کد خبر: 59909716
تاریخ انتشار: دوشنبه 18 مرداد 1395
خانه » خودرو » خرید خودرو » از نظر مالک/ بررسی بلند مدت لیفان X60 پس از 3 سال تجربه مالکیت
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از خرید خودرو:

متن زیر ارسالی از یکی از خوانندگان است که حدود 3 سال گذشته خودروی خود را جهت بررسی و مقایسه با ام وی ام X33 در اختیار سایت دنده 6 قرار دادند

با توجه به گذشت بیش از 3 سه سال و حدود 60000 کیلومتر از خرید لیفان X60 بهتر دیدم تجارب خود را از این خودرو در اختیار هموطنان عزیز قرار بدهم. به این نکته اشاره میکنم که قبل از این 2 سال نیز لیفان 620 1600 داشته ام و آشنایی نسبتا کاملی با لیفان دارم .لازم بذکر است خودروی اینجانب در مقایسه ای که بین X60  و X33 توسط سایت دنده 6 در مهر ماه 1392 شرکت کرده بود.

http://dande6.com/5898/
ارگونومی داخل خودرو ( 8 از 10 )

در ارتباط با ارگونومی داخل خودرو میتوان از جمله رضایت بخش استفاده نمود به جز دو بخش که یکی عدم وجود کانال هوا برای سرنشینهای عقب ( البته دو کانال زیر صندلی های عقب وجود دارد ) و جریان هوا با توجه به این نقص مناسب می باشد و رضایت سرنشینهای عقب را کسب میکند. دوم عدم وجود تنظیم ارتفاع صندلی و گودی کمر برای راننده می باشد. ولی در مجموع دسترسی به تمام ادوات روی داشبورد به راحتی امکان پذیر است.

تزئینات داخلی و صدای داخل خودرو( 7 از 10)

کیفیت داشبورد در حد متوسط است و در سه سال گذشته آسیب خاصی ندیده است اما کیفیت جنس فرمان مناسب نیست و بخشهایی که دست روی آن زیاد کشیده شده دچار آسیب شده است. کیفیت رودری ها و چرم صندلی بسیار خوب ارزیابی می شود و کوچکترین آسیبی نداشته است. در مجموع با توجه به مقایسه خودروهای گران قیمت در این بخش میتوانم رضایت خودم را اعلام نمایم. وضعیت سیستم صوتی داخل خودرو نیز مناسب و معمولی است و با توجه به تعویض پخش آن با یک سیستم مالتی مدیا امکانات بیشتری نسبت به مدل پایه داشتم.

ورود صدای موتور به داخل اتاق بعد از دور موتور 3500 نسبتا زیاد است و با وجود عایق بندی مناسب صوتی و حرارتی به نظرم مشکل از تطابق موتور و مجموعه اگزوز است که در لیفان 620 1800 هم به همین شکل می باشد. بعد از گذشت سه سال صدای خاصی داخل خودرو نیست اما به معنی سکوت محض نیست و اگر صدایی هم هست از باز و بست هایی می باشد که جهت نصب متعلقات توسط خودم انجام شده است. رضایت نسبی از صدای داخل خودرو دارم.

 

رنگ و ظاهر خودرو ( 7 از 10 )

همانگونه که میدانید کیفیت رنگ محصولات کرمان موتور در حد متوسط است ولی سپرها وضعیت نامناسب تری دارند چون اکثرا خارج از مجموعه کرمان موتور رنگ می شوند. با اینکه کیفیت سپرهای خودروی بنده مشکل خاصی نداشته اما در X60 های مشابه موارد متعددی از کیفیت پایین را دیده ام.

ظاهر خودرو سلیقه ای می باشد و میتوان انتقادیهایی در اغراق روی گلگیرها داشت اما با توجه به اینکه این خودرو سال 2011 رونمایی شده اما کماکان ظاهر مناسبی دارد و شاید به همین دلیل است که شرکت لیفان سراغ فیس لیفت جدی روی این مدل نرفته است.

تغییر در ظاهر خودرو نصب دیلایت و نصب رکاب برای خودروی بنده بوده است که ناخواسته کمی فاصله تا زمین را کاهش می دهد که توصیه میکنم اگر کسی نیاز ندارد از این بخش صرفه نظر کند.

سیستم تعلیق و ترمز ( 9 از 10 )

X60 را می توان یکی از خودروهای کاملا نرم در دسته کامپکت SUV ها دانست که در سطح کشور تردد دارند با این حال همه میدانند که هیچ وقت این دسته خودروها به نرمی خودروهای سدان نخواهند بود.با توجه به فرمان هیدورلیک نسبتا نرم خوشبختانه X60 حرکت عرضی ندارد و هندلینگ خوبی دارد و در پیچهای تند نافرمانی مشاهده نمی شود. ترمزها خوب توصیف می شود و مشکل خاصی نداشتم و لنت خودرو هنوز هم فاربیک کارخانه می باشد. البته اخیرا یکی از سنسورهای ABSچرخهای جلو را بخاطر آسیبی که نمایندگی به آن رسانده بود تعویض کردم.

جلوبندی و زیر بندی (8 از 10 )

غیر یک مورد که مربوط به بوش طبق بود و باعث صدا شد و به صورت گارانتی بطور کامل طبق تعویض شد موردی در جلو بندی نداشتم اما در مورد تنظیم محور چرخهای عقب متاسفانه اکثر نمایندگی ها اینکار را درست انجام نمیدهند و باعث ساییدگی لاستیکهای عقب می شود. این محور مولتی لینک علی رقم ایجاد هندلینگ مناسب اما عدم تنظیم آنها باعث آسیب به لاستیکهای عقب می شود که مجبور به تعویض دو حلقه لاستیک شدم.

موتور و انتقال نیرو (شتاب و کشش ) ( 8 از 10 )

موتور CVVT 1800 که روی این خودرو هست شتاب معمولی را خواهد داشت. نه چابک نه تنبل بهترین گزینه است اما تاخیر در دریچه گاز برقی قلق خاص رانندگی را می طلبد که اکثرا در سربالایی ها آن را عیب می دانند اما با تجربه لازم از رانندگی با این خودرو لذت خواهید برد. بر عکس تصورات و صحبتها در فضای مجازی اصلا مشکلی در کشش خودرو در سربالایی ها نداشتم و گشتاور مناسب آن خیلی خوب است. مشکل اصلی در سربالایی ها عدم چسبندگی لاستیکهای مارک GITI فابریک خودرو هست که باعث هرزگردی چرخها می شود در صورتیکه تعویض لاستیک تقریبا این مشکل را بطور کامل حل میکند. توصیه میکنم X60 سوارها لاستیکهای جلو را تعویض کنند.

صفحه کلاچ در سری تولیدات اولیه جنس مناسبی نداشت که عملا در دوره گارانتی در کیلومتر 20000 تعویض گردید ولی در شرایط فعلی وضعیت کلاچ خوب  است . متاسفانه سابقه این موضوع به لیفانهای 620 نیز بر میگردد.

گیربکس X60 ضرایب خوبی دارد و نه خیلی سبک است و نه خیلی سنگین تنها فاصله کم ضرایب بین دنده 4 و 5 کم می باشد که هم حسن هست هم عیب چون باعث می شود با دنده 5 هم شتاب گیری مناسبی در سرعتهای بالا داشت اما عملا در مسیرهای مستقیم باعث افزایش دور موتور و ورود صدای بیشتر داخل خودرو می شود. یک نکته نا امید کننده در اکثر خودروهای چینی کیقیت متوسط گیربکس می باشد که بطور مثال در دنده 4 و 5 با برداشتن پا از روی گاز صدایی از گیربکس به گوش می رسد که البته ممکن است افراد معمولی متوجه آن نشوند ولی این صدا کم و بیش وجود دارد ولی در مجموعه لیفانها خرابی کمی در خود گیربکسها مشاهده شده است. در نمونه های بعدی گیربکس تغییر کرد که با توجه به عدم تجربه آنها از اعلائم نظر خودداری میکنم.

مصرف خودرو در جاده در بهترین شرایط 6.7 و متوسط 7.5 و در شهر در بهترین شرایط 9.5 و متوسط 10.5 می باشد. البته این مصرف بسیار به نحوه رانندگی ارتباط  دارد.

نمایندگی ها و قطعات و بازار دست دوم ( 5 از 10 )

تعداد نمایندگی ها در تهران در مقایسه با خودروسازان بزرگ داخلی قابل مقایسه نیست اما غیر از شمال تهران مابقی سطح شهر را پوشش می دهند ولی کیفیت فعالیتشان یکسان نیست و بخاطر عدم تبلیغ نامی از نمایندگی های نمیبرم.

متاسفانه شهرستانها وضعیت مناسبی ندارند و کیفیت همه یکنواخت نیست.

بزرگترین حسن خدمات پس از فروش عدم چانه زنی در مورد خرابی قطعات می باشد و اکثرا بدون دردسر خرابی را به حساب گارانتی میگذارند ( البته معدود مواردی هم دیدم که مشتری دچار مشکل شده است ). بعد از دوره گارانتی نیز خدمات با همان کیفیت قبلی ارائه می شود و سرویسهای رایگان فصلی ارائه شده هم به عنوان یک حسن محسوب می شود که در این سرویسها یک فیلتر هوا و روغن رایگان نیز ارائه میگردد و به گونه ای تبلیغ برای نمایندگی ها نیز محسوب می شود.

لازم بذکر است اخیرا برای کلیه خودروهای X60 گارانتی و فاقد گارانتی فراخوانی جهت بررسی کاتالیست و گیربکس و سیستم کلاچ اعلام شده بود که بنده به علت عدم اطلاع رسانی صحیح نتوانستم از این خدمات بهره مند شوم.

در سالهای اول کسری قطعات بیداد می کرد اما الان وضعیت مناسب تر شده است ولی تا رسیدن به شرایط مطلوب هنوز فاصله وجود دارد.

بازار دست دوم این خودروچندان مناسب نیست و افت قیمت زیادی نسبت به روزهای اولیه خرید دارد ( البته این امر در خودرهای دیگر نیز کم و بیش دیده می شود)  اما در حال حاضر خرید خوردوهای کارکرده آن خیلی بصرفه تر است و با توجه به ارائه نسخه اتوماتیک X60 به نظر می رسد فعلا مشکلی در تامین قطعات وجود نخواهد داشت. معتقدم با توجه به کم استهلاک بودن این خودرو و افت قیمت آن در میان مدت به صرفه این است که خودرو برای فروش گذاشته نشود و از آن استفاده کرد.

جمع بندی ( 8 از 10 )

در مجموع با توجه به قیمت خودرو و رقبای موجود در بازار X60 یک خودروی با کیفیت متوسط می باشد و نسبت به قیمت آن خریدش منطقی به نظر می رسد ولی نباید آن را خودرویی بی عیب در نظر گرفت. عملا در رنج قیمتی زیر 100 میلیون در شرایط فعلی مراجعه به نمایندگی بابت رفع ایرادات یک امر طبیعی محسوب می شود که میزان ایرادات بین همه یکسان نیست و ممکن است یک نفر بخاطر خرابی دستگیره و یک نفر بخاطر خرابی سیستم کلاچ مراجعه کند .

توضیح اینکه امتیازات داده شده با توجه به رقبا و قیمت این خودرو می باشد.

 

 

 

 

برچسب ها :
X60

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین