کد خبر: 60894361
تاریخ انتشار: شنبه 23 مرداد 1395
خانه » سایت های خبری » زمان » داعش ابزار مفیدی برای تضعیف تسلط تهران بر خاورمیانه است/ نابودی داعش اشتباهی استراتژیک است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

در حالی که مقامات و سیاستمداران رژیم صهیونیستی همواره از لزوم نابودی داعش، مبارزه با تروریسم و تلاش های تکفیری ها برای حمله به اراضی اشغالی صحبت می کردند اما رئیس اندیشکده مطالعات استراتژیک «بگین-سادات» نظر دیگری دارد.«افریم اینبار» تحلیلگر پیشکسوت مسائل خاورمیانه و رئیس این اندیشکده در یادداشتی، نابود کردن گروه تروریستی داعش را یک اشتباه راهبردی و استراتژیک توصیف کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از زمان:

یک اندیشکده اسرائیلی مدعی شد داعش یک ابزار مفید برای تضعیف تمایلات ایران جهت سلطه بر خاورمیانه بوده و نابودی آن یک اشتباه استراتژیک است.

 

به گزارش زمان، در حالی که مقامات و سیاستمداران رژیم صهیونیستی همواره از لزوم نابودی داعش، مبارزه با تروریسم و تلاش‌های تکفیری‌ها برای حمله به اراضی اشغالی صحبت می‌کردند اما رئیس اندیشکده مطالعات استراتژیک «بگین-سادات» نظر دیگری دارد.

 

«افریم اینبار» تحلیلگر پیشکسوت مسائل خاورمیانه و رئیس این اندیشکده در یادداشتی، نابود کردن گروه تروریستی داعش را یک اشتباه راهبردی و استراتژیک توصیف کرد.

 

در ابتدای این یادداشت آمده است: «اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا اخیرا وزرای کشورهای متحدشان را گرد هم جمع کرد تا آنچه را که امید دارند مرحله تعیین کننده در نبرد برای ریشه‌کن کردن داعش است، برنامه ریزی کنند. این یک اشتباه استراتژیک است.»

 

اینبار با اشاره به جنایت‌های داعش و اعلام خلافت اسلامی از ژوئن 2014، نوشت: «اما داعش در هرجایی که خلأ سیاسی وجود داشته باشد، موفق است. با اینکه حملات آنها در عراق و سوریه توانایی‌های تاکتیکی آنها را نشان داد اما (باید توجه کرد که) این حملات علیه ایالت‌هایی ورشکسته با نیروی نظامی ضعیفی بودند. اما زمانی که با نیروهای آموزش دیده‌ای مانند کُردها برخورد کردند، عملکرد ناامید کننده‌ای از خود نشان دادند. با افزایش فشار نظامی و کاهش حمایت‌های ترکیه، داعش عقب‌نشینی را درپیش گرفت.»

 

به نوشته روزنامه «اسرائیل حیوم» درحالی که داعش برای بسیاری از مسلمانان جوان و خسته جذاب بنظر آمده و ایده خلافت اسلامی معتقدان زیادی را به خود جذب کرده، اما یک داعش ضعیف، بطور غیرمستقیم، ترجیح دادنی‌تر از داعش نابود شده است زیرا می‌تواند مسلمانان افراطی را از کشورهای مختلف سراسر دنیا را گرد خود جمع کند و اینگونه شناسایی آنها را راحت‌تر بوده و اقدامات اطلاعاتی کمتری را می‌طلبد.

 

رئیس اندیشکده «بگین-سادات» معتقد است اگر داعش به‌طور کامل نابود شود، بیشتر تروریست‌هایی که در عراق و سوریه مهارت‌های ویرانگر به دست آورده‌اند، به کشورهایشان بازگشته و دردسر ایجاد می‌کنند. اگر این گروه مناطق تحت تصرف خود را از دست، توانی را که برای حفاظت و اداره یک ایالت صرف کرده، بر روی انجام حملات تروریستی بیشتر در ورای مرزهایش متمرکز می‌کند.

 

بر این اساس، تداوم وجود یک داعش ضعیف می‌تواند منجر به کشته شدن تکفیری‌های افراطی بیشتری به دست دیگر «آدم بدهای خاورمیانه» و همچنین تضعیف جذابیت ایده خلافت شود. زیرا تلاش ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا برای نابود کردن خلافت داعش این ذهنیت را به وجود می‌آورد که غرب قصد ازبین بردن اسلام را دارد و نفرت مسلمانان از هرچیزی که غرب نماینده آن است، بیشتر می‌کند.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین