کد خبر: 6041824
تاریخ انتشار: سه شنبه 21 مرداد 1393
خانه » تفریحی » فان خونه » چگونه بفهمیم باردار شده ایم یا خیر؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فان خونه:

بارداری ناخواسته یکی از درگیری های ذهنی زوج ها پس از ازدواج است چون گاهی به هزار و یک دلیل زن و شوهر آمادگی پذیرش مسوولیت پدر و مادری را ندارند.

این دلایل, از دلایل مالی و اجاره نشینی تا عدم آمادگی روانی برای پذیرش یک مسوولیت جدید را شامل می شود. بنابراین بارداری ناخواسته می تواند مشکلات متعددی را برای والدین به دنبال داشته باشد. اما طرف دیگر ماجرا, کودکی است که از ابتدای ورودش به این دنیا, کسی منتظرش نبوده است! برای حضور او برنامه ریزی نشده و همین مساله او را در معرض ابتلا به انواع آسیب ها قرار می دهد. مادری که از بارداری اش آگاه نیست ممکن است دارو مصرف کند؛ تغذیه مناسبی نداشته باشد و یا مثلا به عیادت دوستی برود که دچار آنفلوآنزا است! در مواردی خدا به جنین مادر رحم می کند و اتفاقی برای جنین نمی افتد. اما همیشه اینطور نیست؛ برای مثال مادری که مدت هاست داروی اعصاب مصرف می کند, اگر ناخواسته باردار شود, می دانید باید منتظر چه فاجعه ای بود؟
پس, بعد از ازدواج باید نشانه های بارداری را دقیقا بشناسید تا با دیدن هر کدام از آنها, وضعیت تان را بررسی کنید.

عکس   چگونه بفهمیم باردار شده ایم یا خیر؟

طعم ترش
- تغییر طعم دهان, نشانه نخست
تورم و تغییر در ساختار بدن معمولا یکی از نشانه های بارداری است. این حالت معمولا پیش از شروع عادت ماهانه هم اتفاق می افتد. اما بارداری علاوه بر تورم با برگشتن طعم دهان نیز همراه است. به این معنی که طعم دهان ترش شده و دهان بوی اسید می دهد. این حالت می تواند نشانه بارداری باشد.
البته این طعم با طعم ناشی از ترش کردن معده متفاوت است. در ترش کردن معده هم ممکن است طعم دهان ترش و اسیدی شود, اما اسیدی شدن معده معملا با نشانه های دیگری هم همراه است. طعم ترش و اسیدی ناشی از بارداری فقط در ابتدای صبح و در حالت خالی بودن معده احساس نمی شود و حالتی تقریبا دائمی در تمام طول روز است. تشخیص این حالت کمی سخت است. اما بارزترین نشانه آن, ادامه داشتن این حالت به مدت طولانی و حتی با خوردن داروهایی مانند آنتی اسید برای تغییر طعم دهان است.
- به چه دلیل اتفاق می افتد؟
تغییر طعم دهان معمولا نخستین نشانه بارداری است. دلیل آن نیز تغییر در وضعیت ترشح هورمون ها و افزایش آنها در خون با هدف حفظ جنین و آماده شدن بدن مادر برای شیر دادن به نوزاد در آینده است. پس از این تغییر در طعم دهان, اولین واکنش ها در سینه مادر رخ می دهد. حدود ۴ تا ۶ هفته بعد از احساس ایجاد تغییر طعم دهان, ساختار بدنی مادر تغییر کرده و در نقاطی مانند سینه, درد و احساس سنگینی ایجاد می شود. دلیل آن نیز تغییر ساختار این بخش برای تولید شیر در سینه برای تغذیه نوزاد است. معمولا این تغییرات همزمان اتفاق افتاده و پس از هفته ششم بارداری, این طعم و تغییرات ناخوشایند در ناحیه سینه برطرف می شود. از این زمان بدن مادر دچار تورم می شود. دلیل آن نیز تغییرات هورمونی است. بنابراین اگر این دو تغییر یعنی طعم ترش دهان و تغییر در ساختار بدنی تان را به طور همزمان مشاهده کردید, یعنی اینکه شما مادر شده اید.
خستگی صبحگاهی
- به حال تان شک کنید
تفاوت شاخص خستگی صبحگاهی ناشی از بارداری با خستگی جسمی معمولی, بی حالی همراه با آن است. علاوه بر اینکه در خستگی صبحگاهی بارداری شخص دچار بی اشتهایی و حالت تهوع هم هست. بنابراین توان بلند شدن از رختخواب را ندارد. اگر هم همت کند و از رختخواب بلند شود, توان انجام هیچ کاری را ندارد. در واقع حالتی از بی حالی و بی تمرکزی همراه با این وضعیت است. این خستگی بدون حالت تهوع بوده و بیشتر با ببی اشتهایی همراه است. درد عضلانی هم ممکن است در این شرایط دیده شود.
- به چه دلیل اتفاق می افتد؟
علت اصلی این حالت, تغییرات هورمونی است. به همین دلیل حالت ضعف و خستگی دیده می شود. گاهی این حالت تا هفته دوازدهم دیده می شود. اما در مواردی نیز این حالت تا مدتی ادامه پیدا می کند. اگر حالت ضعف و خستگی با مصرف مواد غذایی مناسب برطرف نشد, باید به متخصص مراجعه کنید. بعضی از خوراکی ها به دلیل ترکیب هایی که دارند, این حالت را از بین می برند. البته مصرف آنها باید با مشورت متخصص باشد. اما اغلب آنها به دلیل آنکه گیاهی هستند, خطرناک نیستند. یکی از این خوراکی ها زنجبیل است. این گیاه دارویی, حاوی ترکیب های ضد خستگی و آرامبخش طبیعی است. طعم تند و خاصی که دارد, مانع از حالت تهوع و سرگیجه می شود. بهترین شکل مصرف آن به صورت دمنوش, به صورت خام همراه با ماست یا کنار سبزی خوردن است. علاوه بر اینکه به هضم غذای خورده شده کمک کرده و مانع از ایجاد احساس پری, حتی زمانی که معده خالی است, می شود. آبنبات نعنا, نوشیدن دمنوش نعنا با کمی نبات, جویدن نعنا در ساعت های اولیه روز از دیگر راهکارهای رفع حالت بی حالی و خستگی است. طعم تند نعنا و ویتامین C موجود در آن مانع از بروز حالت تهوع و خستگی می شود.

عکس   چگونه بفهمیم باردار شده ایم یا خیر؟

ویار صبحگاهی
- به تهوع صبحگاهی حساس شوید
اسم ویار را همه شنیده اند. حالت تهوعی که به ویژه هنگام صبح تشدید شده و باعث می شود فرد اشتهایش را کاملا از دست بدهد. در این شرایط ممکن است بخواهید غذایی هم بخورید, چون ممکن است اصلا به غذا یا تنقلات خاصی علاقه بیشتری پیدا کنید, اما به دلیل تغییراتی که در بدن شما ایجاد شده است, ویار اتفاق افتاده و شما نمی توانید لب به خوراکی بزنید. در مواردی که ویار شدید است, مدت زمان آن طولانی تر بوده و فرد با استشمام بوی غذا نیز دچار حالت تهوع می شود.
- چرا اتفاق می افتد؟
علت اصلی آن افزایش میزان ترشح هورمون استروژن است. به دلیل افزایش ناگهانی ترشح این هورمون به ویژه در روزها و ماه های نخست بارداری, حالت ویار شدیدتر است. در این شرایط معمولا فرد علاقه بیشتری به خوردن یک خوراکی خاص دارد. این حالت طبیعی است و معمولا کشش به سمت خوردن خوراکی ها و غذاهای مطلقا ترش یا شیرین دیده می شود. اما گاهی هم این حالت به صورت کشش به سمت خوردن مواد غیر عادی مانند خاک رس, یخ و… دیده می شود. میل به خوردن این خوراکی ها طبیعی نیست و باید حتما به متخصص مراجعه کنید. این مساله, هم نشان دهنده ویار بارداری و هم نشانگر کمبود نوعی ماده خاص در بدن شماست. یکی از راهکارهای کنترل این حالت, مصرف مواد غذایی پروتئینی در ساعت های اولیه روز است. منظور خوردن مرغ و گوشت در ساعت های اولیه روز نیست. کافی است بالای سرتان کمی سویای بو داده کم نمک یا کمی آجیل خام باشد. پیش از بلند شدن از رختخواب کمی از آن را بخورید تا مشکل سرگیجه صبحگاهی برطرف شود. هنگام خوردن صبحانه نیز مواد پروتئینی را از یاد نبرید. در طول روز نیز خوردن ماست میوه ای و یا شیر طعم دار می تواند به کنترل شرایط شما کمک کنند.
کوفتگی و افسردگی
- وقتی چهار ستون بدن درد می کند
وقتی سرما می خورید یا مهمتر از آن دچار آنفلوآنزا می شوید, چه حسی دارید؟ معمولا استخوان درد خاصی دارید. کوفتگی بیشتر از همه در استخوان ها دیده می شود. اگر یک روز صبح از خواب بیدار شدید و احساس کردید انگار با گوشکوب تمام استخوان هایتان را خرد کرده اند و سابقه بیماری هم نداشته اید, شک کنید. شاید مادر شده اید! این حالت ممکن است با اتفاقات دیگری مانند حالت ضعف, افت فشار یا گاهی بالا رفتن دمای بدن همراه باشد. دقیقا حالت هایی شبیه به زمانی که به آنفلوآنزا دچار شده اید. همزمان با این حالت ممکن است مشکلاتی مانند افسردگی نیز در فرد دیده شود. این حالت با گریه های گاه و بیگاه دیده می شود.
- به چه دلیل اتفاق می افتد؟
باز هم مقصر اصلی, تغییرات هورمونی است. درست مثل زمانی که ویروس به بدن ما حمله کرده باشد, تغییرات هورمونی نیز می تواند چنین عارضه ای را به دنبال داشته باشد. بنابراین نگران نشوید. دارو هم نخورید. تنها کار مهم کنترل کردن شرایط تان از نظر بارداری است. معمولا تغییرات هورمونی حالتی شبیه به بیماری در فرد ایجاد می کنند. این حالت شبیه به وضعیت قبل از شروع عادت ماهانه است. در این شرایط نیز احساس کوفتگی و حالتی شبیه به سرماخوردگی دیده می شود. این نکته هم یادتان باشد که ممکن است این تغییرات با تب هم همراه باشد. در این شرایط اول نگران بیماری تان نباشید, بلکه ابتدا وضعیت تان را از نظر بارداری بررسی کنید. به تغییر وضعیت روانی زنان نیز اشاره کردیم. این حالت که ممکن است همراه با خستگی جسمی هم دیده شود, ناشی از تغییرات هورمونی است. با شروع دوره بارداری نیز این مساله دیده می شود. این حالت که معمولا در دوران بارداری نیز دیده می شود, قابل کنترل است. یکی از راهکارهای آن ورزش کردن و سرگرم شدن است. اگر باز هم حالت های افسردگی و غم ادامه داشت, باید از روانپزشک کمک بگیرید. در بارداری های ناخواسته این حالت بیشتر دیده می شود.
۳ نشانه دیگر…
این نشانه ها نیز از نمادهای بارز بارداری است
- قطع عادت ماهانه
با شروع بارداری, دیگر تخمکی از بدن دفع نمی شود که عادت ماهانه اتفاق بیفتد. بنابراین اگر حتی تا یک هفته عادت ماهانه تان عقب افتاد حتما به متخصص زنان مراجعه کنید. این مساله می تواند یکی از نشانه های بارداری باشد.
- تکرر ادرار
این حالت را ممکن است پیش از عادت ماهانه نیز تجربه کرده باشید. دلیل آن نیز تغییرات هورمونی ای است که در خون ایجاد شده و کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر به طور ناگهانی دچار تکرر ادرار شدید, به بارداری تان شک کنید. یکی از نشانه های بارداری تکرر ادرار است.
- تست شما مثبت باشد
اگر تست بارداری شما مثبت است, خوشحال شوید! مبارک است شما مادر شده و همسرتان پدر شده است. به جای اینکه شوکه شوید, شکر گزار باشید که خدا هدیه نازنینی به شما داده است. اگر تا همین لحظه هم منتظر او نبوده اید, از این به بعد او را باید دوست داشته باشید.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین