کد خبر: 63803357
تاریخ انتشار: شنبه 06 شهريور 1395
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح یزدی: شناخت هدف زندگی، استعدادها و مسئولیت ها، سه شرط لازم برای رشد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: خداوند متعال با پیروزی انقلاب اسلامی، شرایطی را برای رشد و شکوفا شدن استعدادها فراهم کرد؛ چه بسیار جوانانی که قبل از انقلاب، زمینه ای برای رشد استعدادشان وجود نداشت و بیکار می‌گشتند اما در دوران دفاع مقدس، تبدیل به دسته گل هایی شدند و کارهای بزرگی انجام دادند و خلاقیت‌ها و فداکاری هایی از خود بروز دادند که تا سال‌ها نامشان به عنوان قهرمان و اسطوره زنده خواهد ماند؛ پس وجود شرایط نعمت بزرگی بود که سبب شکوفا شدن استعدادها شد.

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در جمع تعدادي از دانشجويان نخبه استان فارس و جمعي از فعالان فرهنگي کرمان با اشاره به اين‌که مسئوليت به عنوان يک واژه ارزشي و حتي مقدس شناخته مي‌شود، اظهار داشت: گاه تا آنجا به اين واژه اهميت داده شده که برخي آن را به عنوان فصل مميز انسان با ديگر موجودات دانسته‌اند.

علامه مصباح يزدي با بيان اين‌که کلمه مسئول از واژه هايي است که در قرآن کريم بارها به کار رفته است، ادامه داد: از ديدگاه اسلامي، مسئوليت يک واژه تشريفاتي و يا صرفا اخلاقي نيست، بلکه انسان درباره زندگي دنيوي که مرحله مهمي از زندگي اش است، مورد سئوال قرار خواهد گرفت تا بر اساس آن سرنوشت ابدي او مشخص شود.

وي با اشاره به وجود برخي ابهام‌ها در باره مسئوليت، افزود: بي شک، همگان مسئوليت دارند، اما آيا همه انسان‌ها يک نوع مسئوليت دارند؟ بازخواست‌ها و سئوالات از انسانها بر اساس چه معيار و ملاکي خواهد بود؟ آيا همه انسان‌ها يک نحوه سئوال مي‌شوند و بايد يک نحوه جواب دهند؟ آيا جواب‌ها مراتب دارند يا همه در يک مرتبه هستند؟

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به تفاوت مسئوليت‌ها و پاسخ‌ها و مراتب آنها، اظهار داشت: نوع مسئوليت‌ها نيز متفاوت است، به عنوان نمونه مسئوليت همگان در برابر کمک به مردم بحرين، سوريه، و يمن يکسان نيست و مسئوليت‌ها در اين زمينه شدت و ضعف دارد و گاه متفاوت است.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به اين‌که يکي از عوامل اختلاف در مسئوليت ها، استعداد و ظرفيت‌هاي متفاوت افراد است، اظهار داشت: هر کس استعداد بيشتري داشته باشد، مسئوليت سنگين تري نيز دارد، همان گونه که در مسئله کمک‌هاي مالي، مسئوليت افراد ثروتمند سنگين تر است.

وي خطاب به نخبگان و فعالان فرهنگي حاضر اظهار داشت: از طرفي خداوندي که اين استعدادها را داده، در مقابلش هم تکليف تعيين کرده و هر انساني با توجه به استعدادش بايد ميزان تکليف خود را بشناسد؛ از طرف ديگر بايد استعدادهايمان را بشناسيم تا بفهميم به چه کمالات و مقاماتي مي‌توانيم برسيم و اگر غفلت کنيم، به خودمان ضرر زده و ظلم کرده، و خودمان را محروم کرده‌ايم.

آيت الله مصباح افزود: آفريننده جهان حکيم است و همه اتفاقاتي که مي‌افتد حساب و کتاب دارد. در حالي که موجودات ديگر سرنوشت محتومي دارند، خداوند متعال زمينه‌ها را براي امتحان انسان فراهم کرده است تا بتواند در سايه آن رشد کنند، اما انسان مي‌تواند چنان اوج بگيرد که از همه فرشتگان برتر شود و آن چنان سقوط کند که از هر جنبنده اي پست تر شود.

وي در ادامه اظهار داشت: شما با اين‌که هر کدام ويژگي‌هاي خاصي داريد و مي‌توانيد در علوم و مهارت ها، رشدهاي فوق العاده اي داشته باشيد، يک وظيفه مشترک هم داريد و آن شناخت و اگاهي نسبت به اين است که براي چه آفريده شده ايد، به کجا مي‌رويد و از کدام راه بايد برويد؟ وقتي انسان راه را شناخت و فهميد که فقط براي ارضا و اشباع غرايز آفريده نشده است، مسئوليت خود را شناخته و آن را به انجام مي‌رساند؛ مخصوصاً اين‌که با پيروزي انقلاب اسلامي، زمينه رشد، فراهم شده است و بايد قدر آن را دانست.

علامه مصباح يزدي با اشاره به تأثير محيط و فضا بر مسئوليت‌ها اظهار داشت: گاه افرادي از نظر استعداد مثل هم هستند، اما يکي در شرايط خوبي قرار مي‌گيرد؛ مثلا پدر و مادر و مربياني دارد که زمينه شکوفا شدن اين استعدادها برايش فراهم مي‌شود، اما ديگري اين شرايط را نداشته و استعدادش شکوفا نمي شود.

وي جمع حاضر را به شرايطي که خداوند متعال با پيروزي انقلاب اسلامي براي رشد و شکوفا شدن استعدادها فراهم کرد توجه داده، افزود: بسياري از ما غافليم که خداوند چه نعمت عظيمي به ما داده است که در طول تاريخ کمتر براي افراد فراهم شده است؛ خدا مي‌داند که چه جوانان با استعدادي قبل از انقلاب در کشور بوده اند که زمينه براي شکوفا شدن استعدادشان فراهم نشد.

علامه مصباح يزدي درتأييد اهميت وجود شرايط براي شکوفا شدن استعدادها، اظهار داشت: چه بسيار جواناني با استعدادهاي ناشناخته که در دوران دفاع مقدس، تبديل به دسته گل هايي شدند و کارهاي بزرگي انجام دادند و خلاقيت‌ها و فداکاري هايي از خود بروز دادند که تا سال‌ها نامشان به عنوان قهرمان و اسطوره زنده خواهد ماند.

آيت الله مصباح يزدي ادامه داد: وظيفه ما اين است که کمبود‌ها را شناخته و در رفع کمبودها تلاش کنيم؛ ولو اين‌که نتيجه تلاش‌ها براي جبران کمبودها ده‌ها سال ديگر نتيجه بدهد.

وي در پايان با اشاره به اين‌که عامل پيروزي‌ها و موفقيت‌هاي بعد از انقلاب، حضرت امام (ره) است، ادامه داد: دعا براي امام (ره) و ادامه دادن راه امام (ره) شکر نعمت وجود ايشان است.

گفتني است اين مراسم 28 مردادماه سالجاري در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

444444444444

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین