کد خبر: 59136098
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 مرداد 1395
خانه » حواشی » رسالت » میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها مبارک باد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:

خاک قم گشته مقدس از جلال فاطمه، نور باران گشته این شهر از جمال فاطمه؛ گر چه شهر قم شده گنجینه علم و ادب، قطره ای باشد ز دریای کمال فاطمه.

به گزارش چی 24 به نقل از رسالت:

حضرت معصومه عليهاالسلام در اول سال 173 هجري قمري در مدينه چشم به جهان گشود.

پدرش امام هفتم شيعيان حضرت موسي بن جعفر عليهالسلام و مادرش حضرت نجمه بود كه به علت پاكي و طهارت نفس به او طاهره ميگفتند. حضرت معصومه در 28 سالگي و در روز دوازدهم ربيع الثاني سال 201 هجري قمري در قم به شهادت رسيد كه امروز بارگاه ملكوتي و مرقد مطهرش همچون خورشيدي در قلب شهرستان قم ميدرخشد و همواره فيض بخش و نورافشان دلها و جانهاي تشنه معارف حقاني است.

آن حضرت در واقع بتول دوم و جلوهاي از وجود حضرت زهرا سلام الله عليها بود. در طهارت نفس امتيازي خاص و بسيار والا داشت كه امام هشتم برادر تني آن حضرت او را (كه نامش فاطمه بود) معصومه خواند و فرمود: «من زار المعصومة بقم كمن زارني»؛ كسي كه حضرت معصومه عليها سلام را در قم زيارت كند مانند آن است كه مرا زيارت كرده است.

مقام علم و عرفان او در مرحله‌اي است كه در فرازي از زيارتنامه غير معروف او چنين مي‌خوانيم: «السلام عليك يا فاطمه بنت موسي بن جعفر و حجته و امينه»؛ سلام بر تو اي فاطمه دختر موسي بن جعفر و حجت و امين از جانب موسي بن جعفر و باز مي‌خوانيم: «السلام عليك ايتها الطاهرة الحميدة البرة الرشيدة التقية الرضية المرضية»؛ سلام بر تو اي بانو پسنديده نيك سرشت، اي بانوي رشد يافته، پاك طينت، پاك روش، شايسته و پسنديده. بدين لحاظ و مقامات عالي معنوي آن بانوست كه حضرت رضا عليه‌السلام در فرازي از زيارتنامه معروفش به ما آموخته كه در كنار مرقدش خطاب به او بگوييم: «يا فاطمه اشفعي لي في الجنة فان لك عندالله شانا من الشان.»؛ اي فاطمه! در بهشت از من شفاعت كن چرا كه تو در پيشگاه خداوند داراي مقامي بس ارجمند و والا هستي. امام صادق عليه‌السلام سال‌ها قبل از ولادت حضرت معصومه عليها سلام در توصيف قم سخن گفته و آن مكان را حرم خاندان رسالت خوانده بود. آن‌گاه فرمود: به زودي بانويي از فرزندانم به سوي آن كوچ كند كه نامش فاطمه دختر موسي بن جعفر است و با شفاعت او همه شيعيانم وارد بهشت مي‌شوند.

خاندان عصمت پيامبر در انتظار آن بودند كه اين دختر ممتاز چشم به اين جهان بگشايد تا قلب و روي آنان را به ديدار خود روشن و منور گرداند. آغاز ماه ذيقعده براي حضرت رضا عليه‌السلام و دودمان نبوت و آل علي عليه‌السلام پيام‌آور شادي مخصوص و پايان بخش انتظاري عميق و شور آفرين بود زيرا حضرت نجمه فرزندي جز حضرت رضا عليه‌السلام نداشت و مدت‌ها پس از حضرت رضا نيز داراي فرزندي نشده بود.

از آن‌جا كه سال ولادت حضرت رضا عليه‌السلام يعني سال 148 هجري قمري و سال ولادت حضرت معصومه عليها سلام سال 173 و بين اين دو ولادت بيست و پنج سال فاصله بود و از طرفي امام صادق عليه‌السلام ولادت چنان دختري را مژده داده بود، از اين رو خاندان پيامبر بي‌صبرانه در انتظار طلوع خورشيد وجود حضرت معصومه عليها سلام بودند.

هنگامي كه وي چشم به جهان گشود براستي كه آن روز براي اهل بيت عصمت بخصوص امام هشتم و حضرت نجمه سلام الله عليه روز شادي و سرور وصف ناپذير و از ايام الله بود زيرا اختري از آسمان ولايت و امامت طلوع كرده بود كه قلب‌ها را جلا و شفا مي‌داد و چشم‌ها را روشن مي‌كرد و به كانون مقدس اهل بيت عليهم‌السلام گرمي و صفا مي‌بخشيد.

اين سؤال كه پيامبر اسلام با آن‌كه چند فرزند دختر داشت چرا حضرت زهرا را بيشتر دوست مي‌داشت و به او بيشتر اعتبار مي‌داد، سوالي است كه درباره حضرت معصومه عليها سلام نيز صادق است كه چرا حضرت موسي بن جعفر عليه‌السلام با داشتن دختران بسيار به حضرت معصومه عليها سلام توجه مي‌كرد و در ميان آن‌ها اين دختر به آن همه مقامات نايل شد. پاسخش اين است که در آيات قرآن و گفتار پيامبر و امامان به طور مكرر معيار، داشتن علم، تقوا و جهاد و ساير ارزش‌هاي والاي انساني است.

براستي كه حضرت معصومه عليهاسلام همچون جدهاش حضرت زهرا سلام الله عليه در معيارهاي ارزشي اسلام يكهتاز عرصهها و در علم و كمالات و قداست گوي سبقت را از ديگران ربوده بود. وي تافتهاي ملكوتي و جدا بافته و ساختار وجودي او از ديگران ممتاز بود. همان گونه كه پيامبر صلی الله علیه و آله در شأن حضرت زهرا سلام الله عليها فرمود:‌ «فداها ابوها»؛ پدرش به فدايش باد. حضرت موسي بن جعفر عليه‌السلام نيز در شأن حضرت معصومه عليها سلام فرمود: «فداها ابوها». حضرت معصومه عليها سلام هم‌نام حضرت فاطمه زهراست. در اين نام رازها نهفته است. يكي از رازها اين بود كه در علم و عمل از رقباي خود پيشي گرفته و ديگر اين كه از ورود شيعيان به آتش دوزخ جلوگيري مي‌نمايد.

هم‌چنين از نظر كمالات علمي و عملي بي‌نظير است. ديگر اين كه گرچه مرقد مطهرش آشكار است و همانند مرقد مطهر حضرت زهرا سلام الله عليها مخفي نيست ولي مطابق مكاشفه‌اي كه براي بعضي از اولياي خدا روى داده، امام باقر يا امام صادق عليهم‌السلام فرمودند: «كسي كه مرقد حضرت معصومه عليها سلام را زيارت كند به همان مقصودي نايل خواهد شد كه از زيارت قبر حضرت زهرا سلام الله عليها نايل مي‌شود.» از ديگر مشابهت‌هاي حضرت معصومه عليها سلام به حضرت زهرا فداكاري ايشان در راه اثبات ولايت بود زيرا حضرت معصومه عليها سلام نيز آن چنان تلاش كرد که جان خود را فدا نمود و به شهادت رسيد. يعني حضرت معصومه عليها سلام نيز با كارواني از حجاز به سوي خراسان براي ديدار چهره عظيم ولايتمداران عصر يعني برادرش حضرت رضا عليه‌السلام حركت كرده تا يار و ياور او باشد ولي در مسير هنگامي كه به سرزمين ساوه رسيد دشمنان خاندان نبوت در يك جنگ نابرابر بستگان و برادرش را به شهادت رساندند و با ريختن زهر در غذايش او را مسموم ساختند كه بيمار شد و به قم آمد و پس از شانزده روز سكونت در قم به شهادت رسيد.

همان گونه كه حضرت زهرا سلام الله عليها با استدلال‌هاي متين و استوار، حقانيت ولايت حضرت علي عليه‌السلام را تبيين مي‌كردند، حضرت معصومه عليها سلام نيز چنين بود. رواياتي كه از آن حضرت نقل شده غالباً درباره امامت و ولايت علي عليه‌السلام است كه با اثبات ولايت او ولايت امـامـان معصوم نيز ثابت مي‌شود.

براي نمونه حضرت معصومه با چند واسطه از حضرت زهرا نقل مي‌كنند كه فرمود: پيامبر در شب معراج به بهشت رفت و بر روي پرده‌اي در قصر بهشت ديد كه چنين نوشته شده: «لااله الا الله محمدا رسوله علي ولي القوم»؛ معبودي جز خداي يكتا و بي‌همتا نيست، محمد رسول خدا و علي ولي و رهبر مردم است و بر روي پرده درگاه قصر ديگري نوشته شده است: «شيعت علي هم الفائزون»؛ شيعيان علي رستگارند. با چند واسطه از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده است که ایشان فرمودند:‌ «الا من مات علي حب آل محمد مات شهيدا»؛ آگاه باشيد! كسي كه با حب آل محمد از دنيا برود شهيد از دنيا رفته است.

يكي از روايات او كه با چند واسطه به حضرت زهرا سلام الله عليها مي‌رسد اين است كه حضرت زهرا سلام الله عليها فرمود: آيا سخن رسول خدا را فراموش كرده‌ايد كه در روز عيد غدير خم فرمود هر كس من مولا و رهبر اويم علي هم مولا و رهبر او است و نيز به علي فرمود:‌ نسبت تو به من همانند نسبت هارون برادر موسي به موسي علیه‌السلام است. به اين ترتيب مي‌بينيم حضرت معصومه عليها سلام عالمه محدثه آل طه بود و قدم به جاي پاي حضرت زهرا سلام الله عليها گذاشت و هم‌چون او در عرصه جهاد و تلاش براي اثبات حق كوشيد تا جايي كه جانش را فداي ولايت نمود و شهد شهادت نوشيد.

شخصيت‌هاي بزرگ دين ارج و منزلت بسيار والايي براي حضرت معصومه عليها سلام قائل بودند و هستند و او را با حضرت زهرا سلام الله عليها مقايسه مي‌كنند:

حضرت امام خميني قدس سره در قصيده‌اي كه شامل 44 بيت است او را با حضرت زهراي اطهر مقايسه كرده در بخشي از آن مي‌گويد:

دختر چون اين دو در مشيمه قدرت/ نــامد و نايـد دگــر هماره مــقدر

آن يك امواج علــم را شده مبــدا/ ويـن يك افواج حلم را شده مصدر

آن يــك درعالـــم جلالـت كـعبه/ وين يك در ملك كبريايـي مشــعر

لم يلـــدم بستـه لـب و گرنه بگفتم/ دخــت خدايـند اين دو نــور مطهر

آن يــك خـاك مدينـه كـرد مزين/ صفــحه قم را نمود اين يـك انــور

خاك قم ايـن كرد از شـرافـت جنت/ آب مــدينه نـمـوده آن يك كــوثر

مرجع كل حضرت آيت الله العظمي حاج آقا حسين بروجردي قدس سره مکرر كنار مرقد مطهر حضرت معصومه سلام الله عليها مي‌آمد و در آن‌جا با تضرع و تواضع خاص آن حضرت را واسطه قرار مي‌داد و به مناجات مي‌پرداخت.

منبع: سایت شهید آوینی

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین