کد خبر: 54228333
تاریخ انتشار: دوشنبه 21 تير 1395
خانه » حواشی » رسالت » مروری اجمالی بر فعالیت های کمیته علمی- پژوهشی عفاف و حجاب
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:

فعالیت این کمیته از مهرماه سال 94 و با هدف احیاء مصوبه 427 شورای انقلاب فرهنگی که مربوط به مسئله عفاف و حجاب بوده است، آغاز گردیده و دبیرخانه آن در دفتر تبلیغات اسلامی مستقر می باشد.

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:
 
 
 

«حجاب» از ارزنده‌‌ترین نمودهای فرهنگی و اجتماعی در تمدن ایرانی ـ اسلامی می‌‌باشد، که پیشینه آن به قبل از ورود اسلام می‌‌رسد، اما در فرهنگ اسلامی به اوج تعالی و منتهای ارزش و اعتبار خود می‌‌رسد.

حجاب و عفاف پدیده مذهبی‌ ـ ارزشی مهمی در تعالیم اسلامی می‌‌باشد و توجه به زمینه‌‌های فرهنگی‌ـ اجتماعی به عنوان بستر آن، بسیار شایسته و لازم می‌‌نماید و اشاعه و تعمیق آن نیازمند آموزش‌‌های بنیادین و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است.

بدیهی است که در کنار شرایط مساعد اجتماعی برای ارزش تلقی کردن و الگوپذیری این فرهنگ، نیازمند درونی و نهادینه شدن آن در وجود افراد می‌‌باشد. بدون شک رسیدن به این هدف نیازمند مشارکت و توجه جدی همه نهادها و دستگاه‌‌ها به صورت مستمر و هدفمند می‌‌باشد.

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، کمیته علمی-‌پژوهشی عفاف و حجاب استان خراسان رضوی از کمیته‌‌های چهارگانه ستاد صیانت از حقوق شهروندی و عفاف و حجاب استان است.

فعالیت این کمیته از مهرماه سال 94 و با هدف احیاء مصوبه 427 شورای انقلاب فرهنگی که مربوط به مسئله عفاف و حجاب بوده است، آغاز گردیده و دبیرخانه آن در دفتر تبلیغات اسلامی مستقر می‌باشد.

اعضاء این کمیته شامل کلیه دستگاه‌‌های استانی دارای ماموریت پژوهشی در این مصوبه و هم‌چنین مجموعه‌‌های دارای فعالیت‌ پژوهشی در زمینه عفاف و حجاب می‌‌باشند که شامل نمایندگانی از مرکز مدیریت حوزه‌‌های علمیه خراسان، دانشگاه‌‌های فردوسی، پیام نور و آزاد اسلامی، شورای فرهنگی آستان قدس، دفتر امور بانوان استانداری، ادارات کل تبلیغات اسلامی، آموزش و پرورش، دادگستری، بهزیستی، ورزش و جوانان، شهرداری، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و بسیج جامعه زنان می‌‌باشد.

بر اساس این گزارش کمیته علمی-‌پژوهشی عفاف و حجاب استان خراسان رضوی تا کنون 12 جلسه رسمی را پشت سر گذاشته است که طی آن ضمن بررسی پیشینه فعالیت‌‌های پژوهشی دستگاه‌‌های عضو، طرح همایش ملی «مسأله‌‌شناسی عفاف و حجاب» تدوین و جهت تصویب نهایی به ستاد استان ارسال گردیده است.

هم‌چنین بررسی نتایج پژوهش‌‌های شاخص حوزه عفاف و حجاب و الگوهای شبکه مسایل عفاف و حجاب و بررسی راه‌‌های تقویت پژوهش‌‌های این عرصه از دیگر فعالیت‌‌های این کمیته می‌‌باشد.

برگزاری نشست هم‌‌اندیشی دبیران عفاف و حجاب دستگا‌ه‌‌ها و هم‌چنین فعالان این عرصه در آستانه روز ملی عفاف و حجاب با موضوع «شبکه مسائل عفاف و حجاب» و با هدف ارائه الگوی نگرش به برنامه‌‌ریزان فعالیت‌‌های ترویجی این عرصه از دیگر فعالیت‌‌های کمیته علمی-‌پژوهشی عفاف و حجاب استان خراسان رضوی در سال جاری می‌‌باشد.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین