کد خبر: 53058286
تاریخ انتشار: سه شنبه 15 تير 1395
خانه » حواشی » رسالت » آیا می توان زکات فطره را در اختیار موسسات مردم نهاد قرار داد؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
آیت الله قائم مقامی پاسخ می دهد:

زکات دارای دستورات ویژه است و مربوط به فقرا است؛ بنابراین اگر احیاناً قرار باشد برای غیر از فقرا صرف شود باید این امر به دستور عالم صورت گیرد. اگر هم موسسه مردم نهادی، دارای مجوز از مقام معظم رهبری یا مراجع تقلید بوده و از چنین ضابطه لازمی برخوردار...

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات به نقل از ایکنا، یکی از مسائلی که در آخرین روز ماه مبارک رمضان یعنی در عید سعید فطر بر مسلمانان واجب می‌ شود، پرداخت زکات فطر یا همان فطریه به عنوان یکی از واجبات دینی دین مبین اسلام است.

بر اساس روایات، کسی که خود فقیر نیست، بر وی واجب است که مبلغ تعیین شده را برای خود و هم چنین افرادی که تحت تکفل وی هستند، پرداخت کند و در نهایت این زکات باید به دست فقرا برسد.

اما آثار مادی زکات فطره به همین ‌جا ختم نمی ‌شود. بنا بر گفته صاحب ‌نظران، این مسئله نقش مهمی در رفع فقر و توسعه اقتصادی دارد و از جمله در ایام پرداخت زکات فطره، مبلغ قابل توجهی جمع می ‌شود که می‌ تواند یاریگر دولت اسلامی در رفع نیازهای اقتصادی محرومان باشد.

برای بررسی بیشتر آثار اقتصادی زکات فطره و جایگاه آن در دین مبین اسلام، با آیت ‌الله سید محمد قائم ‌مقامی، مدرس حوزه و دانشگاه، گفت ‌و گویی انجام شده است که متن این مصاحبه در ادامه می‌آید:

به عنوان سؤال اول بفرمائید، پرداخت زکات فطره چه جایگاهی در دین مبین اسلام و اقتصاد اسلامی دارد؟

برای عبادات، چهار رکن قائل هستیم که این ارکان برگرفته از روایات و شامل نماز، روزه، حج و زکات است که فروع دیگر از لوازم این چهار مورد هستند. هم چنین باید دانست که این چهار مورد دارای ترتیبی منطقی هستند.

رتبه اول این موارد به ذکر و دعا و نماز، دوم صیام یا ریاضت معتدل شرعی و رکن سوم که حج است به حج و انواع زیارات مربوط می ‌شود و رکن چهارم عملی اسلام، زکات است.

وقتی عنوان زکات آورده می‌ شود این مفهوم عنوان اعم دارد؛ چرا که در فقه، زکات فطره، زکات اموال و غیره هم وجود دارد. این رکن به انفاق ‌های مالی مسلمان مربوط است و خمس، صدقات، بخشش ‌ها و کفاره را هم شامل می ‌شود.

 در این جا زکات به معنای خاص کلمه دو عنوان دارد که یکی زکات اموال است که بر ۹ مورد شامل گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند، واجب می‌ شود.

دیگری زکات جان و بدن است که از آن با عنوان زکات فطره نام برده می ‌شود. در این مورد لازم است به نکته مهمی اشاره کنم که ممکن است برخی گمان کنند این زکات فطره چه فایده ‌ای دارد که در طول سال یک بار برای هر فرد مثلاً سه کیلو گندم یا معادل آن را به فقیر پرداخت کنیم و این مسئله چه آثاری دارد؟

اولاً باید گفت به واسطه همین زکات مبلغ بسیار زیادی جمع ‌آوری می ‌شد؛ به گونه ‌ای که برای مدتی طولانی می‌ توان فقرا را تأمین کرد. خود بنده این تجربه را داشته ‌ام که در ایام عید فطر در مسجد، زکات فطریه جمع می ‌شد، تا چندین ماه می ‌توانستیم پاسخگوی نیازمندان باشیم.

ممکن است برخی گمان کنند این زکات در همان روز به پایان می ‌رسد اما باید دانست که این گونه نیست که این مبلغ جمع ‌شده در همان روز به فقیری پرداخت شود. این پول در مدت کوتاهی جمع می ‌شود اما در مورد پرداخت به فقیر باید گفت کسی که زکات در اختیار اوست می‌ تواند صبر کند و به تدریج نیازمندان را پیدا کرده و در اختیار آن ها قرار دهد؛ چرا که زمان او موسع است.

اهتمام جامعه به پرداخت زکات فطره و ترویج پرداخت آن چه اهمیتی دارد؟

بسیار مهم است که این امر به صورت دقیق ‌تر انجام شود و جامعه اهتمام بیشتری به این مسئله داشته و باور کند که واقعاً برای هر انسان باید در طول سال، یک بار زکات داده شود و شاید بتوان گفت این مسئله حداقل یکسال فقرا را تأمین کند.

جنبه مثبت دیگر زکات فطره این است که انسان را تمرین می ‌دهد برای این که این رکن بزرگ عبادی را که رکن انفاق است و بعضاً برخی اوقات مغفول واقع می ‌شود، را ترویج داد اما متأسفانه گاهی اوقات انسان به این نکته توجه نمی‌ کند که در کنار نماز، روزه و زیارت، رکن انفاق از واجبات و ضروریات است.

حتی گفته شده است اگر کسی ندار بوده و دستش تنگ است و با این که پرداخت زکات فطره بر وی واجب نیست اما مبلغی را پرداخت کند تا در این امر بسیار مهم سهیم باشد.

برای زکات دو معنای لغوی وجود دارد که یکی به معنای پاکیزگی و دیگری به معنای نمو است که به واسطه دادن این انفاق، دهنده هم پاک می‌ شود و هم این که مال وی افزایش پیدا می ‌کند. مواردی که بیان شد از فلسفه های مهم زکات است و باید تلاش کنیم علاوه بر زکات فطره که به لطف خدا در جامعه ما رواج دارد و مردم به آن باور دارند، زکات ‌های دیگری از قبیل زکات طلا و نقره نیز رایج شود.

این انفاقی که شما فرمودید در زکات فطره وجود داشته و بسیار دارای اهمیت است را چگونه می ‌توان در جامعه رواج داد؟

دین دارای ثمره است و اثر عینی در وضعیت انسان و جامعه دارد و اگر انسان بخواهد از ثمرات دین برداشت کند باید همه اجزاء و ابعاد دین پذیرفته شود و سینه انسان در برابر جمیع دستورات منشرح باشد.

باید یادآوری کرد که در صورتی می ‌توان از ثمره دین بهره برد که اطاعت از دستورات الهی به صورت گزینشی نباشد بلکه همه ارکان به صورت عملی پذیرفته شود. ممکن است شخصی بگوید نماز را قبول دارم و آن را انجام می ‌دهم اما حاضر نیستم مبلغی از مالم کم شود که چنین چیزی در اسلام پذیرفتنی نیست و متأسفانه مشاهده می ‌کنیم که رکن ‌های عبادی غیرمادی به صورت راحت ‌تر انجام می ‌شود.

البته در جامعه ما به برکت انقلاب اسلامی، در کنار رواج سایر ارکان دین همانند نماز و حج و زیارت، رکن انفاق و پرداخت زکات هم رواج داشته است. امروزه مشاهده می‌ کنیم که بسیاری از انسان‌ ها مقید هستند اما جا دارد که این مسئله کامل ‌تر هم شود.

هر انسانی که مالی دارد باید خمس و زکات آن را پرداخت کند تا بر برکت مال وی افزوده شود. این ها مواردی هستند که اگر انسان می‌ خواهد نورانیت اسلام را ببیند و از برکات آن استفاده کند باید آن ها را رعایت کند؛ چرا که رسیدن به آن اهداف دارای لذت بوده و این لذت به شکل عینی است.

نباید مدام گفته شود که باید فکری اساسی کرده و مشکلات بزرگ ‌تر را حل کنیم تا این که به فکر چنین مواردی باشیم. فکر اساسی، جای خود را دارد و به موقع باید به آن رسیدگی کرد اما این امر مانع این نیست که از فقرا دستگیری کنیم. برخی از افراد نیازمند حداقل‌ هایی هستند که سریعاً باید به آن ها رسیدگی کرد.

خود بنده سال ‌های متمادی تجربیاتی داشته ‌ام که وقتی در همان روزهای اول بعد از عید، افراد زکات فطره خود را کنار گذاشته ‌اند و تحویل داده ‌اند، باعث رفع نیازهای اقتصادی بسیاری از فقرا شده است که دارای نیازهای فوری بوده ‌اند.

به عنوان سؤال پایانی بفرمائید اگر شخصی که قصد پرداخت زکات دارد، فقیری را برای پرداخت زکات نیابد، آیا می ‌تواند میزان زکات خود را در اختیار مؤسسات مردم‌ نهاد قرار دهد تا آن ها در اختیار فقرا و نیازمندان قرار دهند؟

زکات دارای دستورات ویژه است و مربوط به فقرا است؛ بنابراین اگر احیاناً قرار باشد برای غیر از فقرا صرف شود باید این امر به دستور عالم صورت گیرد. اگر هم مؤسسه مردم ‌نهادی، دارای مجوز از مقام معظم رهبری یا مراجع تقلید بوده و از چنین ضابطه‌ لازمی برخوردار باشد، می ‌توان زکات فطره را در اختیار آن قرار داد تا صرف نیازمندان کند.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین