کد خبر: 55891710
تاریخ انتشار: سه شنبه 29 تير 1395
خانه » سایت های خبری » زمان » اردوغان: با مرگ فاصله ای نداشتم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مورد حمله به محل استراحت خود در هتل شهر مارماریس در شب کودتای نافرجام گفت اگر خروج ما از این هتل 15 دقیقه با تاخیر صورت می گرفت، من را می کشتند.

به گزارش چی 24 به نقل از زمان:

خبرگزاری آناتولی: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مورد حمله به محل استراحت خود در هتل شهر مارماریس در شب کودتای نافرجام گفت اگر خروج ما از این هتل 15 دقیقه با تاخیر صورت می گرفت، من را می‌کشتند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با بکی اندرسون، خبرنگار شبکه «سی ان ان اینترنشنال» در مورد کودتای نافرجام 15 ژوئیه گروه تروریستی فتح‌الله گولن گفت: "به همراه خانواده‌ام برای گذراندن تعطیلاتی 5 روزه به شهر مارماریس رفته بودیم؛ آن شب ساعت 20:00 خبری دریافت کردم که در برخی از مناطق آنکارا و استانبول سرکشی‌ها و جریاناتی صورت گرفته است. در آن هنگام همسرم، دامادم و نوه‌هایم کنارم بودند. قبل از حرکت از آنجا باید به مردم پیام میدادم و آنها را به میدان ها فرامی خواندم. برای فراخواندن مردم، از رسانه‌ها به مردم پیام دادم، اما از طریق رسانه‌های ملی پخش نشد و مجبور به انجام راهی دیگر شدیم و از طریق تلفن همراه با برخی از شبکه های خبری تلویزیون ارتباط برقرار کردیم و از آن طریق مردم را به حضور در میادین و خیابانها دعوت کردم که پس از این فراخوان با حضور گسترده مردم در خیابان ها مواجه شدیم. این نکته بسیار مهمی بود، چون کودتای متقابل تنها زبانی بود که کودتاگران از آن می فهمیدند که آن را تنها مردم می توانند انجام دهند، ملت ما به بهترین نحو ممکن این کار را انجام داد".

خبرنگار در ادامه این مصاحبه یادآوری کرد شب کودتا از طریق شبکه تلویزیونی «سی ان ان ترک» با اپلیکیشن «facetime» به مردم پیام دادید و اردوغان تصریح کرد: بله، ابتدا با این شبکه ارتباط برقرار کردم.

رئیس‌جمهور ترکیه در پاسخ به این سوال که آیا در مورد این اتفاق کنایه‌ یا طنزی وجود دارد گفت: خیر، ما در طول دولت 14 ساله خود در مورد آزادی رسانه‌ها و رسانه‌های خصوصی نگرش مشخصی داشتیم و همیشه راه را برای آنها هموار و از آنها حمایت کردیم، آن شب هم سی ان ان از ما چنین درخواستی کرد که پیش از آن نیز با چهار شبکه خبری خصوصی دیگر نیز ارتباط برقرار کرده بودیم که از طریق آنها این پیام را به کل کشور برسانیم.


"اخبار و اطلاعات نادرست مردم را فریب می دهد"

اردوغان ضمن تاکید بر اینکه در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه‌ها هیچ مشکلی در ترکیه وجود ندارد گفت: "کسانی که می گویند در ترکیه آزادی رسانه وجود ندارد ببینند که در این کشور کودتا می شود و برخی رسانه ها نیز از آن حمایت می کنند و برخی دیگر مقابل آن ایستاده اند، ما باید کسانی که از این کودتا حمایت کرده اند را در جایگاه دیگری قرار دهیم، چون آنها مردم را با اخبار نادرست گمراه کرده و باعث فریب اذهان عمومی شده‌اند".

وی در ادامه تصریح کرد: "در این اقدام 208 نفر که اکثر آنها غیر نظامی هستند جان خود را از دست داده اند، هزار و 500 مجروح داریم که وضعیت بیش از 150 نفر از آنان وخیم است. در این میان نظامیان از طریق هوایی پلیس را بمباران کردند که در نتیجه آن تنها در این حمله 47 نفر جان خود را از دست داده‌اند".

رئیس جمهور کشور راجع به فرود هواپیمایش در فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول در شب اقدام به کودتا، گفت: چنان که می‌دانید، آن هنگام برج مراقبت فرودگاه به تسخیر کودتاگران درآمده بود. پس از فرمان من به رئیس پلیس استانبول، این برج طی عملاتی از تصرف کودتاگران آزاد شد. 

وی افزود: "در این اثنا من از خلبان خود پرسیدم هواپیمای ما تا چه مدتی می تواند بر فراز آسمان بماند، او در پاسخ گفت: 3 الی 4 ساعت. ولی ما با یک مشکل دیگر نیز مواجهیم: چراغ های باند فرودگاه نیز روشن نیستند. من از او پرسیدم آیا می‌توانی با چراغهای هواپیما فرود آیی؟ گفت: بله، ولی احتمال دارد در باند موانع گذاشته باشند. من در پایان به خلبان گفتم؛ اگر لازم باشد باید این اقدام ریسک دار را انجام داد. ولی دیری نگذشت که چراغهای باند روشن شدند و هواپیمای ما فرود آمد. در هنگام فرود جنگنده‌های اف 16 از ارتفاع پایین در حال پرواز بودند که دیوتر صوتی را شکسته و صدایی شبیه بمباران داشتند".

وی با بیان اینکه نمی‌تواند در قبال این حادثه که منجر به کشته شدن 208 شهروند کشور شد، بی تفاوت ماند، گفت: مگر مردمی که مرا به مقام ریاست جمهوری انتخاب کرده‌اند، فردا حساب این عمل را از من نخواهند پرسید؟ حتما خواهند پرسید.

اردوغان در پاسخ به سوال اینکه آیا هنگام فرود در استانبول از اینکه دیگر رئیس‌جمهور ترکیه نباشید نهراسیدید، گفت: "چنین چیزی به هیچ عنوان از ذهنم خطور نکرد، من و دوستانم هیچ وقت دچار چنین نگرانی نشدیم، از همان لحظات اولیه این سرکشی اعلام کردم که در مقام ریاست جمهوری هستم و جای هیچگونه نگرانی نیست و در کوتاه‌ترین زمان این اشغال‌گران را پاکسازی خواهیم کرد. 12 ساعت این عملیات به طول انجامید".

رئیس جمهور ترکیه ضمن اشاره به اینکه کودتای نافرجام توسط نظایمان وابسته به گروه تروریستی فتح الله گولن سازماندهی شده است، گفت: اقدام به کودتای این گروه باعث جان باختن 208 شهروند و مجروح شدن 1500 نفر دیگر شد؛ اجازه نخواهیم داد که چنین اقدام شنیع و غیر انسانی مجددا تکرار شود.


''ضربه شدیدی به گروه تروریستی گولن وارد شد''

اردوغان ضمن اشاره به شایعات مبنی بر نمایشی بودن این کودتا گفت: "چگونه ممکن است چنین چیزی طراحی شده باشد؟ جان باختن 208 نفر و مجروح شدن بیش از 1500 نفر، خوابیدن مردم زیر تانک‌ها، آیا این کار با وجدان انسانی صدق می کند. چنین چیزی غیر ممکن است. رجب طیب اردوغان و دوستانش به هیچ عنوان چنین چیزی را نپذیرفته، بلکه من و دوستانم کادری جان نصار هستیم". 

وی افزود: این گروه دست خود را رو کرد، این گروه که تا امروز چهره سلاح به دستی از خود نشان نداده بود این بار با اسلحه خود را نشان داد، اما با سلاح چه کسی؟ با سلاح ملت، با سلاح دولت این کار را انجام داد.

اردوغان در پاسخ به سوالی در مورد ق

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین