کد خبر: 61359866
تاریخ انتشار: دوشنبه 25 مرداد 1395
خانه » سایت های خبری » فاطر 24 » چگونه جهانگیر زاده ، جهانگیر زاده شد!
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بیو گرافی نماینده سابق ارومیه و سفیر ایران در آذربایجان ؛

به گزارش چی 24 به نقل از فاطر 24:

به گزارش فاطر 24 ، جواد جهانگیرزاده نماینده سابق مردم ارومیه در مجلس  به  عنوان سفیر جدید ایران و جایگزین محس پاک آیین به زودی راهی باکو پایتخت آذربایجان می شود.

جهانگیرزاده نماینده  دوره های هفتم هشتم و نهم مجلس از حوزه انتخابیه ارومیه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در این سه دوره، عضو هیات رئیسه مجلس نهم،  قائم مقام رئیس مرکز پژوهشهای مجلس، کارشناس و مدیر در مرکز بررسی های استراتژیک امنیت ملی از جمله  سمتهای جهانگیرزاده  بوده است.

او دارنده مدرک دکترای جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه علامه است.

photo_2016-08-12_22-01-24

وی در بیوگرافی خود اینگونه می نویسد :

در بیست مرداد ۱۳۴۵ در ارومیه به دنیا آمدم. پدرم مردی متدین و زحمتکش و مادرم زنی حکیم و صبوری بودند که به لطف الهی سایه مهر و محبت شان اینک نیز بر سرم مستدام می‌باشد. از زمان تولد در محله بازارباش خیابان دستغیب (مافی سابق) زندگی و بخش قابل توجهی از زندگی خودم را در آنجا سپری کرده‌ام. دوره ابتدایی را ازشش سالگی و در دبستان نادرشاه سابق در محله جارچی باشی (خیابان باکری) طی کردم. معلم اول ابتدایی ام مرحوم آقای قلوبی بودند که در همان سال در اثر سانحه‌ای به رحمت خدا رفتند که هنوز نیز خاطره تلاش و دلسوزی ایشان در خاطرم باقیست. آقای نژادیان، امین زاده و معروفی از معلمان کلاس‌های بعدی بودند که جناب آقای معروفی (معلم کلاس پنجم) به دلیل ارتباط صمیمی با دانش آموزان و روحیات جالب شان محبوب تر بودند.

مدیر مدرسه از ابتدا تا انتهای کلاس پنجم آقای محمدباقر حبیبی بودند که اخیراً توفیق دیدار مجددشان نصیبم گشت. انسانی فرهیخته، با ادب و خوش لباس که شخصیت ایشان دانش آموزان را وادار به احترام قلبی می‌نمود. در پایان دوره ابتدایی جایزه ویژه ملی آن روز که از سوی وزارت آموزش و پرورش اعطا می‌شد را اخذ نمودم که موجب شادمانی خانواده‌ام گردید. دوره راهنمایی را در مدرسه برزگر (کیمیایی فعلی) طی نمودم که با پیروزی انقلاب اسلامی مصادف گشت. حضور در راهپیمایی‌ها (البته با شرایط سنی خودم)، تشکیل اولین انجمن اسلامی مدارس راهنمایی ارومیه همراه با جمعی از دوستان، انجام بحث‌های سیاسی و اعتقادی با وابستگان به تفکرات مارکسیستی (در دوازده-سیزده سالگی!!)، تشکیل گروه‌های سرود و … از جمله نکات ماندگار آن روزها در ذهنم می‌باشد.

دوره دبیرستان را نیز در دبیرستان ۱۳ آبان گذراندم. جناب آقای لطیف جباری که فردی بسیار خوشنام، موقر، جدی و متدین بوده و هستند مدیر دبیرستان بودند. از معلمان خوب مدرسه می‌توان به معلم جامعه‌شناسی جناب آقای دیگاله اشاره کرد که علاقه‌مندی خود به جامعه‌شناسی را مدیون ایشان هستم و هنوز زبانه‌های این آتش در وجودم شعله‌ور می‌باشد. هیچ روزی را بدون مطالعه به کلاس نمی‌آمد و به کسانی که آن روزها در جنگ مشارکت داشتند عنایت عجیبی داشت.

بر خلاف برخی معلمان بچه‌های رزمنده را بیشتر تکریم می‌کرد و آن‌ها را شایسته احترام می‌دانست. آقای سید رضا مهری معلم اقتصاد که به درس خویش مسلط بود و نمی‌شد شوخی یا رفتارهای جدی اش را از هم تشخیص داد، آقای بهنام معلم عربی که معلمی متعهد و عدالت خواه بود و نسبت به بچه‌های محروم تعصب خاصی نشان می‌داد از ماندگاران در ذهن و جان من هستند و مطمئناً همیشه برای شان دعاگو بوده و خواهم بود. پانزده سالم بود که تنها برادرم محمدرضا به کشته شد. پیش از آن و در جریان پیروزی انقلاب مصطفی پسر عموی بزرگم که سابقه پنج سال مبارزه سیاسی داشت در تهران و در مظلومیت و غربت به کشته شده بود. دوری تن شریف و مزار ابدی مصطفی و جای گرفتن او در قلب بهشت زهرا اتفاق بسیار مهمی بود که نه تنها مرا به عنوان یک نوجوان بلکه کل خانواده ما را متاثر و متغیر ساخت.

مصطفی از هیچکسی ولو من در سال ۵۶ و در ۱۱ سالگی نمی‌گذشت و از شرایط استبداد داخلی و استعمار خارجی و افتضاحات رژیم پهلوی سخن‌ها می‌گفت. ظرفیت‌های نظامی و توانایی کار تشکیلاتی مخفی از او انسانی مرموز و ناشناخته ساخته بود. محمدرضا بخشی از چرخه کشته شدگان در خانواده جهانگیرزاده بود. او بیست و هفتم سال ۱۳۶۰ و در روستای دهلاویه سوسنگرد به کشته شد. هنوز آخرین تصویر ذهنی من از او خاطره‌ای است که اگر چه خود ندیده‌ام ولی انگار در همان صحنه بوده و هزاران بار دیده‌ام. ریش بلند و مجعد او سخت با خاک صحرا عجین شده که به هنگام مقابله با دشمن تیری به جان وی اصابت می‌کند، خود را به کنار دیواری می‌کشد و به دوستانش می‌گوید که او را تنها بگذارند و بروند و او توانایی دفاع از خود را دارد. دوستانش به هنگام برگشت با پیکر بی جان او مواجه می‌شوند که بر دیوار تکیه داده و چشمانی فروخفته دارد و در اثر خونریزی به کشته شده است ….

و چه سخت است همه زندگی فردی را که از جانت بیشتر دوستش داری و خود را با تمام وجود به او وابسته و بدهکار می دانی این چنین به پایان برسانی… مقصود سومین کشته شده خانواده جهانگیرزاده و کوچکترین برادر مصطفی بود که به دلیل قرابت سنی بیشترین ارتباط عاطفی را با من داشت. انسانی سرسخت، پر انرژی و آشنا به مبانی و اصول انقلاب و اهداف امام بود. او در سن ۱۹ سالگی و در منطقه سومار در سال ۱۳۶۱ کشته شد.

در سال ۶۳ و در کنکور سراسری آن سال با احراز رتبه ۲۶ کشوری به دانشگاه راه یافتم. جامعه‌شناسی محبوب ترین رشته‌ای بود که سراغ داشتم. ابتدا در تهران مشغول به تحصیل بوده و از ترم دوم به دانشگاه تبریز منتقل شدم. در خرداد سال ۶۵ ازدواج کردم که ثمره آن، سالها همیاری، صبوری، سوختن و ساختن توسط زنی بوده که کمترین توقعات را از من داشته و دارد و چون همرزمی از سلامت و بر سر پیمان بودن همرزم خود نگاهبانی می‌کند. راضیه و علیرضا میراث داران و ادامه دهندگان چنین پیوندی اند. راضیه سالهاست که با جوانی متدین و دانشمند ازدواج کرده و روزگاری توام با ایمان و اعتقاد سپری می‌کنند.

کارشناسی ارشد خود را در جامعه‌شناسی از دانشگاه شیراز اخذ کردم. سالهای زندگی و تحصیل در شیراز بدون تردید در زمره سال‌های پربار عمرم می‌باشد. آشنایی با سرزمین شعر و فرهنگ و حضور در مزار لسان‌الغیب حافظ شیراز و حکیم سخندان تمامی اعصار سعدی علیه الرحمه تحول بزرگی بود که مرا هر روز به وجد می‌آورد. سخن از روزهای شیراز هنوز که هنوز است برایم تداعی کننده سالهایی است که سعی کردم بنیادهای فکری خودم را مجدداً استحکام بخشم. سپس در رشته جامعه‌شناسی سیاسی در مقطع دکتری در دانشگاه علامه طباطبایی (ره) به ادامه تحصیل پرداختم.

سوابق و فعالیتها:

– مدرس دانشگاه

– عضو هیأت موسس دانشگاه صنعتی ارومیه

– نماینده مردم شریف ارومیه در مجالس هفتم و هشتم

– دو دوره عضویت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

– دبیر کل شورای اجرایی بین المجالس (IPU)

– ریاست مجمع نمایندگان آذربایجان غربی (۱۳۸۹)

– نایب رییس کمیته روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و پارلمان اتحادیه اروپا

– عضو گروه دوستی ایران و چین

تحصیلات:

– لیسانس پژوهشگری اجتماعی از دانشگاه تبریز

– فوق لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه تبریز

– دکترای جامعه شناسی از دانشگاه علامه طباطبائی (ره)

منابع :

www.urmia1400.ir

مرکز پژوهش ها مجلس


انتهای پیام / نکته انلاین

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین