کد خبر: 59915704
تاریخ انتشار: دوشنبه 18 مرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » ابتذال در تئاتر ارومیه / از رقص تا ناز و عشوه در اجرا
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

f0liGIKydnSo

به گزارش فاطر 24 ،  ارومیه از لحاظ برگزاری تئاتر رفته رفته جایگاه مناسبی پیدا کرده و روز به روز اثار فاخر و برجسته در این شهر بسیار دیده میشود . کمتر زمانی  است که نتوان در این شهر تئاتری روی سن نرود .

 نمایش آغلاما اورمیا  از جمله اثاری بود که همراه با تبلیغات بسیار توانست بود در مدت اکران خود بازدید کننده بسیاری را جذب خود کند . چندی پیش این نمایش که در تالار وحدت ارومیه به مدت ده روز اجرا شد به لحاظ فرم و محتوا  قابل نکات ریز و حساس بسیاری دارد .

داستان در مورد دختری است که به عنوان الهه معبد  در بحبوحه جنگی عاشق" اورمان" می شود و در این میان به شهر ارومیا حمله می شود و ارومیا به دلیل روشن نگاه داشتن  فانوس مورد خصم دشمن قرار گرفته و زندانی می شود .  الهه آب از دریا برخاسته و به اورمیا نوید نابودی دشمن را می دهد . این سر سر آغاز رنج های اورمیا می شود تا لحظه ای که نمایش به اتمام میرسد .

سناریو حماسی  تاریخی همراه با تراژدی خاص خود که از  تاریخ آذربایجان  روایت میکرد همراه با صحنه آرایی  و  با بازی قوی بازیگرانش همگی نشان از یک همت بالا برای ثبت  اثری فاخر دارد .

اما همه خوبی های باعث نمیشود که  نقاط ضعف  همراه با  صحنه های مبتذل از چشم ببیندگان پنهان بماند .

شرک خفی شاید  یکی از جنبه هایی باشد که در داستان و فرم پنهان است . وجود الهه   و خدایگان آب همچنان اساطیر شرک آلود یونانی یکی از نقاط تاریک اثر می باشد که به تمامی اثر بار منفی می دهد .

شاید این جنبه از اثر به نظر بسیاری دیده نشود ولی باید گفت که عدم دیده شدن به معنای عدم وجود نیست . الهه هایی که بیشتر به جادوگران داستان های هالیوودی  شباهت دارد تا روح دریاچه مهربان ارومیه.

sgYKrxptiMLx

اما فرم ایرادی بزرگتر دارد که مخاطب را به شدت زده می کند .  صرف نظر از کف و سوت هایی که  در پایان برای اثر زده می شود اثر از ابتذالی رنج می برد که از ابتدای ترین دقایق آغاز شده ور در انتها به اوج خود می رسد .

ابتذالی که  با رقص های"  اورمیا بنفشه گوزلو" نقش اول نمایش همراه با عشوه و ناز همراه است . دیالوگ هایی که مخاطب را دفع و سکانس معاشقه ای که زننده است. رقصی که در بعضی قسمت ها به اختلاط زن و مرد همراه  با ریتمی  گاه کند و گاه تند  تبدیل میشود .  ماورای اینکه اثر نمایشی است باید پذیرفت رقص زن در برابر نا محرم  حرام است و در دین و انسانیت ما نفی شده است .

هر چند به زعم کارگردان و یا برخی این نمایش است و نه رقص ولی باید گفت که تعبیر از رقص برای همگان مشخص است .

شاید به تعبیر برخی از فعالین نمایش در کشور این نوع بازی  عادی باشد ولی حقیقت این است که بنا به قانون و  دین چنین حرکاتی غیر مجاز و مشمول باز بینی است .

اما بخشی که غیر قابل نادیده انگاشتن است جایگاه بازبینی تئاتر در ارومیه است . همانطور که می دانیم هر نمایشی قبل از اینکه مجوز اجرا بگیرد توسط تیمی سه نفره به نمایندگی از ارشاد اسلامی مورد بازبینی و یا اصلاح وتغییر قرار می گیرد.

بر همین اساس این سوال پیش می آید که جایگاه بازبینی کجاست . آیا این سه نفر با سابقه توان تشخیص رقص و حرکات موزون را از آنچه که به آن اسم بازی  میگذارند  ،  ندارند ؟


انتهای پیام / و

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین