کد خبر: 54927599
تاریخ انتشار: پنجشنبه 24 تير 1395
خانه » حواشی » رسالت » آنچه مبلّغان باید بدانند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:

اگر یک مبلّغ دینی بخواهد تلاش ها، وقت گذاشتن ها و سرمایه گذاری اش بر جان ها و اندیشه ها به هدر نرود و به بار بنشیند، باید ضمن توجه به سایر اقشار، بیشتر به نوجوانان و جوانان پرداخته و به عبارت دیگر گروه هدف و مخاطب اصلی خود را این گروه سنی قرار دهد.

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:
 
 
 

نام کتاب: آنچه مبلّغان باید بدانند

نویسنده: داوود عرفانی‌فر

چاپ: انتشارات منارس، 1385، 118 صفحه.

در پیشگفتار مؤلف اين گونه می ‌خوانیم:

«روش به کار رفته در تدوین این مختصر توصیفی و کتابخانه ‌ای بوده و سعی گردیده بیشتر به بیان نکات کاربردی و مهم توجه شود تا به موضوعاتی چون تقوی و اخلاص که ضرورت متصّف بودن مبلّغین دینی به آن ها از بدیهیات است و بی آن ها تبلیغ دینی به معنای حقیقی نه معنا و نه تأثیری خواهد داشت.»

در لا به لای مطالب کتاب، گوشه‌ هایی از اخلاق و رفتار بزرگ اسوه مبلّغان، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) آورده شده ‌است که بی ارتباط با مباحث قبل از آن نمی ‌باشد.

در اين كتاب به نکات مهم و کاربردی برای مبلّغان که حدود 20 مورد است پرداخته شده ‌است كه اجمالاً به آن ها اشاره مي ‌شود:

1) کسب اطلاعات: مبلّغ باید بتواند ویژگی‌ های مکان، افراد و عوامل مؤثر در هدف تبلیغ را شناسایی کند.

2) برخورد اولیه: عوامل مؤثر در شکل ‌گیری تصویر ذهنی در برخورد اولیه به نظر دو عامل می‌ رسد. اول خصوصیات ظاهری، دوم مهارت های اجتماعی: برخی از این مهارت ها عبارتند از: سلام کردن، لبخند زدن و خوشرویی، دست دادن، احوالپرسی، گوش دادن فعّال، ابراز همدلی، بی تکلفی، ارتباط غیرکلامی‌ و...

3) اختلافات قومی‌ و محلی: یک روحانی و مبلّغ از هر قومیتی که باشد، نباید هیچ گاه به خود اجازه وارد شدن به مباحث اختلاف برانگیز در میان قومیت‌ ها را بدهد که این کار خیانت به اسلام است.

4) حرمت روحانیت: اولین وظیفه یک مبلّغ در این رابطه اجتناب از سخنان و اعمال و رفتاری است که به آبروی روحانیت لطمه زده و این قشر را افرادی بی عمل، دورو و ریاکار جلوه می ‌دهد.

5)  صبر و مدارا.

6)  شورانگیزی: احساس و عاطفه نقش بسیار مهمی‌ در جهت‌ گیری ‌ها و گرایشات انسان ایفا کرده و در ایجاد انگیزه و تحرک آدمیان نقش بسزایی دارد.

7) احساس یا معرفت: یک اصل اساسی در هر حرکت دینی و مذهبی که در آن از تحریک احساس استفاده می ‌شود آن است که باید حاصل تقسیم معرفت و عقلانیت بر احساس بیشتر از یک باشد.

8) جامع نگری.

9) آيات و روایات.

10) احكام: یک مبلّغ باید 1‌ـ از بیان احکام فقهی غفلت نورزد. 2‌ـ در بیان احکام جانب اعتدال را رعایت کرده و مسائل اخلاقی و اعتقادی را نیز طرح نماید. 3‌ـ بیان احکام اقتصادی، اجتماعی، ‌مسائل مبتلابه و استفتائات جدید را مد نظر قرار دهد. 4‌ـ و حتی الامکان به فلسفه و حکمت احکام و اسرار آن ها اشاره نماید.

11) تمثیل و مصداق: پس از بیان یک مطلب پیچیده، آوردن یک یا چند مثال است که آن مطلب را قابل فهم نموده و مخاطبان را از سرگشتگی می ‌رهاند.

12) قصه، شعر و طنز: از مهارت های سخنگویی و انتقال مؤثر یک پیام به مخاطبان، استفاده مناسب و بجا از قصه، داستان و طنز در سخنان خود است.

13) بیم و امید: یک مبلّغ دینی اولاً باید خود در خوف و رجاء به سر برد و ثانیاً در سخنان خود مخاطبان را بین این دو حالت نگه دارد.

14) ولایت فقیه: در اندیشه اسلامی‌ مدیریت کلان جامعه اسلامی ‌در زمان غیبت بر عهده ولی فقیه که قاعدتاً از برجستگی های علمی‌ و فقهی و تقوا و عدالت بالا و توان مدیریتی فوق العاده برخوردار است گذاشته شده ‌است.

15) خطر یهود: از عنودترین گروه ‌هایی که از ابتدای ظهور اسلام با این دین الهی و مؤمنان به آن دشمنی سرسختی داشته ‌اند، یهودیان بوده‌ اند به طوری که قرآن کریم از آنان به عنوان دشمن‌ ترین مردم نسبت به مؤمنان یاد می ‌کند. (مائده/ 82)

16) علیک بالأحداث: اگر یک مبلّغ دینی بخواهد تلاش‌ ها، وقت گذاشتن‌ ها و سرمایه‌ گذاری ‌اش بر جان ‌ها و اندیشه ‌ها به هدر نرود و به بار بنشیند، باید ضمن توجه به سایر اقشار، بیشتر به نوجوانان و جوانان پرداخته و به عبارت دیگر گروه هدف و مخاطب اصلی خود را این گروه سنی قرار دهد.

در ضمیمه کتاب هم، نمونه ‌یک مشاهده نامه برای مشاهده گروه های مذهبی و مراسم عبادی ذکر گردیده است.

منبع: کتابشناسی توصیفی تبلیغ دینی در ایران، سید محسن میرسندسی

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین