کد خبر: 56146607
تاریخ انتشار: چهارشنبه 30 تير 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » بررسی و تحقیق پیرامون حجاب و اشکالات مطرح شده در خصوص آن
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
کتابهایی که شاید هنوز نخوانده اید/ به بهانه هفته حجاب ؛

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

به گزارش فاطر 24 ، همه استعمارگران در طول تاریخ بشریت، به انحراف کشیدن زنان و دختران ملتها را سرلوحه سیاستهای خود قرار داده اند، تا از این طریق به اهداف شوم و زیاده خواهی های نفسانی خود نائل آیند، بر همین اساس همواره انسانهای آزادی خواه و دلسوز جامعه در صدد بوده اند تا با ارائه راه حلها و تذکرات به موقع خود، سدی در مقابل منحرفین و استثمارگران ایجاد نمایند.

آنها که در صدر ایشان انبیا و اولیا الهی بوده اند، به یقین می دانستند اگر دختران و زنان در یک جامعه اصلاح شوند، با توجه به نقش اساسی آنان در تعلیم و تربیت فرزندان و آیندگان آن جامعه، پایه های اصلی و بنیادین جامعه در مسیر فلاح و رستگاری قرار گرفته و با پیروی از قوانین و برنامه های سعادت بخش الهی، ملتها، زیبایی و شیرینی واقعی سعادت در دنیا و آخرت را خواهند چشید.

کتاب" بررسی و تحقیق پیرامون حجاب و اشکالات مطرح شده در خصوص آن" نوشته مجید حاذق و زهرا حمزه پور است که انتشارات خرسندی آن را در 232 صفحه به چاپ رسانده است.

این کتاب مشتمل بر ده فصل است که به موضوعاتی از قبیل:

"حجاب در جهان باستان

انواع حجاب در جوامع امروزی

حجاب و پوشش در ادیان و مذاهب

بررسی علل پیدایش حجاب از دیدگاههای مختلف

معیارهای حجاب

پژوهشی در مبانی فقهی حجاب

حجاب در روایات معصومین(ع)

بررسی پرسش هایی در زمینه حجاب

فرهنگ عفاف و پوشش

آثار حجاب در زندگی قردی و اجتماعی"می پردازد.

در بخشی از این کتاب آمده است:

"بنابر گواهی متون تاریخی، در اکثر قریب به اتفاق ملت ها و آیین های جهان، حجاب در بین زنان معمول بوده است. هرچند این پدیده در طول تاریخ ، فراز و نشیب های زیادی طی کرده و گاهی تشدید یا تخفیف یافته، ولی هیچ گاه به طور کامل از بین نرفته است.

مورخان به ندرت از اقوام بدوی که زنانشان دارای پوشش مناسب نبوده یاد می کنند.دانشمندان، تاریخ حجاب و پوشش زنان را به دوران ماقبل تاریخ و عصر حجر نسبت می دهند و بررسی آثار و نقوش به دست آمده از دوران باستان نشان می دهد که پیدایش حجاب به دوران پیش از مذاهب مربوط می شود.

به عنوان نمونه، دایره المعارف لاروس درباره پوشش زنان یونان باستان متذکر می شود که زنان یونانی در دوره های گذشته، صورت و اندام شان را تا روی پا می پوشاندند، این پوشش که شفاف و بسیار زیبا بود در جزایر کورس و اِمِرجوس و دیگر جزایر ساخته می شد.زنان فینیقی نیزدارای پوشش قرمز بودند.

سخن درباره حجاب ، در لابلای کلمات قدیمی ترین مولفان یونانی نیز به چشم می خورد؛ زنان شهر ثیب نیز دارای حجاب خاصی بوده اند، بدین صورت که که حتی صورتشان را نیز با پارچه ای می پوشاندند، این پارچه دارای دو منفذ بود که جلوی چشمان قرار می گرفت تا بتوانند ببینند..."

 

شما می توانید این کتاب را از کتابخانه های عمومی تهیه فرمائید.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین