کد خبر: 59069305
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 مرداد 1395
خانه » سایت های خبری » آکا ایران - ورزشی » علم ورزش | چگونه راحت و بدون تنش بدویم؟ آموزش صحیح دویدن
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از آکا ایران - ورزشی:
,[categoriy]

علم ورزش | چگونه راحت و بدون تنش بدویم؟ آموزش صحیح دویدن

علم ورزش | چگونه راحت و بدون تنش بدویم؟ آموزش صحیح دویدن -آکاعلم ورزش | چگونه راحت و بدون تنش بدویم؟ آموزش صحیح دویدن -آکا

آکاایران: علم ورزش | چگونه راحت و بدون تنش بدویم؟ آموزش صحیح دویدن

آکاایران: خیلی مهم است که هنگام دویدن، راحت باشیم زیرا تنش و گرفتگی می‌تواند باعث فرم بدنی نامناسب حین دویدن شود که در نهایت خستگی، ضعف عملکرد و حتی آسیب را دربر دارد. دونده‌ها معمولاً در قسمت بالاتنه‌شان دچار تنش می‌شوند و شانه‌های‌شان به‌سمت گوش‌های‌شان کشیده می‌شود که این خودش ایجاد فرم بدنی بسیار نادرست هنگام دویدن می‌کند. بازوهای‌شان مدام به چپ و راست می‌رود و این هم باعث تلف شدن انرژی زیاد و در نتیجه خستگی و ناتوانی می‌گردد. سعی کنید هنگام دویدن، فرم بدن‌تان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ تنش و فشاری را متحمل نمی‌شوید. با مجله علم ورزش و آموزش نکاتی برای درست دویدن همراه شوید.

" ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( "

به گزارش آکاایران: دست‌ها و مچ‌ها را ریلکس کنید

آیا دست‌های‌تان را محکم مشت می‌کنید؟ اگر این‌طور باشد، تنش و فشار دست‌های‌تان به بازوهای‌تان و سپس گردن‌تان منتقل خواهد شد. سعی کنید دست‌های‌تان را راحت و ریلکس کنید. کف دست‌های‌تان باید نزدیک به مشت شدن باشد، انگار یک تخم‌مرغ در دست دارید و نمی‌خواهید در اثر فشار بشکند.

شانه‌های‌تان را پایین بیاندازید و رها کنید

شانه‌های‌تان را بالا نکشید، استخوان‌های کتف‌تان را به‌هم فشار دهید و بگذارید شانه‌ها آزادانه پایین بیافتند. هنگام دویدن مرتباً وضعیت شانه‌ها را چک کنید تا راحت و ریلکس باشند.

مطلب مرتبط: اینفوگرافی: ۱۰ مورد از بهترین فواید دویدن

بازوها را با زاویه ۹۰ درجه نگه‌دارید

دونده‌ها وقتی خسته می‌شوند معمولاً دست‌های‌شان شروع می‌کند به حرکت‌کردن به‌سمت بالا و به‌طرف شانه‌ها. اگر متوجه شدید شما هم چنین حالتی دارید، بازوهای‌تان را پایین بیاندازید و تکان‌شان دهید. سپس آن‌ها را در وضعیت زاویه ۹۰ درجه با شانه‌ها و ریلکس نگه‌دارید، این وضعیت راحت‌ترین و مفیدترین فرم ممکن است.

نحوه صحیح حرکت پا و بدن در دویدن

بازوها را طرفین‌تان نگه‌دارید

بازوهای‌تان باید در طرفین بدن‌تان تاب بخورد نه این‌که روی سینه‌تان ضربدری شود. اگر بازوهای‌تان مدام چپ و راست برود یا بالا بیاید، پشت‌تان قوز شده و تنفس‌تان هم سخت‌تر می‌شود. بازوها را در پهلوهای‌تان نگه‌دارید، موازی باهم. تصور کنید که یک خط تقارن عمودی، بدن‌تان را به د ونیمه مساوی تقسیم می‌کند.

سرتان را به‌جلو خم نکنید

اگر هنگام دویدن، سرتان را به جلو بکشید، فشار زیادی به عضلات گردن و شانه‌های‌تان وارد می‌کنید که می‌تواند منجر به تنش و گرفتگی شود. سرتان را جوری نگه دارید که گوش‌های‌تان وسط شانه‌های‌تان باشد. وضعیت بدن‌تان را صاف نگه دارید.

چند نکته دیگر:

روی تنفس عمیق تمرکز کنید

از شکم‌تان نفس بکشید و با بینی و دهان‌تان دم عمیق بگیرید. تنفس شکمی به ریه‌های‌تان فضای بیشتری برای باز شدن و کشیدن اکسیژن می‌دهد. همچنین به‌شما کمک می‌کند تا از پهلودرد جلوگیری کنید. باید بیشتر احساس کنید که شکم‌تان باز و منبسط می‌شود نه قفسه سینه‌تان. بازدم را هم به آرامی و با دهان بیرون دهید.

مطلب مرتبط: ۹ روش برای جلوگیری از درد پهلو هنگام دویدن

سرعت‌تان را فوراً بالا نبرید

سعی کنید قبل از دقت و توجه به سرعت، استقامت مناسب را ایجاد کنید. وقتی تنفس‌تان هنگام دویدن راحت بود، تدریجاً سرعت را بالا ببرید.

یک ساعت قبل از دویدن مایعات ننوشید

اگر پیش از شروع دویدن مایعات بنوشید مجبور خواهید شد برای دفع مایعات اضافی، زود متوقف شوید. پس دست‌کم یک ساعت پیش از دویدن دیگر آب و مایعات ننوشید.

تهیه  و ترجمه: elmevarzesh.com

آموزش بدنسازی و پرورش اندام -

علم ورزش | چگونه راحت و بدون تنش بدویم؟ آموزش صحیح دویدن

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین