کد خبر: 64572328
تاریخ انتشار: چهارشنبه 10 شهريور 1395
خانه » حواشی » پایگاه اطلاع رسانی محمد رضا زائری » شاعر باید پشت صحنه را نشان دهد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
زائری در رونمایی از مجموعه اشعار رضوی استاد شفق

به گزارش چی 24 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محمد رضا زائری:

آیین رونمایی کتاب آیه ۸۸ ، مجموعه اشعار رضوی استاد شفق در سالن همایش های مسجد جامع امیر المومنین (علیه السلام) با حضور صاحب اثر ،حجت الاسلام دکتر زائری و دکتر سنگری و جمعی از اصحاب ادب و هنر برگزار شد .

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام وافی معاون فرهنگی بنیاد شهید اشرفی اصفهانی(ره) و دبیر برگزاری مراسم حضور استاد شفق را از مشهد به تهران  کاری ارزشمند دانست و به معرفی اثر و شخصیت استاد شفق پرداخت. وی بنیاد را یک مجموعه قوی و فعال در ایجاد حرکت های عمیق فرهنگی در غرب تهران معرفی نمود واین مراسم رونمایی کتاب را شروع این حرکت دانست .

درادامه حجت الاسلام دکتر زائری مدیر مرکز قرآنی احیاء و مدیر انتشارات خیمه شخصیت استاد شفق را شخصیتی ممتاز و اثر گذار در عرصه فرهنگ و هنر دانست . وی دلیل تکریم اهل بیت (علیه السلام ) به شعر را، ابزار انتقال و رسانه ی نشر حقایق و معارف بیان کرد و گفت: شعر طریقت نیست و موضوعیت دارد و این امر باعث شده تا شعر به عنوان اصلی ترین وسیله انتقال پیام در عرصه قدیم وجدید شود.

زائری گفت شاعر باید پشت صحنه اتفاقات و ماجراها  را به ما نشان دهدو مهمترین خصوصیت اشعار استاد شفق جنبه تذکری و بیان پشت صحنه است که  این خصوصیت در کنار معنویت باعث شده اشعار ایشان ماندگار و تاثیر گذار شود. وی تلاش ها و زحمات استاد شفق را خادمی واقعی امام رضا (علیه السلام) دانست .

در ادامه دکتر سنگری رییس هیأت علمی بنیاد دعبل خرائی حضور امام رضا (علیه السلام) را به ایران حرکت  مهمی در شکل گیری و گسترش فرهنگ شیعه در ایران به علت حضور خاندان حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام ) در شهرهای مختلف دانست. وی در ادمه به معرفی هفت شاعر مطرح در زمان امام رضا (علیه السلام ) که شعر رضوی می سرودند پرداخت و  گفت باید شاعران عصر حال اشعار آن شاعران را بخوانند.

وی گفت : یکی از شاعران رضوی سرا عصر حاضر،استاد محمد جواد غفور زاده است که به هیچ تردید ایشان را باید یکی از استوانه های شعر آیینی و از تاثیر گذار ترین شاعران در این عرصه قلمداد کرد.

سنگری اشعار استاد شفق را به اشعار شاعران عصر حضرت امام رضا (علیه السلام) خیلی نزدیک دانست و گفت :برخلاف شاعران امروز که خیلی فاصله دارند این اشعار نزدیک است. وی دلیل این نزدیکی را پرداختن به خود شخصیت امام رضا (علیه السلام ) وحضور قلبی و جسمی در فضای حرم امام رضا (علیه السلام) دانست .و گفت شاعران جدید بیشتر به حاشیه و نمودها می پردازند وخود شخصیت امام رضا (علیه السلام ) در اشعار آنها غایب است.

رییس هیأت علمی بنیاد دعبل خرائی گفت: اطلاعات در ائمه اطهار(علیه السلام) کافی نیست و باید درکنار آنها زیست و تجربه حضوری بدست آورد . استاد شفق در کنار امام رضا (علیه السلام) زیسته است و امام را از مطلع تا مقطع درک کرده اند  و این درک ،ایشان را متفاوت کرده است.

  سنگری یکی دیگر از دلایل متفاوت بودن اشعار استاد شفق را وجود پیام های مهم و کاربردی دانست و گفت  شعر در کنار عاطفی و احساسی بودن باید حامل پیام باشد.
از نکات قابل توجه این مراسم حضور اساتید حوزه و دانشگاه  ،جامعه مداحان ، شاعران  و اصحاب فرهنگ و ادب بود.

در پایان ،مراسم آیین رونمایی با حضور آیت الله دکتر اشرفی اصفهانی ، دکتر سنگری ،حجج اسلام  دکتر زائری و وافی انجام واز زحمات استاد شفق و اسدی مدیر نشر جمهوری اسلامی ناشر اثر تقدیر شد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین