی را خاك كردند

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین