کد خبر: 55985064
تاریخ انتشار: سه شنبه 29 تير 1395
خانه » خودرو » خرید خودرو » آزمایش رانندگی:هوندا آکورد در برابر کیا اپتیما
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از خرید خودرو:

رقابت سخت دو میدسایز محبوب

دنده6- حمید کلاته :سابق بر این نسبت به پیش رفت کره ای ها در زمینه خودرو حساسیت داشتم چراکه آنها همزمان با ما کار مونتاژ را شروع کردند و پیشرفت چشمگیر آنها عقب ماندن خودمان را برایم پررنگ تر می کرد اما حالا می بینم این واقعیتی است که باید پذیرفت چراکه همین کره ای ها با ارائه طرح های به روز با تجهیزات کامل و قیمت رقابتی خودروسازان آمریکایی و ژاپنی را هم روانی کرده اند چه رسد به ما، پس دیگر قیاس خودمان با آنها کار بیهوده ای است. حالا همین حساسیت را نسبت به چینی ها دارم! درحقیقت کره ای ها مدت ها است که قدرت خود را به صنعت خودروی دنیا دیکته کرده اند به نحویکه در هیچ آزمونی از پیش بازنده نیستند، با این اوصاف این بار یک کره ای خوش سیما به نام کیا اپتیما را در برابر یکی از باسابقه ترین های صنعت خودروسازی یعنی هوندا آکورد قرار داده ایم تا ببینیم کدام یک برنده این رقابت نزدیک خواهند بود.

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (1)

 

اگر دو خودور را در یک مسیر مستقیم چهارصدمتری کنار هم قرار دهید و شروع به شتابگیری نمایید اپتیما کمی زودتر از خط 400 متر عبور خواهد کرد اما نمی توان این خودرو را برنده بلامنازع نامید چراکه حس سواری دو خودرو کاملا متفاوت است به همین دلیل هردو خودرو را مورد بررسی قرار می دهیم تا هر کس بر اساس سلیقه و علاقه خود یکی را به عنوان برنده انتخاب نماید.

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (8)

 

نسل نهم هوندا آکورد اگرچه از تازه وارادان بازار است اما خریداران ایرانی چندان هم با آن غریبه نیستند چراکه نسل چهارم آن در اوایل دهه 70 به کشورمان وارد شد تا به همراه گالانت و نسل سوم سوناتا خاطرات خوشی را برای جوان های قدیم رقم زند. اما بعد ازوقفه ای چندساله بازهم پای این خودروی قابل اعتماد به بازار داخلی باز شده است با این تفاوت که این بار رقبای قدرتمند تری همچون کمری، سوناتا، تیانا، کیزاشی و اپتیما انتظارش را می کشند. واژه قابل اعتماد که در سطور بالا خواندید کاملا در آکورد مصداق دارد چراکه کیفیت در کابین آن فریاد می زند. ترکیب چرم، چوب و کروم باکیفیت در جلو داشبورد و رودری ها کاملا چشم گیر است،

 

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (17)

 

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (14)

رودری ها همانند جلو داشبورد از چرم کرم و مشکی شکل گرفته اند تا متوجه شوید هوندا درطراحی این خودرو به اندازه لازم وسواس به خرج داده است. طرح کلی جلو داشبور همانطور که در تصویر می بینید متقارن، کلاسیک و در عین حال مدرن است که طرح آن به این زودیها منقضی نخواهد شد. فضای پا و سر در دو ردیف صندلی ها عالی است و فضای 447 لیتری صندوق هم مناسب مسافرت پنج نفره می باشد، درمجموع باید گفت در هر شرایط سنی باشید کابین آکورد رضایت شما را به نحوی جلب خواهد کرد و کابین این خودرو در رانندگی های شهری یک ایده آل تمام عیار محسوب می شود و از همه جهت قابل قبول است.

 

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (10)

 

 یکی از دوستان که مشغول تحصیل رشته مهندسی در انگلستان است درباره آکورد می گفت یک نمونه از آکورد قدیمی با 160 هزار کیلومتر کارکرد را در مراکز خرید خودروی دست چندم مشاهده کرده که پس از چند سال آثار هیچ گونه پوسیدگی در قطعات فنی آن در شرایط مرطوب جزیره مشاهده نمی شد تا متوجه شویم که کیفیت فقط در ظاهر خودرو رعایت نشده بلکه قطعات فنی نیز همینگونه می باشند. اما آیا درمقابل باید کیا اپتیما را یک کره ای بی کیفیت بنامیم؟

 

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (15)

 

جواب این سئوال منفی است چراکه اپتیمای مورد آزمایش پس از 60 هزار کیلومتر کارکرد همچنان روپا و بدون صدا و لرزش نشان می دهد. کابین آن از چرم و پلاستیک مشکی با کیفیت مناسب پوشیده شده که کاملا متفاوت از کابین آکورد است و طرح جلو داشبورد همانند محصولات سالهای نه چندان دور ب ام و متمایل به سمت راننده طراحی شده است. در حالت رانندگی شهری فنربندی اپتیما رضایت شمار ا جلب می کند، صدای ورودی به کابین کم و مناسب است که از این جهت با کابین آکورد برابری می کند، با تخته کردن پدال گاز صدای پیشرانه که گوش نواز تر از صدای پیشرانه آکورد است به داخل اتاق نفوذ می کند و شما رابه گاز دادن بیشتر ترغیب می کند اما به محض نزدیک شدن به یک پیچ تند باید جانب احتیاط را رعایت کنید. فرمان، شاسی و فنربندی اپتیما از نقطه ضعف بارزی رنج نمی برند اما باید گفت ترکیب آنها با یکدیگر نوید بخش یک رانندگی دقیق اسپرت نیست، البته در این بین اندازه کوچک رینگ و لاستیک (205 میلیمتری روی رینگ های 16 اینچی 205/65R16) هم در این زمینه بی تاثیر نیستند، شاید هندلینگ تنها بخشی باشد که کره ای ها هنوز توان رقابت با حریفان خصوصا آلمانی ها یا باسابقه های ژاپنی را ندارند.

 

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (13)

 

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (16)

 

حالت قراگیری پشت فرمان اپتیما اسپرت تر از آکورد است چراکه صندلی کاملا شما را دربر می گیرد اما به محض اینکه یک پیچ سریع را با سرعت پشت سر گذارید متوجه می شوید که فرمان از دقت لازم برخوردار نیست این دقیقا جایی است که آکورد تواناییهای خود را به رخ می کشد چراکه فرمان آن دست کمی از فرمان دقیق ب ام و ندارد و به راحتی می توان سرخودرو را در مسیر دلخواه قرار داد درحالیکه تایرهای 225 میلیمتری با رینگ های 17 اینچی آکورد باز هم بر تواناییهای مانورپذیری خودرو افزوده اند، شاسی و فنربندی آن هم در مانورهای سریع همپای فرمان عمل می کنند تا بتوان این خودرو را یکی از اسپرت ترین محصولات شرقی در رده سدان های سایز متوسط نسبتا لوکس به شمار آورد اما حیف که 175 اسب بخار قدرت برای این خودروی 5/1 تنی کمی ناکافی به نظر می رسد و خودرو تا حدودی در شتاب گیریهای مستقیم تنبل است. آکورد با پیشرانه 4 سیلندر خطی 4/2 لیتری روانه بازار کشورمان شده که 175 اسب قدرت و 230 نیوتن متر گشتاور در اختیار خودرو قرار می دهد (در بازارهای جهانی این خودرو با پیشرانه6 سیلندر 5/3 لیتری 275 اسبی هم ارائه می گردد که با توجه به ممنوعیت واردات پیشرانه های بالای 2500 سی سی بعید است شاهد حضور آن در کشور باشیم) این میزان قدرت برای شتاب گیری های شهری و سرعت گرفتن در اتوبان کافی است و خودرو هیچ گاه دچار واماندگی نمی شود اما همانطور که در بالا ذکر شد در شتاب گیری های سریع در پس اپتیمای 180 اسبی قرار می گیرد. اپتیما اگرچه روز کاغذ خیلی پر قدرت تر نیست اما با توجه به حدود 90 کیلوگرم وزن کمتر سریع تر نشان می دهد. درعرض 5/9 ثانیه می توان اپتیما را از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر در ساعت رساند در حالیکه آکورد حدود نیم ثانیه کندتر است، گیربکس خودکار هر دو خودرو کاملا کارآمد، نرم و سریع نشان می دهند که در اپتیما می توان دنده را از پشت فرمان نیز تعویض کرد.

 

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (19)

 

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (11)

 

چهره اپتیما را می توان اسپرت تر و جوان پسندانه تر از آکورد ارزیابی نمود خصوصا در نمای جلو که از طرحی سریع و روبه جلو سود می برد از طرفی نمای پشتی اپتیما ممکن است مورد پسند همگان نباشد چراکه چراغ ها بیش از حد به طرفین و روی گلگیرها کشیده شده اند که به نظر می رسد صدای این نارضایتی به گوش طراحان کیا رسیده  چراکه در فیس لیفت 2013 طرح چراغ عقب بهبود یافته است. اپتیما درواقع از سال 2000 به جهانیان معرفی شد، سپس نسل دوم آن در سال 2005 روانه بازار گردید که نمونه فیس لیفت شده نسل دوم در بازار کشورمان حضور دارد اما این نسل سوم با این طراحی زیبا بود که اپتیما را به شهرت جهانی رساند. درمقابل طرح آکورد خیلی هم دست و پا بسته نیست، نمای کلی خودرو همانطور که از هوندا انتظار می رود عضلانی و اسپرت است اما از احجام اغراق شده و خطوط تیز خبری نیست تا طرح کلی در عین کلاسیک بودن اسپرت و چشم و نواز هم باشد، این ها دلایلی است که باعث شده خریداران با طیف های سنی متفاوت جذب آکورد شوند.

 

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (6)

 

از لحاظ سطح تجهیزات هردو خودرو در شرایط تقریبا یکسان قرار دارند. از جمله تجهیزات آکرود (نمونه مورد آزمایش تیپ فول) می توان به آینه های جانبی برقی، چراغ مه شکن، چراغ روشن در طول روز، چراغ LED عقب، طرح کرومی جلوپنجره، سانروف، کروزکنترل، کنترل های روی فرمان، دوربین دید عقب، سامانه ناوبرماهواره ای، بلوتوث، اتصال  USBو ipod، تهویه خودکار، سیستم صوتی با پخش DVD، صفحه نمایش 8 اینچی، فرمان و صندلی چرمی، 8 کیسه هوا، ABS (سامانه ضد قفل ترمز(، EBD (توزیع الکترونیکی نیروی ترمز)، VSA (سامانه کمک پایداری)، HSA (ترمز کمکی در سطح شیبدار)  اشاره کرد. درمقابل اپتیما از تجهیزاتی مثل تهویه خودکار، کنترل های روی فرمان، پخش DVD، کروز کنترل، دما سنج، تنظیمات صندلی جلو برقی، ورودی پورت USB و ipod، شش کیسه هوا، ترمز ضد قفل و کنترل کشش اشاره کرد. در داخل کابین آکورد با یک دکمه سبز رنگ Econ در سمت چپ فرمان روبرو هستیم که مصرف خودرو را در حالت اقتصادی به 5/7 لیتر در هر 100 کیلومتر کاهش می دهد، مصرف ترکیبی اپتیما نیز 2/8 لیتر اعلام شده است. ناگفته نماند که نسل جدید کیا اپتیما هم روانه بازار شده است که به تعداد محدود در سطح شهر دیده می شود.

 

Kia_Optima_vs_Honda_Accord (3)

 

  هوندا آکورد کیا اپتیما
نقاط قوت کابین با کیفیت، طراحی زیبا مورد پسند هر سلیقه ای، فرمان، شاسی و فنربندی دقیق، سطح تجهیزات مناسب طراحی زیبا و اسپرت، کابین نسبتا با کیفیت و اسپرت، شتاب گیری سریع، سطح تجهیزات مناسب
نقاط ضعف قدرت ناکافی پیشرانه در شتاب گیریهای اولیه عدم دقت فرمان، شاسی و فنربندی در مانورهای سریع
پیشرانه 4 سیلندر خطی 4/2 لیتری 4 سیلندر خطی 4/2 لیتری
قدرت (اسب بخار) 175 180
گشتاور (نیوتن متر) 230 231
گیربکس پنج سرعته خودکار با حالت اقتصادی شش سرعته خودکار
وزن (کیلوگرم) 1526 1440
شتاب (اعلام شده از طرف کمپانی) 9/9 5/9
ابعاد (طول، عرض، ارتفاع) متر 8/4، 8/1، 4/1 8/4، 8/1، 4/1
مصرف ترکیبی (لیتر در صد کیلومتر) 5/7 در حالت اقتصادی 2/8
قیمت تیپ فول (میلیون تومان) 170 140

 

 

 

برچسب ها :

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین